zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Minister Infrastruktury spotkał się z mieszkańcami Zawiercia [ZDJĘCIA]

W niedzielę 27 maja w Miejskim Ośrodku Kultury “Centrum” w Zawierciu odbyło się spotkanie “Polska jest jedna” z Ministrem Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Spotkanie nagrywała telewizja TVN.

Nie dzielimy Polski na A i B, nie dzielimy Polski na tę, która jest godna i mniej godna środków z budżetu. Nasi poprzednicy często mówili “nie da się, to jest nie do zrobienia”. Bardzo często mówiliśmy, że istnieją luki podatkowe, że działa “karuzela podatkowa”. Słyszeliśmy w odpowiedzi wielokrotnie, że nie da się uszczelnić systemu, że wszystko zostało zrobione, co można. Podobnie było z programem 500+ – Jarosław Kaczyński chciał jego wprowadzenia, a Donald Tusk mówił, że to niewykonalne. Kiedy doszliśmy do władzy uszczelniliśmy system podatkowy, wprowadziliśmy 500+. Program 500+ to nie jest zapomoga, to inwestycja w przyszłość. Obecnie budżet ma się dobrze – mówił Andrzej Adamczyk.

Minister podkreślał, że podczas rządów Platformy Obywatelskiej zbankrutowało ponad 700 firm w związku z budową dróg na zlecenia Państwa polskiego.

W trzecim miesiącu urzędowania spotkałem się z przedstawicielami przedsiębiorców, również z tymi, którzy zbankrutowali. Było wiele dramatów ludzkich, samobójstw. Mój poprzednik w ministerstwie powiedział, że nie będzie rozmawiał ze środowiskiem korupcjogennym. My wprowadziliśmy zasadę dla firm zlecającym budowy dróg podwykonawcom – “nie otrzymasz kolejnego ryczałtu, jeśli nie zapłacisz każdemu, nawet najmniejszemu, podwykonawcy całości należności”. Oto przykład, jak działał PR rządu PO: zostawili nam program budowy dróg – dużych i małych. Zsumowaliśmy tę kwotę i wyszło 193 mld zł. A limit środków finansowych dla ministra na ten cel wynosił 107 mld zł. Pytaliśmy ich “jak chcieliście to zrealizować? Przecież wzbudziliście wiele nadziei u ludzi”. Wzruszali ramionami – mówił minister.

Andrzej Adamczyk odpowiadał również na pytania z sali – dotyczyły one głównie kopalni cynku i ołowiu w Zawierciu (posłowie PiS-u są przeciwko zamiarowi budowy kopalni i zamierzają przekonywać rząd do tego stanowiska), a także budowy obwodnicy Zawiercia i Poręby (w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg, w przyszłym podpisana umowa i przygotowany projekt, a budowa powinna zakończyć się w 2021 roku) oraz rewitalizacji linii kolejowej Tarnowskie Góry-Zawiercie (w najbliższych miesiącach ma powstać projekt).

W trakcie zadawania pytań przez uczestników spotkania jeden z mieszkańców domagał się zajęcia się tematem budowy należącej do miasta drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej – przez kilka minut spotkanie zdominował gwar.

Podczas spotkania ogłoszono kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na włodarzy gmin w powiecie zawierciańskim – w Zawierciu będzie to Beata Chawuła (kierownik zawierciańskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz radna Rady Powiatu Zawierciańskiego), w Łazach – Krzysztof Furman, w Porębie – Anna Kwapisz-Pańczyk, w Szczekocinach – Jacek Lipa, w Żarnowcu – Maciej Derela.

W spotkaniu uczestniczył Prezydent Zawiercia Witold Grim, Wójt Włodowic Adam Szmukier, radni miejscy i powiatowi: Paweł Sokół, Włodzimierz Styczyński, Małgorzata Benc, Mariusz Golenia, Barbara Kozioł, Edmund Kłósek i Grzegorz Przybysz.

8 KOMENTARZY

 1. Nowy Prezydent przyczajony za filarem jak tygrys-:) Pani Beato Panie Lukaszu Panie Krzysztofie dogadajcie sie zrobcie cos wreszcie dla Zawiercia! Z

 2. PiS … szczerze kandydatka tak dynamiczna, że trudno powiedzieć cokolwiek. To wyczekiwanie aż “będziemy mieli prezydenta to damy kasę” aż kłuje w oczy. O obwodnicy to już poprzedni prezydent i obecny mówił i chwalił się. Rozpisany przetarg i rozpoczęcie budowy dopiero za dwa lata? Podobnie z pociągiem do Pyrzowic? Czyli co? Nie będziecie głosowali mieszkańcy na naszego to nie wybudujemy? Za “karę” to obecnemu nie dali na dokończenie 1200m drogi- zachodniej obwodnicy Zawiercia? Takich “Sukcesów” PiS w Zawierciu … A sprawa Kopalni: Autor przytoczył słowa: “posłowie PiS-u są przeciwko zamiarowi budowy kopalni i zamierzają przekonywać rząd do tego stanowiska” To jeszcze nie przekonali? Po wyborach do Sejmu w 2019 jednak zacznie się budowa Kopalni bo dopiero “…zamierzają przekonywać Rząd…” Rząd to takie miasto jak Zawiercie ma w d…

 3. Obiecanki nic nie kosztują, można obiecać dużo… Pewien prezydent obiecał każdemu 100 milionów (starych) złotych… i na obietnicach się skończyło…

  A wspomniał że, program 500 + jest nie sprawiedliwy? Znam dużo, osób co nie otrzymują 500 + bo albo, mają tylko jedno dziecko, lub za duże dochody… I gdzie ta równość?

 4. Oby społeczeństwo do końca nie zbaraniało i malowanej lali nie wybrało. Co się nie robi żeby zostać prezydentem, obiecuje, obiecuje, obiecuje, a poza tym w 2019 r. PiS przegra wybory i znów po obiecankach.

 5. Proponuje przeanalizować Facebook kandydatki Beaty Chawuły przez ostatnie trzy lata, to polityczna czarna dziura. Ta Pani aktywuje się tylko na kilka miesiecy przed wyborami.Czy ktos jest w stanie pokazać jej dziłalnośc jako radnej powiatowej, ( tak tak Ona jest radną od ponad 3 lat!) jej dokonania, o których pisała w swoim progamie wyborczym. Błagam chociaż jedną rzecz pozytywną, do której sie przyczyniła. Proszę

 6. Wszyscy radni wszyscy radni maja aktywizacje przed wyborami a co nue ktorzy mysla ze to jest pisadka na amen.WYBORCO MIESZKANCU ZAWIERCIA NIE BADZ BARAN IDZ NA WYBORY!!!!!

 7. A dlaczego nie podano miejsc pracy pozostałych kandydatów??????
  czy to prawda, że Pan Furman pracuje w firmie udzielającej pożyczek na wysoki procent???

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.