zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Minister infrastruktury ogłosił program 100 obwodnic: 3 z nich mają powstać w powiecie zawierciańskim

Jak informuje Polska Agencja Prasowa w sobotę 8 lutego minister infrastruktury podczas konferencji prasowej poinformował o programie 100 obwodnic, który ma zostać zrealizowany w latach 2020-2030 za kwotę 28 mld zł. Spośród 5 obwodnic zaplanowanych w województwie śląskim 3 dotyczą powiatu zawierciańskiego.

W drugim kwartale 2023 roku mają zostać ogłoszone przetargi na budowę trzech obwodnic w naszym powiecie: obwodnicy Szczekocin i Goleniów w ciągu DK78 (jej koszt miałby wynieść 382,5 mln zł, a długość – 12,8 km), Kroczyc (276 mln zł, długość – 9,2 km), a także Pradeł (66 mln zł, długość – 2,2 km). Również w 2023 roku mają zostać podpisane umowy na realizację inwestycji, budowa ma się odbyć w latach 2023-2026.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Kroczyc jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez tę miejscowość. Wraz z realizowaną obecnie obwodnicą Poręby i Zawiercia oraz innymi inwestycjami na drodze krajowej nr 78 na odcinku od połączenia z A1 na wysokości Pyrzowic do Szczekocin, przyczyni się do odciążenia układu komunikacyjnego w ruchu drogowym na obszarze obejmującym północno–wschodnie tereny woj. śląskiego. Nowo budowana droga przejmie znaczącą część ruchu tranzytowego i regionalnego, skutkiem czego na obecnej drodze krajowej nr 78 przeważać będzie ruch lokalny. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz zwiększenie przepustowości połączenia z jednej strony z A1, z drugiej z S7 na wysokości Jędrzejowa. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju. Prace przygotowawcze dla zadania rozpoczęły się już wiele lat temu, w związku z czym inwestycja jest już częściowo przygotowana do realizacji i posiada decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Ujęcie w programie 100 obwodnic umożliwi przyspieszenie realizacji zadania – czytamy na stronie internetowej ministerstwa infrastruktury przy opisie każdej z trzech obwodnic.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/program-budowy-100-obwodnic-na-lata-2020—2031

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

9 KOMENTARZY

  1. Można pęc ze śmiechu, za 3 i pół roku ogłoszą przetarg, a zbudują za 30 lat ? Prędzej ja zostanę kardynałem niż wy zobaczycie te obwodnice. Zbliżają się wybory, więc pisiory obiecają wam wszystko co tylko chcecie, he, he, he,……

  2. “Nie o to chodzi, by złowić króliczka ale by gonić go, ale by gonić go…” śpiewali niegdyś Skaldowie. Wartościowa twórczość zawsze pozostaje aktualna!

    • A r.2023 będzie rokiem wyborów do sejmu i senatu więc znów trzeba będzie mieć jakiś ochłap wyborczy dla ciemnego ludu!

  3. Wybory praktycznie są co roku, co dwa lata. I czy PiS i czy KO zawsze obiecują. Różnica jest w tym co potem. I jakby na to nie patrzeć PiS zaczynając od 2016r. (pierwsze pieniądze na koncepcję) doprowadził obwodnicę Zawiercia i Poręby do przetargów. W tym przypadku daty, liczby mówią same za siebie. Więc te wybory nie są takie złe – byle by te obietnice potem były realizowane w miarę możliwości. A w przypadku Zawiercia trzeba przyznać, że PiS wywiązał się sprzed wyborczej obietnicy. Zobaczymy co będzię dalej.

    • Skoro PiS wywiązał się z obietnicy budowy obwodnicy to dlaczego tyle samochodów przejeżdża przez Zawiercie?

  4. Większość senacka próbowała zablokować albo opóźnić wypłatę 13 tak budowę obwodnic jeszcze jak miała większość w sejmie. O 500 plus nie wspomnę które jest sporym zastrzykiem gotówki w tak biednym zdewastowanym w powiecie. Jeszcze parę latemu nie bylo takiego przywileju..a w samym powiecie szalał wtedy duch zwolnień z pracy i przymusowej emigracji a praca tu była towarem luksusowym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.