zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Minionej nocy nie działał SOR w szpitalu: “Dyspozytor w tym czasie dysponował karetki do innych szpitali”

Minionej nocy nie działał Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Powodem była dezynfekcja oddziału.

Rzeczywiście była przerwa w pracy SOR spowodowana koniecznością dezynfekcji oddziału. Na ten czas wzmocniono obsadę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, która przyjmowała pacjentów zgłaszających się na SOR. Powiadomiony był także dyspozytor, który w tym czasie dysponował karetki do innych szpitali – poinformował rzecznik szpitala Marcin Wojciechowski.

Redakcja Mediów Zawierciańskich zapytała rzecznika, czy była to pierwsza taka sytuacja w placówce w minionych miesiącach i czy powodem był koronawirus u pacjenta czy pracownika SOR-u.

Każdy pacjent przyjęty na Szpitalny Oddział Ratunkowy ma wykonywany wymaz w kierunku SARS-CoV-2, jednak niezależnie od oczekiwania na wynik testu, równolegle u pacjenta wykonywane są badania laboratoryjne i obrazowe oraz prowadzane konsultacje lekarskie mające na celu postawienie wstępnej diagnozy i podjęcie decyzji o kontynuacji leczenia na oddziale szpitalnym. Pacjenci przebywający w SOR, którzy wykazują objawy infekcji dróg oddechowych, pozostają w salach izolacyjnych funkcjonujących w strukturach oddziału. SOR posiada 3 takie sale z osobnym węzłem sanitarnym, pełnym możliwym monitorowaniem parametrów życiowych oraz zabezpieczone w defibrylator i respirator. Zdarza się, jednak, że pacjent, który trafia na SOR bez żadnych objawów ze strony układu oddechowego, w trakcie lub po zakończonej diagnostyce uzyskuje pozytywny test w kierunku SARS-COV-2. W takim przypadku niezbędna jest dezynfekcja pomieszczeń, w których przebywał i był konsultowany. Tym razem u dwóch pacjentów bez objawów infekcji, test okazał się dodatni. Z tego względu podjęto decyzję o przeprowadzeniu dekontaminacji całego oddziału. Taka kilkunastogodzinna przerwa miała miejsce po raz pierwszy, zwykle dezynfekcja jest prowadzona tak, by na ile to możliwe nie zakłócać pracy SOR – powiedział Marcin Wojciechowski.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl
redakcja@radiozawiercie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.