zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Mija drugi miesiąc od likwidacji bezpłatnych przejazdów autobusami dla seniorów. Czy zostaną przywrócone?

Od 1 stycznia 2017 roku osoby powyżej 70. roku życia nie mogą korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską w Zawierciu.

Po wprowadzeniu zmiany organizacje senioralne interweniowały u władz miasta. Z inicjatywy Krzysztofa Peronia (działacza społecznego i prezesa ARK Jobs) rozpoczęło się zbieranie podpisów pod apelem w tej sprawie.

– Fakty są takie, że budżet taki wspaniały (rekordowo wielki) a zapomniano o mieszkańcach. Budżet zbudowany kosztem seniorów? Czym tu się chwalić? Jakie analizy chcą przeprowadzać? Może przydałaby się analiza powodów wyludniania się Zawiercia? Brak troski o seniorów i osoby niepełnosprawne ruchowo to na pewno jeden z takich powodów – czytamy na profilu Krzysztofa Peronia na Facebooku.

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów złożył do urzędu miasta wniosek o przywrócenie ulg dla seniorów – pod apelem podpisało się ponad 100 osób. Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku podjął z kolei uchwałę również wnioskującą o powrót darmowych przejazdów dla osób powyżej 70. roku życia.

– Dopóki prowadzone są analizy funkcjonowania ZKM, komunikacja miejska działa na dotychczasowych zasadach. Decyzje w sprawie ulg zapadną w połowie roku. Wówczas, w zależności od dokonywanego właśnie przeglądu funkcjonowania komunikacji, będzie można spodziewać się projektu uchwały. W tej sprawie ostateczna decyzja i tak należeć będzie do Rady Miejskiej. Dopóki ewentualna uchwała w tej sprawie nie zostanie podjęta, to obowiązują dotychczasowe unormowania – mówi rzecznik UM Łukasz Czop.

C0 na to Prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Zawierciu Joanna Brodzik-Kot?

– Decyzję w tym zakresie podejmuje Rada Miasta. Moja opinia jest taka, iże nie wiek a rzeczywista sytuacja materialna potencjalnego beneficjenta ulg powinna być brana pod uwagę w ich przyznawaniu. Ulgi powinny przysługiwać osobom, które ze względu na sytuację rodzinną, materialną nie mogą sobie pozwolić na zakup biletu. Fakt osiągnięcia określonego wieku np. 70 lat, nie powoduje, że sytuacja majątkowa takiej osoby ulega gwałtownej zmianie. Jestem przeciwna ulgom dawanym a priori, tylko w racji wieku – stwierdza Joanna Brodzik-Kot.

– Większość radnych zgodziła się na ograniczenie w ulgach w ZKM Zawiercie, gdyż wedle przedstawianych nam informacji było to koniecznością dla ratowania tego zakładu. Mam głęboką nadzieję, że już niedługo uda się przywrócić bezpłatną komunikację dla osób po 70 roku życia, jak również osób niepełnosprawnych w z drugą grupą. Obecnie nie pobiera się opłat za przejazdy dla wszystkich dzieci niepełnosprawnych wraz z opiekunem – mówi Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kaziród.

Decyzja w tej sprawie ma zapaść w maju, nieoficjalne mówi się o możliwości rozszerzenia możliwości korzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej również na osoby poniżej 70. roku życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.