zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Mieszkańcy Szczekocin przeciw podwyżce cen za wywóz śmieci. Petycję w tej sprawie podpisało prawie 1700 osób

Od 1 lutego 2021 roku w Szczekocinach obowiązuje wyższa stawka opłat za wywóz odpadów komunalnych. Jej wprowadzenie spotkało się z niezadowoleniem mieszkańców gminy, którzy 16 marca złożyli w tej sprawie petycję do Urzędu Miasta i Gminy w Szczekocinach, podpisaną przez ok. 1700 osób.

Jolanta Borkowska, której podpis znajduje się na petycji, opowiedziała nam, jak ta sprawa wygląda z perspektywy jej jako mieszkanki gminy.

Historia zaczęła się, kiedy dostałam nową umowę śmieciową, to było pod koniec stycznia tego roku, i cena mnie zszokowała. Rozmawiałam z bliskimi co Oni na to, czy każdy się na to godzi? Czy tylko ja mam z tym problem? Jak się okazało, dużo obywateli Szczekocin była zbulwersowana. Nigdy nie ważyłam śmieci, wręcz wydaje mi się to śmieszne, lecz zaczęłam. Ma moim przykładzie czuje się oszukana co do ceny wywozu śmieci, cena jest zdecydowanie za wysoka, jest nie adekwatna w stosunku do tego co produkuję. Mam pięć osób w domu i wyliczono mi 160 kg na miesiąc za pięć osób, lecz moje kilogramy za miesiąc to już z nadwyżką 42 kg (kosz, plastiki, szkło). Wierzę w to, że Pan Burmistrz jest w stanie zmienić cenę, bo jest ona zdecydowanie za duża. Nie jestem tutaj po to, żeby kogoś atakować, to nie w moim stylu. Nie chcę żadnych problemów, chcę jednakże tylko sprawiedliwości, żeby Gmina zauważyła problem. Bo ja jako obywatel daję z siebie sto procent pracy, czyli selektywnie oddaję śmieci, a w zamian ceny, zamiast się zmniejszać, rosną. Pragnę zauważyć, że ludzie od zawsze produkują śmieci. Palą w piecach węgiel, bo przecież muszą mieć ciepło i wtedy co się dzieje? Wyrzucają popiół od zawsze nie tylko w tym roku, w zeszłym roku, dwa lata temu i sześć lat temu także, dlatego pomówienia, że ludzie więcej produkują są dla mnie śmieszne. Co powinno iść za następny przykład? Pompy ciepła. Ludzie idą za światem nowoczesnym i zakładają pompy ciepła co już minimalizuje ilość ODPADÓW, co mamy w zamian znów zakłamane statystyki. Nawet jeśli jedna osoba założyła pompę ciepła w gminie to i tak już powinna ilość ODPADÓW, popiołu się zmniejszyć. A co się dzieje? Oczywiście z roku na rok podwyżki. Z rozmów między innymi z ludźmi, każdy na wsi kompostuje. Dlatego dziwni mnie podwyżka. Rozumiem, że cena za paliwo wzrosła, najniższa krajowa opłacanych pracowników, ale wyczuwam tutaj dużą przesadę w cenie. Popieram kompostowanie, i nie jest to tajemnicą, że dotąd tego nie robiłam, zaczęłam i jestem z tego bardzo zadowolona, zmniejszę ilość odpadów co i powinno zmniejszyć cenę. Wierzę w to, że cena ulegnie zmianie – podsumowuje Jolanta Borkowska.

Zwróciliśmy się z pytaniem do Urzędu Miasta i Gminy Szczekociny o to, co dalej w związku z petycją.

Sprawa jest w toku.  Petycja została przekazana do Komisji Skarg, Wniosków, Petycji Rady Miasta i Gminy Szczekociny oraz została również przekazana do odpowiedniego pracownika Urzędu. W związku ze stanem epidemiologicznym Polski i naszego regionu nie jest jeszcze znany termin następnego posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków, Petycji Rady Miasta i Gminy Szczekociny – informuje Barbara Winiarska z Urzędu Miasta i Gminy Szczekociny.

Przypomnijmy, że ceny wywozu odpadów komunalnych wynoszą 33 zł od osoby za odpady segregowane i 66 zł od osoby za odpady niesegregowane.

MS
redakcja@zawiercianskie.pl
Fot.: Facebook/Szczekociny

2 KOMENTARZE

  1. No cóż cena wyjątkowo rynkowa. Na poziomie aktualnych rzeczywistych kosztów zagospodarowania. A podwyżki? W takiej wysokości wynikają nie tylko ze wzrostu cen transportu i płacy minimalnej, ale przede wszystkim z obowiązującego prawa – monitoringi instalacji, opłata marszałkowska, operaty przeciwpożarowe i inne takie, które wymyślił nasz rząd w ostatnich 3-ech latach. Mieszkańcy o tym nie wiedzą, bo nikt przecież oficjalnie nie ogłosi, że firmy zagospodarowujące odpady ciągle wkładają do swojego biznesu kolejne pieniądze, żeby zapłacić daniny w tym kraju. Dopóki prawo się nie zmieni przedsiębiorcy będą wkładać kolejne pieniądze kosztem mieszkańców. Że nie wspomnę o karach za nieosiągnięcie poziomów odzysku…ale to już gminy muszą kombinować skąd mają mieć kasę na ich płacenie. Życie w śmieciach i ze śmieciami proste nie jest… a najmniej ważne jest ile w rzeczywistości ich produkujemy… bo niestety coraz więcej.

  2. Mam nadzieje ze w Zawierciu bez podwyżek, mamy swoje wysypisko A więc transport nie taki drogi jak w Szczkocinach gdzie muszę dowodzić do Częstochowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.