zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Mieszkańcy Borowego Pola przeciw budowie betoniarni [WIDEO + AUDIO + ZDJĘCIA]

W poniedziałek 8 czerwca przy bramie wjazdowej na posesję przy ul. Armii Krajowej 38D w Zawierciu odbyło się spotkanie mieszkańców z przedstawicielami inwestora planującego budowę węzła betoniarskiego w dzielnicy Borowe Pole. W spotkaniu uczestniczył m.in. prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, młodzieżowy zastępca prezydenta Zawiercia Jakub Kosoń, radna miejska Elżbieta Kornobis-Wieczorek oraz przewodniczący Borowego Pola Andrzej Baran.

W dniach od 29 maja do 8 czerwca trwają konsultacje społeczne dotyczące inwestycji.

W dniu 4 marca 2020 r. do Urzędu Miejskiego w Zawierciu wpłynął wniosek o przeprowadzenie konsultacji w zakresie zasadności przedsięwzięć p.n. „Uruchomienie punktu zbierania odpadów i zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne w Zawierciu na działce numer 3669/31” oraz „Budowa węzła betoniarskiego wraz z niezbędną infrastrukturą w Zawierciu przy ul. Armii Krajowej”. Wniosek został poparty przez grupę 68 mieszkańców z Osiedla Borowe Pole w oparciu o uchwałę Nr XXII/274/20 Rady Miejskiej w Zawierciu z dnia 29 stycznia 2020 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Zawiercie oraz w oparciu o § 8 ust. 1 pkt 5 załącznika do ww. uchwały dotyczącego trybu inicjowania konsultacji – czytamy w opisie konsultacji dostępnych na stronie internetowej na stronie Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Oto fragmenty dyskusji toczących się w trakcie poniedziałkowego spotkania:

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

16 KOMENTARZY

 1. Co za WIEŚ , człowiek chce wytłumaczyć o co chodzi z tą inwestycją, a tutaj NIE BO NIE. Co za ludzie. Ja bym nie rozmawiał w ogóle tylko realizował inwestycje. Skoro nie chcą ludzie rozmawiać, to nie, proste.

  • Szkoda, że młodzi ludzie w tym mieście nie mają nic do gadania. Jestem za rozwojem. Wychodzi również kultura naszej społeczności.

  • Niech ci ludzie przyjadą w okolice pracy Strzępiarki huty to zobaczą prawdziwy komfort życia mieszkańców a im przeszkadza budowa małej betoniarni. Na Fugasówce była tyle lat i ludzie mieszkali obok. Jak nie ma wibropras do produkcji prefabrykatów typu kostka , krawężniki itp. to hałasu nie ma z samego węzła.
   Zapewniam że codzienny kilkunastogodzinny ciągły hałas czy szum w okolicach 50 dB lub ponad ze Strzępiarki jest zdecydowanie bardziej “komfortowy” dla odpoczynku po pracy aniżeli ta betoniarnia co planują budować. Tam nie ma nawet pół ekranu akustycznego i jest wszystko OK dla ochrony środowiska. Na dodatek dostaniecie jeszcze weekendowe zaraz po 6 rano czy czasem nocne rzucanie blachami na odległość i więcej nie trzeba nic do szczęścia a tu ludzie problem z betoniarką mają.
   Można się przecież przeprowadzić jak nam się mówi !
   Ciekawe jak będzie biegła obwodnica w pobliżu (kilkaset metrów) niektórych domów to będą tam ekrany akustyczne czy nie. Zobaczymy.

  • Nie róbcie tego naszym dzieciom.

   Na początku pięknie mówią jak będzie pozwolenie to potem rozszerzą działalność.
   I niech nie opowiadają ze 4 samochody przejadą. Bo w takiej sytuacji inwestycja okaże się nie rentowna.

   Zbyt piękną mamy okolice żeby na to pozwolić.

  • “Zastempco” prezydenta tego miasta! Jadąc na rowerze po chodniku (ul.3 Maja), trzymając zamiast kierownicy telefon i klikając w niego, narusza się obowiązujące przepisy i stwarza zagrożenie pieszych, dla których ten chodnik jest przeznaczony! A co z poszanowaniem prawa i powagą urzędu? Nie obowiązuje?

  • #RYSIEK jak są młodzi wyjechali bo mają dość tego malowania trawy czas przyszły….w Zawierciu już jest od 30 lat wszystko będzie….widzą co sie dzieje w innych miaatach Slaska Zaglebia etc Polski a u nas wszystko bedzie….tylko kiedy bedzie…Zawiercie stało się sypialnia Śląska/Zagłębia…..wyjechali bo mają lepsze szanse rozwoju osobistego pracy doac maja ze bedzie…

 2. Jak budowano Strzępiarkę to konsultacji nie było na Wartach , Wierczkach czy w Łośnicach tylko w szkole nr.9. Tutaj i tak łaskawie potraktowano mieszkańców. Rozumiem teren przemysłowy i mogą sobie na nim robić co chcą ale są też granice tego terenu i za płotem już są tereny prywatne i tam już są inne prawa w tym prawo do odpoczynku które jest ludziom zabierane przez jednostki dla zysku. Dlaczego nie budują sobie koło swoich domów ? Pouciekali w spokojne miejsca i budować chcą wszystko byle nie koło siebie bo muszą odpoczywać w spokoju. Słyszałem że koło płotu huty nasadzono drzew które wyrosną za jakieś 30 lat i mają liście 5 miesięcy w roku. 20m pasek drzew na pewno wyciszy hałas Strzępiarki. Jak ktoś nie wierzy to najlepiej podjechać na ulice Astronautów lub Kolorową i usłyszeć na własne uszy jak to wygląda. Co takiego przez kilkadziesiąt lat zrobiła huta dla np. dzielnicy Łośnice która jest tuż za płotem ? Proszę o tylko jeden przykład. Znajoma mówiła że zbierano podpisy pod prośbą o odnowienie drogi na Warty i cisza. Hałdy szlaki leżą kilkadziesiąt metrów od tej drogi i jakby Harsco dało kilkanaście wywrotek to by nie zbankrutowało chyba ? Teraz tam nie mieszkam na stałe ale mam tam bliską rodzinę i wiem doskonale co tam się dzieje.

 3. Gdzie się podziało Zawierciańskie Forum Młodych? Widać jak walczy o środowisko. Zastępca Prezydenta to miał minę taką jak by chciał zaśpiewać fragment piosenki “i co ja robię tu” Elektrycznych Gitar.

 4. Jeżdżę TIR-em i jakbyście zobaczyli ile śmieci ze złomu jest na rozdrabniarce czy jak to nazywają na hucie. Całe hałdy. Wszystko w około zasypane. Co oni sprowadzają i skąd ? Wszystko idzie na nasze wysypiska a wagony ze złomem widziałem też z Czech i Słowacji.

 5. Jeśli ten Pan chce wybudować pseudo betoniarnie i mieszać odpady z całej Europy z betonem a później sprzedawać to pod budowę dróg lub marketów, to mamy problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.