zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Bogdana Dworaka w Zawierciu? Miasto ogłosiło konsultacje społeczne

Prezydent Zawiercia ogłosił konsultacje społeczne dotyczące propozycji nadania zawierciańskiej bibliotece imię śp. Bogdana Dworaka, zmarłego w maju Honorowego Obywatela Miasta Zawiercie.

– Bogdan Dworak (1933-2020) był wyjątkowym człowiekiem. Honorowy Obywatel Zawiercia, poeta, prozaik, publicysta, krytyk literacki, regionalista, autor setek felietonów, szkiców literackich, książek i publikacji o historii oraz ludziach regionu zagłębiowskiego. Autor przedmów do debiutanckich tomików wielu poetów. Był pomysłodawcą i współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rafała Wojaczka oraz Konkursu Literackiego im. Haliny Snopkiewicz w Zawierciu. Przez wiele lat związany z Towarzystwem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Animator życia literackiego nie tylko w Zawierciu, ale i w całym Zagłębiu. Współpracował z prasą regionalną, był redaktorem naczelnym miesięcznika kulturalno-społecznego „Nasze Korzenie”. Przez przeszło pół wieku organizował spotkania autorskie i literackie. Założył i opiekował się grupą literacką „Szalej”, promując młodych poetów. Kawaler Krzyża Orderu Odrodzenia Polski (2013), uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej i Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego – czytamy na stronie internetowej zawierciańskiego magistratu.

Konsultacje społeczne w tej sprawie dostępne są tutaj: https://zawiercie.konsultacjejst.pl/konsultacje/0172a7bc-5ca5-46f8-af7b-25d8d59727cb

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie ilustracyjne: Facebook Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu

5 KOMENTARZY

  1. Jestem za👍 Ś.p Pan Bogdan Dworak zdecydowanie zasługuje na to by jego imię nosiła biblioteka czy ulica…. Będzie to pewnien wyraz wdzięczności za to co dla miasta zrobił…

  2. Wielu moich znajomych bardzo popiera pomysł. Jest to miejsce w którym pan Śp. Bogdan Dworak przekazywał, jak należy szanować nasz język ojczysty, zapoznawał z literaturą i historią Zawiercia. Jak najszybciej prosimy zakończyć konsultację i dokonać aktu nadania.

  3. To dobre upamiętnienie nieżyjącego Pana Bogdana. Jest wielu zapomnianych nieżyjących ludzi związanych z Zawierciem, którzy zasługują na upamiętnienie.

    • WSTYD DLA MIASTA
      Pierwszym w tej kolejce do upamiętnienia jest Stanisław Holenderski, który będąc chyba najhojniejszym zawierciańskim filantropem i dobroczyńcą, do dziś nie doczekał się ulicy swego imienia. Może warto byłoby przybliżyć zawiercianom Jego sylwetkę i zasługi dla miasta? Wszak nadal korzystamy tylko z części tego, co powstało dzięki Jego pieniądzom, a i tak jest tego sporo. I może nawet bardziej zasługuje na “swoją” ulicę niż np. fikcyjny bohater literacki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.