zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Miasto zamierza zmniejszyć z 500 000 do 205 603 zł środki na przygotowanie koncepcji budowy nowej hali sportowej. Komisja budżetu: Czy straż pożarna zmieni siedzibę?

Jednym z tematów poniedziałkowej Komisji Budżetu i Gospodarki Rady Miejskiej w Zawierciu była koncepcja budowy nowej hali sportowej w Zawierciu.

W związku z otrzymaniem zmniejszenia planowanych subwencji dokonaliśmy zmniejszenia wydatków po stronie inwestycji z koncepcji hali w kwocie 294 397 zł. Jesteśmy po rozmowie z panem prezesem, otrzymałem wstępną koncepcję od pana prezesa odnośnie umieszczenia hali sportowej i tu jest kwestia dyskusji, sprawdzenia z panem naczelnikiem, obecnie jesteśmy na etapie szacowania koncepcji czy byłaby możliwość umieszczenia hali w obiekcie OSIR-u, tzn. propozycja padła od pana prezesa, wstępny plan, gdzie umieściłby halę na jednym ze zboczów, jak są korty tenisowe, to mniej więcej jest to tu wrysowane jak zaczynają się są korty tenisowe i zaczyna się orlik i jedna część ściany oparta na zboczu korony stadionu wykorzystując, żeby hala wyszła poza wysokość obrębu korony, żeby też chodniki też wyremontować i włączyć jako wyjścia ewakuacyjne górne na halę i stworzyć też jakieś małe punkty gastronomii. Druga koncepcja odnośnie tej starej hali, rozbudowę lub przebudowę, modernizację całkowitą i przeciągnąć w stronę korony i wkomponować w koronę tak, by była możliwość i przejścia i wyjścia i sporządzenia boksów dla piłkarzy – bardzo szeroko z panem prezesem (była obecna pani dyrektor agencji) dyskutowaliśmy, żeby po prostu ta nowa hala zastąpiła obecny obiekt, żeby te koszty nie powiększały się, żeby koszty starej hali i utrzymywania obiektu na terenie OSIR-u po prostu zwiększyć poprzez wcielenie w tej hali pan prezes by widział hotel, część gastronomiczną i kilka innych rzeczy, które by powodowały przychody dla tej hali i niegenerowanie tak dużych kosztów. To tylko zwykły rysunek i z Panem naczelnikiem inwestycji szukamy firmy, która by nam mogła po prostu sprawdzić, czy taka koncepcja wchodziłaby w rachubę. Pan prezes zaznaczył, że można wykorzystać parking przy centrum handlowym, mamy też parking koło MOK-u, mamy troszeczkę dalej mały parking przy parku, no i jeżeli by tamta wchodziła w grę przebudowa tej hali z przodu OSIR-u, no to wówczas zagospodarowanie miejsc parkingowych. I dlatego też właśnie szukamy firmy, która by nam to mogła sprawdzić, bo nie generujemy kosztów z dodatkowym miejscu, nie generujemy dodatkowych kosztów, bo możemy wykorzystać obiekt, który jest. Trzecia koncepcja jest na Starym Włókniarzu przy ulicy 11 listopada. Tam mamy małą wątpliwość. Miejsc parkingowych by wystarczyło, ale czy nie spowoduje to jakiegoś zakleszczenia miasta no i tutaj ewentualnie będziemy musieli zbadać natężenie ruchu mniej więcej w godzinach, w których rozgrywki się odbywają. Z budową tak jak obiecałem jakieś rozmowy są cały czas prowadzone. Myślę, ze pan naczelnik teraz troszeczkę jest zajęty, ale na pewno będziemy chcieli mieć do końca wakacji gotowy projekt. Projekt koncepcji – mówił skarbnik miasta Marcin Gawłowicz.

Moim zdaniem ta ostatnia. Miejsca na Włókniarzu nie za bardzo. Wg mnie najlepsza była koncepcja z tą starą halą i rozbudową w perspektywie też dalszych czasów i tego wszystko co się będzie działo w jedną czy drugą stronę. Pytanie czy to będzie decyzja podejmowana przez miasto wspólnie z klubem? – przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki Mariusz Golenia.

Ta myśl, żeby pomyśleć właśnie o rozbudowie czy też – może tak się skończyć, że wyburzeniem hali przy Leśnej i wybudowaniem nowej jest podyktowana kosztami funkcjonowania i utrzymania później tej hali. Już wiemy, że nie ma zainteresowania by budować tę halę na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, więc tak naprawdę koszty leżałyby po stronie miasta – prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Są dofinansowania odnośnie rozbudów takich obiektów sportowych i to można wykorzystaćMariusz Golenia.

Na chwilę obecną są wszystkie wstrzymane. Monitorujemy to na bieżącoMarcin Gawłowicz.

Koszty utrzymania w perspektywie kolejnych lat na pewno będą niższe dla miasta jeżeli będziemy utrzymywać dwie hale, nie trzy. Tym bardziej ta hala musi spełniać odpowiednie wymogi. Będziemy myśleć jak wybudować ją tak dobrze, żeby koszty utrzymania dużo niższe w perspektywie wielu latŁukasz Konarski.

Mogę dodać. Jakieś wstępne, nieoficjalne rozmowy. Wiecie Państwo że na chwilę obecną wszystkie spółki skarbu państwa są zaangażowane do ratowania sytuacji jaka jest. Nawet totalizator sportowy nie wspiera na dzień dzisiejszy żadnych rozbudów hali. Ale oczywiście cały czas jesteśmy w kontakcie… bynajmniej ja tu z Panem prezydentem i jeszcze jest taka jedna sytuacja do wyjaśnienia do tych pieniędzy, to jak już jesteśmy przy tym punkcie, jestem z Panem prezesem i Panem prezydentem, rozmawialiśmy, no bo faktycznie, budowy nie zaczniemy w tym roku żadnej, więc ta koncepcja, jeżeli środków zostanie albo braknie, to jak spróbujemy przesunąć środki aby na wrzesień wymienić całe oświetlenie na hali przy Blanowskiej i takie wstępne decyzje z panem prezesem zostały podjęteMarcin Gawłowicz.

Czy kwestie decyzji odnośnie lokalizacji, gdyby to była stara hala OSIR-u, to jest kwestia nie wiem, tego co się tam znajduje, infrastruktury podziemnej…Mariusz Golenia.

Chodzi o metraż, spełnienie warunków z PPOŻ, straży pożarnej, wyjść ewakuacyjnych i oczywiście liczby miejsc parkingowych. Czyli podstawowe dane do projektu. Nie w każdym miejscu może ona technicznie zostać… Podejrzewam, że o podłoże raczej nie chodzi tylko o infrastrukturę pobocznąMarcin Gawłowicz.

Nie wiem czy dobrze też doczytałem, straż pożarna państwowa będzie zmieniała lokalizację?Mariusz Golenia.

Koło strefy. Na Strefie Aktywności Gospodarczej, ale tu jeszcze chodzi właśnie o taką sytuację, że musi też być drugi dojazd, druga brama i tu właśnie chodzi o tą lokalizację, w jaki sposób, czy byłaby możliwość wówczas zrobienia od strony ul Leśnej, ale mamy to mniej więcej… Koncepcja jest, chcemy to przerzucić na papier i pokazać państwuMarcin Gawłowicz.

Redakcja Mediów Zawierciańskich zwróciła się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu z pytaniem o plany zmiany siedziby PSP.

Są plany budowy nowej siedziby straży pożarnej, ale są uzależnione od wielu czynników i ich realizacja nie jest jeszcze pewna, może potrwać lata – poinformował asp. Grzegorz Nowak, oficer prasowy zawierciańskiej straży pożarnej.

To będzie najlepsze rozwiązanie, jak nad tym usiądzie projektantMariusz Golenia.

Myślę, że nam się to uda w 3D zrobić – skarbnik.

Jeszcze jedno. To co pan prezydent mówił jest zasadne odnośnie zmniejszenia kosztów, nie rozwiązujemy problemów, które mamy cały czas – braku miejsc dla dzieci i mieszkańców Zawiercia do wynajmu hali. Nie zwiększamy typ sposobem dostępności dla mieszkańcówMichał Myszkowski.

Tzn. może jak pokażemy tą koncepcję, to byśmy wrócili do tych rozmów, bo ta hala będzie troszeczkę inaczej zmodernizowana i możliwe, że się uda, że będzie też salka do ćwiczeń i inne sale do różnych interaktywnych zajęćMarcin Gawłowicz.

Tym bardziej, że myślimy o rozbudowie innych sal gimnastycznych w kilku szkołach na terenie miasta, m.in. w Kromołowie i przy szkole nr 9. Oczywiście nie wszystko to wydarzy się w przyszłym roku, ale w perspektywie kilku lat – prezydent Zawiercia.

Myślę, że jest też możliwość i w Trójce powiększenia sali, gdyby nie była kwestia rozbudowy basenu. Jest parę obiektów, które można rozbudować. One by funkcjonowały i dla szkoły i później dla wynajmu, podobnie jak w Ogrodzieńcu – w Cementowni przy szkole. To jest moje prywatne zdanieMariusz Golenia.

Kamil Pietrzyk, Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

21 KOMENTARZY

 1. Już chyba lepszego miejsca jak teren byłej “Blaszanki”, Warty od ul. Leśnej do ul.Senatorskiej w samym mieście nie ma. Na strefie lub przy Zachodniej Obwodnicy. Do urzędo skarbowego nie ma gdzie zaparkować niekiedy a oni chcą tam jeszcze halę upchnąć.

 2. Jaka Blaszanka? Z tego co zrozumiałem ma być modernizowana (rozbudowana stara hala przy stadionie), a na Blaszance i ewentualnie “starej siedzibie PSP” parkingi i zaplecze hotelowo-gastronomiczne nowej hali. Tylko ile to będzie kosztowało? Z pewnością więcej niż wybudowanie nowej hali w innym miejscu! Ale nasz obecny nieudolny prezydent musi postawić na swoim.

 3. Czy ja dobrze zrozumiałem, Pan Prezes rzuca swoimi życzeniami i oczekiwaniami i nie może partycypować w kosztach, tylko miasto ma wybudować mu nową halę z pełnym zapleczem gastronomiczno-hotelowym i zapewnić jeszcze miejsca parkingowe koło centrum handlowego i MOK-u? I on wszystko to dostanie od miasta za darmo, tylko po to aby Jurajskie Rycerzyki mogły sobie piłkę poodbijać? Czy w takim razie nowa hala będzie dostępna dla mieszkańców, młodzieży, dzieci – czy tylko będzie na wyłączność Rycerzy Pana Prezesa? To świetny interes dla miasta, naprawdę – dla prywaciarza i jego zachcianek budować z budżetu miasta taki obiekt. Tymczasem nie ma w mieście nawet porządnego basenu krytego czy też otwartego. Ładowanie kasy w remont synagogi, która służyłaby wszystkim jest złe, ale o wiele więcej w halę dla Rycerzy – to już jest dobre.

 4. Czy ja dobrze zrozumiałem, Pan Prezes rzuca swoimi życzeniami i oczekiwaniami i nie może partycypować w kosztach, tylko miasto ma wybudować mu nową halę z pełnym zapleczem gastronomiczno-hotelowym  i zapewnić jeszcze miejsca parkingowe  koło centrum handlowego i MOK-u? I on wszystko to dostanie od miasta za darmo, tylko po to aby Jurajskie Rycerzyki  mogły sobie  piłkę poodbijać? Czy w takim razie nowa hala będzie dostępna dla mieszkańców, młodzieży, dzieci – czy tylko będzie na wyłączność Rycerzy Pana Prezesa? To świetny interes dla miasta, naprawdę – dla prywaciarza i jego zachcianek  budować z budżetu miasta taki obiekt. Tymczasem nie ma w mieście nawet porządnego basenu krytego czy też otwartego. Ładowanie kasy w remont synagogi, która służyłaby wszystkim jest złe, ale o wiele więcej w halę dla Rycerzy – to już jest dobre.

 5. Rudera synagogi nie służyłaby nikomu oprócz poplecznikom Konara (Kubusiowi i spółce). Już jeden MOK mamy, a w jakim jest stanie każdy mieszkaniec, który tam bywa wie doskonale. Tam należy jak już zainwestować pieniądze, które by faktycznie służyły mieszkańcom.

 6. W synagodze to szkołę muzyczną z salą koncertową mogli by zrobić ,a nie mok!!! No w końcu skrzypek Diamant był pochodzenia żydowskiego.

 7. Synagoga nie służyłaby wszystkim tylko i wyłącznie zachciankom prezydenta i Kubusia. Za wydanie kasy bez zgody rady miasta powinien odpowiedzieć i zwrócić w całości samowolnie wydane pieniądze. Hala sportowa będzie służyła wszystkim a przede wszystkim kibicom których jest ponad 1500 bo tyle chodzi regularnie na mecze a pewnie z 1000 nie ma szans na wejście na halę bo brak biletów. Ciekawe ile osób zapłaciłoby chociaż te 25 zł na byle jakość jaka jest robiona przez “młodocianego” 100 może 200 chciałoby się bawić w piaskownicy bo póki co nie było więcej osób na “imprezach” przez niego organizowanych, więc dla kogo ta Synagoga dla smarkaczy za darmo czy hala i cały kompleks też i gastronomiczny dla kilku tysięcy bo nie tylko Prezes będzie w niej jadał i grał. Siatkarze to tylko aktorzy widowiska na które tysiące osób płacących podatki w mieście chce przychodzić. To dla nas hala dla mieszkańców !!!

  • Myślałem że hale sportowe to się buduje głównie dla osób które uprawiają wyczynowo lub amatorsko sport, a nie dla kibiców. Ale może się pomyliłem. W synagodze mogłaby być sala dla filcharmonii jurajskiej lub młodych artystów. Widowni by nie zabrakło, ale może rzeczywiście, lepiej iść na mecz i piwko.

 8. Po co hala, mamy dwie i starczy. Po co koszty dodatkowe. Wyremontować starą, jest grunt, jest infrastruktura i dobre miejsce. Zaoszczędzone pieniądze wydać na odbudowę osiedla Stary Rynek, rewitalizację ul. Marszałkowskiej oraz budowę synagogi. Mamy starą historyczna dzielnice. Niejedno miasto by chciało mieć stare miasto, a my mamy i nie potrafimy o nią zadbać. Jest to ciekawe miejsce, polecam spacer z przewodnikiem.

 9. Z pewnego Facebooka. Sama Marszałkowska wygląda odrobinę inaczej -lepiej i jednocześnie gorzej ,bo jest coraz bardziej pusta .Jej los jest jednak przypieczętowany -nie da się zrobić modnego deptaku z ulicy ,którą nikt nie chodzi .

 10. Precz z halami!!!Tylko Marszałkowska i Stary Rynek. Prezydencie nie daj się zastraszyć. Straceńci nie mogą Tobą kierować.

 11. Są dwie hale sportowe i starczy. Tą starą zmodernizować bo jest teren oraz miejsce odpowiednie. Należy zadbać o dzielnice Stary Rynek, to jest historia Zawiercia. Niejedno miasta by chciało mieć taką dzielnice, a my nie potrafimy tego docenić.

 12. Miasto sciagnelo do SAG dwie nowe firmy zatrudnienie 300 osob…..z podatkow zostanie wybudowana nowa hala miatrza Polski AV Warta Zawiercie…….i sie obudzilem?????

 13. Nie jedno miasto wstydzi się takich dzielnic jak nasza. Nie wyrzuca w błoto pieniędzy jak Sasin na karty wyborcze, bez zgody Rady. Gdyby Synagogę przejęła Filharmonia Jurajska i miała to na piśmie, umowę zawartą na co najmniej 10 lat to można by dać pieniądze bo wiadomo, że to byłaby placówka kulturalna z górnej półki ale robić to dla rozkapryszonych Kubusiów to lekka przesada bo to pieniądze wyrzucane w błoto bo to nie kultura tylko kulturka przez bardzo malutkie k a może nawet q. Ktoś pisze że sala dla zawodników, tak oni trenują, grają ale grają dla wspaniałych kibiców o których wie cała Polska, że takimi są i nie piją bo to nie piłka nożna gdzie chodzi w większości kibolstwo w ilości kilkudziesięciu osób. Kibice siatkówki to kultura i jest ich tyle że hale są zbyt małe, ani nie spełniają wymogów Plus ligi. Czy wy hejterzy prezydenta to nie rozumiecie, mieszkańcy pragnął rozgrywek na najwyższym poziomie a nie zabaw Kubusia w piaskownicy. Nigdy nie przyjdzie tyle osób na imprezy przez niego organizowane i płatne bo za darmo przychodzi od nowa i 500+ w małej ilości. Co by nie dawano w bramie to przyjdzie garstka lizusów i amatorów darmowych prażonek. Kibice płacą za bilety, płacimy podatki i żądamy hali, a nie wielkiego G na starym rynku.

 14. Kibice którzy chcą hali to powinni założyć stowarzyszenie i bawić się w piłeczkę własnymi pieniędzmi. Miast zostawić w spokoju bo nas to nie bawi. Będziecie mieli własną kasę to nawet lotnisko budujcie nic nam do tego.

 15. Nie dla piłki, kibice płacą podatki tak samo jak i inni i nie chcą chodzić do Synagogi a wy jak chcecie to też sobie ją wyremontujcie z Kubusiem i dziećmi, a jest was garstka lizusów prezydenta!!!!Radni przeciwni hali niech za darmo nie przychodzą na mecze bo ich wyniesiemy, a są tacy co chodzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.