zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Miasto chce wybudować 3 budynki komunalne na osiedlu TAZ

W trakcie poniedziałkowych obrad Komisji Budżetu i Gospodarki Rady Miejskiej w Zawierciu jednym z omawianych tematów były plany budowy mieszkań komunalnych. W naszym mieście mają powstać 3 budynki w ramach dotacji przewidzianej przez ustawę o finansowym wsparciu tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń.

Podczas komisji dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Augustyn Hejnosz mówił o potrzebie zabezpieczenia 150 tys. zł na dokumentację projektową na budowę 3 nowych budynków komunalnych na osiedlu TAZ.

Będziemy chcieli to zrobić podpierając się bezzwrotnym wsparciem budownictwa z Funduszu Dopłat finansowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Zmieniła się na korzyść gmin ustawa o finansowym wsparciu tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń. Ona została znowelizowana 10 grudnia 2020 r. Została już podpisana przez prezydenta. Cała zmiana polega na tym, że finansowe wsparcie zostało podwyższone z 45% do 80% – to jest bezzwrotne wsparcie. Dodatkowo, jeżeli budynki, które będą remontowane, są wpisane do rejestru zabytków, lub budynki nowo budowane lub remontowane będą w strefie ochrony konserwatorskiej, więc to się świetnie wpisuje nasz TAZ, jest jeszcze dodatkowo 10-procentowe wsparcia, więc łącznie wsparcie sięgnie 90% kosztów – mówił w trakcie komisji Augustyn Hejnosz, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Zawierciu.

Dyrektor mówił o planach zaprojektowania i trzech nowych budynków na dwóch działkach. Dwa budynki na działce na 13/8 (jak wyjaśniał dyrektor ZGM, chodzi o dużą działkę naprzeciwko administracji na Westerplatte, na tyłach byłej przychodni), trzeci budynek budynek – działka nr 15/12 (przy ul. Niedziałkowskiego 10; Augustyn Hejnosz mówił o miejscu, w którym był dawniej budynek, kilkanaście lat temu spłonął i został rozebrany). W każdym budynku ma się znaleźć 8-9 mieszkań, będą one wyglądały podobnie jak obiekty komunalne przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej w Zawierciu.

W trakcie komisji radna Ewa Mićka pytała o możliwość wykorzystania do tego celu projektów na budowę podobnych obiektów przygotowanych w trakcie kadencji prezydenta Mirosława Mazura w latach 2006-2010. Naczelnik wydziału inwestycji wyjaśniał, że ważność dokumentacji to 3 lata, poza tym projekt sprzed kilkunastu lat różni się pod względem przepisów prawa i szczegółów projektu.

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski nie uczestniczył w obradach Komisji Budżetu i Gospodarki Rady Miejskiej w Zawierciu.

Wszyscy radni z Komisji Budżetu i Gospodarki poparli projekt budowy budynków komunalnych.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: Mapy Google

6 KOMENTARZY

  1. nareszcie coś budującego ( mimo, że małe, co w tym przypadku niekoniecznie jest piękne ), ale za prawie darmo, to warto.

  2. No i czy ktoś ma wciąż jakieś obiekcje co do obecnych władz miasta? Można im wiele zarzucić ale nie to, że nic się nie dzieje. Powstają nowe miejsca pracy mimo epidemi, zachodnia obwodnica skończona, druga się buduje, tory na lotnisko zaczęli budować, jest projekt na nowe mieszkania komunalne z programu rządowego, kolejne z tego co widać powstaną na osiedlu TAZ, na Marszałkowskiej która wszyscy już spisali na straty też się coś dzieje. Te rzeczy na które ludzie tutaj wiecznie narzekają obecni włodarze naprawiają/poprawiają. Czekam na odpowiedź od wiecznych malkontentów. 3, 2, 1 ….. Start.

    • nareszcie coś się dzieje. Kolejne mieszkania się przydadzą, oby tylko miasto przestało się wyludniać 😉 Jest szansa gdy rozrośnie się SAG i łącznie będzie tam kilka tysięcy miejsc pracy i to może zatrzymać a wręcz przyciągać do zamieszkania. Niestety to proces powolny, a i nie każdy zakład mieszkańcy przyjmą z otwartymi ramionami, jak już kilkukrotnie można było się przekonać. No bo chyba tylko przekupione trolle będą popierać uciążliwe zakłady i te które mocno zagrażają środowisku.

      Tylko błędem jest wymienianie tutaj torów do lotniska, pierwsze koncepcje pojawiały się już przed 2010 rokiem i przypisywanie tego obecnemu prezydentowi jest błędem. To jest temat na poziomie infrastruktury wojewódzkiej oraz spółek kolejowych. Władze lokalnych samorządów tak naprawdę niewiele mają do gadania, podobnie jak w temacie dróg ekspresowych czy autostrad, obwodnic o randze dróg krajowych czy wojewódzkich.

  3. Dobrze, że bloki komunalne powstaną. Uważam, że TAZ nie jest odpowiednim miejscem na bloki. Plac za przychodnią miał być przeznaczony na parking dla potrzeb petentów przyszłego wydziału komunikacji.

  4. …a spójność architektoniczna z zabytkowym osiedlem TAZ?! Wszystkie kamienice (wraz z “komórkami”) powinny wyglądać tak je te które obecnie są restaurowane za “łaźnią”… Fajnie byłoby gdyby “dzielnica cudów” – stała się miejscem modnym i wygodnym dla potencjalnych mieszkańców… Raz – że to taki nasz zawierciański “nikiszowiec”, dwa – że faktyczne centrum (wszędzie blisko), trzy – bardzo blisko naprawdę pięknego parku… Proszę – nie spieprzmy tego – blokami, nawet jeśli dzisiaj ich bryła wygląda na modną i ładną…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.