zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Metropolita częstochowski udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Zaplanowane na 18 października liczenie wiernych odwołane

Metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

Zgodnie z dekretem z 28 maja br. została odwołana dyspensa ogólna z dnia 24 marca 2020 r., natomiast obowiązuje nadal dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej. dla:  – osób w podeszłym wieku; – osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.); – osób, które czują wielką obawę przed zarażeniem. W związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. „strefie żółtej” i „strefie czerwonej”, od dnia 18 października 2020 r. włącznie, udzielam dyspensy ogólnej od wspomnianego obowiązku wszystkim wiernym przebywającym na terenie Archidiecezji Częstochowskiej. Dla stworzenia możliwości udziału większej liczby wiernych w Eucharystii, poszczególni proboszczowie, administratorzy parafii i rektorzy kościołów mogą skorzystać z prawa do kwadrynacji w niedziele i święta nakazane po uprzednim uzyskaniu przynajmniej ustnej zgody wikariusza generalnego. Należy rozważyć rozdzielenie Mszy Świętych koncelebrowanych w kilku intencjach na kilka, odprawianych jedna po drugiej, Mszy Świętych sprawowanych w pojedynczych intencjach – czytamy w dekrecie ks. abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Jak czytamy w dekrecie, maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta mają obowiązek używać koncelebransi i diakoni (oprócz wykonywania czytań i modlitwy eucharystycznej), wszyscy wierni (chyba że posiadają zwolenienie lekarskie), pracownicy kościelni w kontaktach z innymi osobami oraz służba liturgiczna.

Cała treść dekretu dostępna TUTAJ.

Odwołano również zaplanowane na niedzielę 18 października liczenie wiernych.

Wbrew przekazanej wcześniej informacji i prośbie ks. Wojciecha SADŁONIA SAC, Dyrektora Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, przewidziane na 18 października br. doroczne liczenie wiernych zostaje odwołane. Informację w tej sprawie przekazał dziś po południu ks. Jarosław MRÓWCZYŃSKI, Zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski: „W trosce o zdrowie i życie wiernych, w kontekście ogłoszonych wczoraj wieczorem kolejnych obostrzeń epidemicznych, dotyczących również zgromadzeń liturgicznych, w uzgodnieniu z Jego Ekscelencją Księdzem Arcybiskupem Stanisławem GĄDECKIM, Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, informuję, iż planowane na najbliższą, niedzielę liczenie wiernych nie odbędzie się” – czytamy na stronie internetowej Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl
redakcja@radiozawiercie.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.