zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Mariusz Golenia, radny miejski i prezes Stowarzyszenia „Nie dla kopalni”: „Nie jest to krytyka Pana posła, ale odniesienie się do tego, co powiedział” [WIDEO]

Kilkanaście dni temu Poseł na Sejm RP Waldemar Andzel jako Gość Dnia Radia Zawiercie powiedział m.in., że brak przedłużenia koncesji na poszukiwanie złóż cynku i ołowiu w naszym regionie może oznaczać, że państwo polskie będzie musiało zapłacić odszkodowanie kanadyjskiej firmie. Stowarzyszenie „Nie dla kopalni cynku i ołowiu” w liście otwartym do posła twierdzi, że to nieprawda. Posłuchajcie wtorkowego wywiadu z Mariuszem Golenią, prezesem stowarzyszenia i radnym miejskim. Rozmawiał Paweł Kmiecik.

Posłuchajcie wywiadu:

_

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

20 KOMENTARZY

 1. Golenia, jesteś niewiarygodny. Jesteś pracownikiem huty, która finansuje stowarzyszenie. Dlaczego nie odpowiesz na pytanie, dlaczego huta nie chciała udostępnić próbek wody ze swoich ujęć naukowcom ? Co ukrywa huta? Czy to nie jest powód zwalczania „kopalni” przez hutę? Sprawa jest bardzo brudna.

  • Dlaczego spółka w Polsce nie publikuje badań, co ukrywa?
   Dlaczego nie upublicznili wniosku z 2018 o przedwstępnej umowie dzierżawy terenu pod budowę kopalni cynku i ołowiu? Dlaczego nie upublicznili Analizy z 2014, która była podstawą do włączenia kopalni do aPGW?
   Jacy naukowcy (!?) wnioskowali o darmowe badania z przedsiębiorstw?
   Jeśli ktoś wierzy w prospekty projektu OLZA, że budowa kopalni nie będzie miała wpływu na wody podziemne i powierzchniowe – niech wspiera firmę swoimi badaniami.
   Bardziej jesteśmy skłonni uwierzyć kanadyjskiemu raportowi SRK, którzy wyliczyli, że studnie nad złożem zostaną osuszone, a w promieni 7 km od złoża, nad lejem depresji poziom wody średnio obniży się o 22 m.

 2. Ciekawe ile kasy ekstra dostaje z huty??? Po posturze widać że się powodzi i wysokość wypłaty raczej wyższa niż dla innych pracowników.

 3. ciekawe jakie „argumenty” wyciągaliby opłaceni zwolennicy kopalni, gdyby reprezentantem stowarzyszenia oraz jego człownkowie nie byli związani w jakikolwiek sposób z hutą.
  Bo ciągle odwołują się, że głównie, albo tylko, huta straci z powodu kopalni i że opłaca przeciwników.
  Ale to że Zawiercie i przyległe gminy stracą 60mln m3 wody rocznie to już nic strasznego. Tak samo jak degradacja środowiska i wyschnięcie regionu.

 4. Zawiercie co w zamian zamiast kopalni? Czy dalej bedziemy „Yellow Stone a raczej White Stone” slaskiego czyli SKANSEN INFRASTRUKTURALNO GOSPODARCZY! CO W ZAMIAN JAK NIE KOPALANI????

  • Tematy środowiskowe wychodzą poza granice. Czesi i Saxończycy planują wystąpić do TSUE ze względu na utratę wody z powodu Turowa.
   Zmieńcie płytę – nie jest nam potrzebna kopalnia na lekarstwo, ani paciorki – jesteśmy już w innym miejscu naszej historii.

   • Jak będzie kopalnia, nic nie będzie. Tylko ona. To, co jest będzie musiało się zwijać. To będzie. Lepiej gruszki na wierzbie, czy śliwki w czapce?

  • o gospodarce o obiegu zamkniętym słyszał? odzysk rzadkich i cennych metali z urządzeń wycofanych z użytku, złoto, platyna – np. sprzęt elektroniczny, katalizatory, albo baterie Li-ion, Ni-mh? świat powoli będzie zmierzać w stronę odzysku zamiast rycia w ziemi. W rozwiniętych państwach azjatyckich to jest normą.
   Co w zamian? Przecież Zawiercie silnie związane jest z przemysłem metalowym, a jest przecież wiele innych branż, które działają „na powierzchni” i bez kopalni też można budować dobrobyt. Uruchomienie kopalni nie jest warunkiem nie bycia skansenem. Uczepiliście się tej kopalni jak gówno podeszwy, jakby tylko kopalnia była szansą na przetrwanie dla tego miasta i mieszkańców. A to jest wierutną bzdurą.

  • Huta zatrudnia wielu mieszkańców Zawiercia. Kopalnia zniszczyłaby hutę (mniej wody) a zatrudniałaby ludzi z innych miejscowości. My tu nie mamy górników, z tego, co wiem.

 5. Pan Golenia jest taki śmieszny hi hi hi.. Przecież każdy wie, że jest pracownikiem huty, która waczy, aby nie doszło do budowy kopalni. Wiarygodność ma zerową! Dlaczego Pan Golenia skoro jest takim miłośnikiem przyrody nie zajmie się wpływem na środowisko huty? Hałas w nocy i nie tylko (strzępiarki-wiele razy protestowali ludzie w tym temacie)? Korki w centrum miasta? Pylenie? Mieszkam w dzielnicy „Zuzanka”, blisko huty – okna, samochód, dom pokryty czarnym pyłem, który ciężko usunąć.. Czym my oddychamy w tym mieście przez hutę? Taki zakład w centrum miast? Kopalnia przy hucie to sanatorium!! Miejscie czytelnicy tego świadomość.

  • gratuluję ci Kasiu „logiki”, widać kolejnego przekupionego zwolennika kopalni.
   mamy brudzącą hałasującą hutę, która działa tu od prawie 120lat, jeszcze zanim nasi dziadkowie „byli w planach”, mamy smrodzącą odlewnię… no tak.. więc co nam szkodzi dołożyć kopalnię która zdegraduje środowisko i gospodarkę wodną?
   Z czym ty się na łby zamieniłaś?

 6. Tak – utrata 60 m3 to jedno ale zrzucenie tej wody np. do Warty na Marciszowie to drugie. Martwią mnie zwłaszcza szkody w obiektach nad złożem ( już na głębokości 70m). Zaczną wydobycie w południowej i zachoodniej części Zawiercia, w Śródmieściu, w dalszej kolejności będzie Marciszów. Gdyby udalo im się wejść do Zawiercia, to kto ich zatrzyma?

  • Jeśli ta „żartobliwa” uwaga dotyczy Pana Radnego to z pownością jest jednym z najbardziej merytorycznych samorządowców: wykształcenie, praktyka, języki.
   I nie buduje sobie opinii krytykując innych.
   Myślę, że w dużej mierze zawdzięczamy mu obwodnicę, strefy, Stowarzyszenie.
   Powodzenia Panie Radny!

 7. Jest o czym w ogóle rozmawiać? KOPALNIA TO ZABÓJSTWO DLA MIASTA!!! poniżej fragment tekstu o kopalni Pomorzany i końcówka dla Zawiercia
  (…)W przypadku wód, rzeczywistymi poszkodowanymi są tu mieszkańcy reprezentowani przez samorządy i przedsiębiorcy korzystający z wód. Sama szkoda polega nie tylko na zmniejszeniu zasobów wód na znacznym obszarze ale również na degradacji wód podziemnych poprzez zanieczyszczenie siarczanami, powstającymi w wyniku utleniania polimetalicznych rud siarczkowych. Zanieczyszczenie powstanie po wyłączeniu odwodnień ale jest skutkiem całej działalności kopalni od lat 70-tych. Nie ma metodyki rekultywacji wód zanieczyszczonych siarczanami i może się okazać, że wody do picia trzeba będzie transportować z oddalonych obszarów, poza zasięgiem zanieczyszczeń.

  Są to wysokie koszty dla gmin i przedsiębiorstw, co już się pokazało w koncepcji zmian gospodarki wodnej w rejonie Olkusza opracowanej kilka lat temu. ZGH Bolesław nie jest obowiązany do pokrywania tych kosztów, bo będą dotyczyć znacznie większego obszaru niż teren górniczy. W tej sytuacji zobowiązanie dotyczy więc bezpośrednio Skarbu Państwa, gdyż jest spowodowane działaniem urzędników, zamiatających pod dywan efekty środowiskowe górnictwa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Skarb Państwa będzie chciał zrzucić te koszty na samorządy, jako odpowiedzialne za gospodarkę wodną. Jest to klasyczny przykład braku gospodarza w Polsce, braku planowania strategicznego w zakresie zrównoważonego rozwoju, braku współpracy administracji rządowej z samorządami i podejmowania decyzji zza biurka w Warszawie.

  Problemy jakie wybuchną w Olkuszu, a już je sygnalizuje Prezes ZGH, będą przestrogą dla gmin powiatu zawierciańskiego, w związku z projektem „OLZA”. Decyzja może zapaść znowu w Warszawie, z pominięciem sprzeciwów samorządów i mieszkańców, potem urzędnicy się zmienią i nie będzie odpowiedzialnych za powstałe szkody. A ich koszt poniesiemy my, mieszkańcy regionu zawierciańskiego.

  • i dalej… notka z OLkusz nasze miasto – OPŁACALNY BIZNES? hm… śmiem watpić
   (…) Do przyspieszenia likwidacji kopalni w Olkuszu przyczynił się przede wszystkim czynnik ekonomiczny, a konkretnie wybuch i rozprzestrzenianie się pandemii korona wirusa na świecie. O ile jeszcze pod koniec minionego roku za tonę cynku płacono 2350 USD, to w pierwszym kwartale 2020 roku można za nią otrzymać już tylko 1900 USD. Liczby pokazują, że wydobycie stało się nieopłacalne. Tym samym zamknięty zostanie w Polsce ostatni zakład wydobycia rudy cynku i ołowiu, a wcześniej było ich w naszym kraju kilka.

   Handel wrócił na targowiska w Olkuszu

   Firma podkreśla, że zamknięcie kopalni nie wpłynie negatywnie na kontynuację działalności całej spółki. Poinformowano też, że zarząd spółki, mając na uwadze negatywne skutki społeczne likwidacji kopalni Olkusz-Pomorzany, podejmie działania, aby w jak największym stopniu złagodzić te skutki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.