zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Maciej Dudzic, Elemental, o planach budowy zakładu do recyklingu baterii i katalizatorów w Radiu Zawiercie: “Mamy po prostu bardzo dobry projekt” [WIDEO]

Czy w Zawierciu powstanie zakład do recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów? Na to pytanie odpowiedzi jeszcze nie znamy. Firma Elemental, która chce wybudować zakład za ponad 400 mln zł rozważa kilka lokalizacji. Czy taka inwestycja jest bezpieczna dla środowiska i mieszkańców i jak na tym może zyskać Zawiercie? Te odpowiedzi znamy. Udzielał ich Maciej Dudzic, przedstawiciel firmy Elemental. Rozmawiał Paweł Kmiecik.

Posłuchajcie wywiadu:

_

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

12 KOMENTARZY

 1. W antologii polskiego reportażu XX wieku jest piękny artykuł o Zawierciu. Przeciwnicy rozwoju gospodarki Zawiercia chyba bardzo tęsknią za czasami z tego reportażu.

    • Pracuje w hucie na Slasku. W zakladzie stosujemy elektrofiltry. Podam ciekawy przyklad: tzw tło czyli zanieczyszczenie powietrza przez stare piecyki domowe na wegiel, palenie w domu śmieciami przez bezmyslnych mieszkancos jest na tyle wysokie, ze stężenie pyłów w powietrzu zasysanym do procesu jest wyższe niż w naszych spalinach wydostajacych sie z komina. Innymi słowy nasza instalacja działa jak filtr przeciwpyłowy powietrza. Instalacja jest monitorowana online przez wioś wiec nie ma zadnego przekretu. Jak ta nowa inwestycja ma byc tak zabezpieczona, jak ten facet opisywal to choc to smiesznie brzmi, jakosc powietrza sie poprawi a nie pogorszy.

   • Wszystko co „nowe” jak świat światem stoi straszy, martwi czy przeraża, zwłaszcza tych mniej douczonych, słabiej wyedukowanych. Ale gdyby technologia się nie rozwijała to dalej by wszyscy gotowali żarcie w jaskiniach. Refleksyjności życzę…

 2. Wiadomo, że zawsze znajdą się czepialscy, ale chyba faktycznie trudno się tu do czegoś przyczepić…

  • Każde nowe, nowoczesne przedsięwzięcie to szansa dla okolicy, jakieś miejsca pracy, kooperanci, podatki dla miasta itd. Trzeba trzymać kciuki żeby się udało.

  • w “Krymołowie” to nawet nie chcieli kolei “Warszawsko-Wiedeńskiej”. Bali się, że krowy, widząc stalowego sapiącego potwora, przestaną dawać mleko (fakt historyczny). No ale dzięki tym działaniom i przeniesieniu lokalizacji torów, powstało Zawiercie. Tak, że ten tego ten :/

    • Badania nie zostały przeprowadzone, bo szlak kolejowy zlokalizowano w innym miejscu, tam gdzie jest obecnie, czyli w Zawierciu. Natomiast krowy na przestrzeni lat, nie bacząc na wszystko i tak ograniczyły produkcję, bo przestały istnieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.