zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Łukasz Konarski chce kolejnej dużej podwyżki. Niedawno żłobek podrożał o kilkaset procent, teraz opłaty za śmieci mogą wzrosnąć o 84%

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski ogłosił rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczących zaproponowanej przez siebie podwyżki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Ceny mogą wzrosnąć dokładnie o 84,61%, czyli z 19,50 na 36 zł w przypadku segregowanych. Niesegregowane śmieci mogą podrożeć z 58,5 na 72 zł (podwyżka o 23%). Konsultacje mają potrwać do 10 sierpnia, a termin wejścia w życie podwyżki to 1 listopada 2021 r. Więcej informacji o konsultacjach pod tekstem.

Przypomnijmy, nieco ponad miesiąc temu prezydent Zawiercia Łukasz Konarski zaproponował podwyżkę opłaty za żłobek w miejski o… około 800%! Ostatecznie po propozycji radnej z listy PiS Pauliny Pietras propozycję podwyżki zmniejszono do około 400%.

Tak głosowali radni za podwyżką opłaty za żłobek pod koniec czerwca 2021 roku (w nawiasach wyjaśniamy, którzy radni są pracownikami struktur miasta lub powiatu, z którym władze Zawiercia mają koalicję):

Za:

 • Mariusz Borzęcki (pracownik spółki miejskiej – ZGK)
 • Martyna Gajos (nauczycielka szkoły średniej podlegającej pod powiat, z którym władze Zawiercia mają koalicję)
 • Mariusz Golenia
 • Dominik Janus (radny z komitetu KKW Konarski – Zawierciańska OdNowa, od niedawna pracownik MOPS)
 • Dariusz Kurek (pracownik OSiR)
 • Tomasz Pacia
 • Paulina Pietras (naczelnik wydziału w starostwie, z którym władze Zawiercia mają koalicję)
 • Jerzy Radosz (pracownik MOPS)
 • Justyna Wesołowska (pracownik Agencji Rozwoju Zawiercia)
 • Zbyszek Wojtaszczyk (członek najbliższej rodziny jest kierownikiem na jednym z obiektów OSiR)

Przeciw:

 • Joanna Janik-Jaworska
 • Elżbieta Kornobis-Wieczorek
 • Ewa Mićka (była pracownik RPWiK, zwolniona dyscyplinarnie na wniosek prezesa Wodociągów i za zgodą większości radnych; kilka miesięcy temu RPWiK zawarło z nią ugodę)
 • Henryk Mól
 • Michał Myszkowski
 • Damian Świderski (pracownik RPWiK, który pracuje tam od kilkunastu lat i zarabia mniej niż nowo przyjęci do spółek miejskich po wyborach radni miejscy)
 • Przemysław Trepka (pracownik spółki miejskiej – ZGK – i pełnomocnik finansowy w kampanii wyborczej KKW Konarski Zawierciańska OdNowa w 2018 roku)

Podwyżka wejdzie w życie z dniem 1 września 2021 roku.

Podwyżki opłat za śmieci z 2019 i 2017 roku roku

W grudniu 2019 roku radni głosowali w sprawie podwyżki opłat za śmieci. Wówczas podniesiono opłaty z 12 zł na 19,5 zł (podwyżka o 62,5%) za segregowane i z 18 zł na 58,5 zł za niesegregowane (podwyżka o 225%!). Więcej informacji w artykule z grudnia 2019 (kliknij TUTAJ).

Tak wówczas głosowali radni:

Za:

 • Mariusz Borzęcki
 • Martyna Gajos
 • Mariusz Golenia
 • Dominik Janus
 • Dariusz Kurek
 • Henryk Mól (członek najbliższej rodziny pracuje w starostwie)
 • Paulina Pietras
 • Jerzy Radosz
 • Justyna Wesołowska

Przeciw:

 • Witold Grim
 • Joanna Janik-Jaworska
 • Paweł Kaziród (pracownik starostwa, zaproponowano mu zmniejszenie pensji o około połowę)
 • Elżbieta Kornobis-Wieczorek
 • Michał Myszkowski
 • Przemysław Trepka
 • Damian Świderski

Wstrzymali się od głosu:

 • Beata Chawuła (kierownik zawierciańskiej agencji ARiMR należącej do struktur rządowych)
 • Zbyszek Wojtaszczyk

Poprzednia podwyżka opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych miała miejsce we wrześniu 2017 roku (pisaliśmy o tym TUTAJ). Wówczas opłaty podwyższono z 10 zł na 12 zł (wzrost o 20%) za odpady segregowane i z 12 zł na 18 zł (wzrost o 50%) za odpady niesegregowane.

Głosowanie zostało przeprowadzone w formie imiennej. Przeciw przyjęciu uchwały byli następujący radni (niektórzy z nich już nie są radnymi miejskimi): Małgorzata Benc, Jerzy Gębala, Paweł Kaziród, Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Wiesław Kulawiak, Grzegorz Kwiecień, Ewa Mićka, Ewa Paluchowska, Michał Myszkowski, Grzegorz Przybysz i Paweł Radosz. Za głosowali: Tomasz Pacia, Barbara Kozioł, Jarosław Chłosta, Wacław Gębarski, Mariusz Golenia, Edmund Kłósek, Michał Szota i Zbyszek Wojtaszczyk. Od głosu wstrzymało się dwóch radnych: Paweł Domagała i Damian Świderski. W sesji wzięło udział 21 radnych, nieobecni byli: Edyta Grzebieluch i Leopold Stawarz.

W Ostrołęce da się taniej, u nas nie

Ceny możemy jedynie porównywać do miast podobnej wielkości – tam też jest sytuacja skomplikowana, bo niektóre miasta mają własną spółkę, inne nie mają – powiedział Krzysztof Tomczak 7 października 2020 roku w trakcie komisji budżetu i gospodarki (całą wypowiedź można znaleźć TUTAJ).

No więc porównaliśmy. I zapytaliśmy urzędowy wydział gospodarki komunalnej o to, jak to się dzieje, że 52-tysięczna Ostrołęka ma ceny dużo niższe niż Zawiercie, a również – tak jak my – posiada własną spółkę miejską do gospodarki odpadami oraz ma tzw. RIPOK, czyli Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych (więcej w tekście dostępnym TUTAJ). Gdy zapytaliśmy o to urzędu otrzymaliśmy niejasną nawet dla fachowców odpowiedź:

– W naszej ocenie nie ma możliwości porównania Gminy Zawiercie do Miasta Ostrołęka (miasto na prawach powiatu, dawne miasto wojewódzkie). Po szybkim przeglądzie Analiz stanu gospodarki odpadami komunalnymi za 2018 rok Zawiercia i Ostrołęki zwracamy uwagę na następujące różnice: – Ilość odbieranych odpadów komunalnych z terenu gmin – łączna masa odebranych odpadów komunalnych w 2018 roku wyniosła w Ostrołęce 15,6 tys. ton, natomiast w Zawierciu – 22,3 tys. ton; – w Ostrołęce systemem odbierania odpadów komunalnych objęto nieruchomości zamieszkałe i niezamieszkałe; – W Ostrołęce znacznie więcej osób nie jest objętych systemem selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Osoby, które nie zbierały odpadów w sposób selektywny są zobligowane do ponoszenia wyższej opłaty, co ma wpływ na większe dochody, do budżetu miasta. Liczba takich osób w Ostrołęce to 6908. Dla porównania w Zawierciu – 261. Wielokrotnie podkreślaliśmy różnice pomiędzy stawką opłaty za gospodarowanie odpadami a tzw. stawką opłaty podwyższonej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli właściciel nieruchomości nie będzie wypełniać obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, opłata podwyższona jest ustalana przez radę w wysokości nie niższej niż dwukrotna wysokość i nie wyższej niż czterokrotna wysokość stawki – poinformowała w grudniu 2019 roku ówczesna naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM w Zawierciu.

Obowiązujące od kilku miesięcy stawki w Ostrołęce to 12,5 zł za odpady segregowane i 25 zł za niesegregowane.

Po co zwozimy do Zawiercia śmieci z różnych stron Polski?

W trakcie obrad komisji rady i sesjach niejednokrotnie padały pytania (głównie od radnego Henryka Móla) o przyczynę przywożenia śmieci do Zawiercia z różnych stron Polski. Przedstawiciele Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu lub przedstawiciele urzędu informowali wówczas, że zysk z kumulacji odpadów w Zawierciu da efekt w postaci niskich opłat za śmieci.

– Szanowni państwo, naszym zadaniem od początku objęcia przeze mnie funkcji prezesa, było doprowadzenie do takiej sytuacji, aby spółka ZGK zarabiała możliwie najwięcej, aby ten system gospodarki możliwie jak najbardziej optymalizować tak, aby w efekcie końcowym byśmy mogli dać Zawierciu cenę za zagospodarowania odpadów jak najniższą, to jest nasze zadanie – powiedział w październiku 2020 roku prezes ZGK Krzysztof Tomczak w trakcie obrad Komisji Budżetu i Gospodarki Rady Miejskiej w Zawierciu.

Prezes zakładu dodał wówczas, że tylko z 2019 rok Zakład Gospodarki Komunalnej w Zawierciu zyskał wiele milionów złotych.

– Spółka zamknęła rok 2019 z przychodami ze sprzedaży w wysokości ponad 30 milionów zł, to oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 12 mln większy, zysk brutto w wysokości 4 mln 963 tys. – niespełna 5 mln. Przy czym w tym punkcie chciałbym zaznaczyć, uprzedzając jakby państwa pytania, że wypracowane zyski przez firmę, nie są zyskami stricte z gminy Zawiercie. My, kalkulując ofertę na Zawierciu, staraliśmy się zrobić to na minimalnej marży, jaką mogliśmy zastosować, także ten zysk, który osiągnęliśmy pochodzi z rynku zewnętrznego, nie z Zawiercia – mówił w październiku 2020 r. Krzysztof Tomczak.

Spółka miejska osiąga wielomilionowe zyski, a mimo to miasto proponuje prawie 200-procentową podwyżkę cen opłat, gdy miasto podobnej – do Zawiercia – wielkości i sytuacji potrafi zaproponować opłaty dużo niższe. A zdaniem referatu gospodarki komunalnej nie można porównywać Zawiercia i Ostrołęki, choć prezes ZGK twierdzi, że miasta podobnej wielkości porównać można. O co chodzi? Gdy nie wiadomo, to… wiadomo, o co chodzi.

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: www.facebook.com/PrezydentKonarski

46 KOMENTARZY

 1. W Tarnowskich Górach cena śmieci 33 zeta i 66 zeta .Zawiercie wyspą nie jest i niestety wszędzie śmieci osiągają ceny astronomiczne .Można tylko westchnąć dlaczego zarobki nie wzrastają tak jak ceny śmieci .

 2. Kogo to jeszcze dziwi? Przecież Konarski musi mieć na pensje dla kubusia i kompanów z odnowy, Jako dobry wujek spisał się dzielnie ale czemu mają ponosić karę pozostali mieszkańcy miasta? zapytajcie jakie studia wybrał kubuś i kto mu je będzie finansował a tak niedawno chłopczyna miotał się z odpowiedzią że wyjedzie na studia i nie będzie już młodzieżowym zastępcą a jednak wujek potrafił go zagarnąć

 3. Mieszko idziesz drogą ,która wybrał kiedyś starosta .Czy warto dla jakiegokolwiek stanowiska czy chęci zemsty posuwać się aż do takich stwierdzeń. Ja wiem ,spowiedź Cię oczyści,a ksiądz może i da rozgrzeszenie .Tyle ,że drogą pomówień i obrzucania błotem osiągnię się nie wiele .Pamietam jak dostałeś wscieku na Orkiestrę Świątecznej Pomocy i samego Owsiaka .Widzę w tobie nagromadzenie złości,zawiści i zwykłej podłości .

  • Niestety Linda, ale Mieszko w jednym ma rację. Konarski potrzebuje kasy dla kompaktów z odnowy. Gdzie jest zatrudniony Trepka? W ZGK. Gdzie jest zatrudniony Janus? W MOPS. Jeśli to nazywasz pomówieniem i obrzucaniem błotem to w tej sprawie nie masz racji. Jeśli to, co ktokolwiek pisze jest nie prawdą to powinno być dementi. Ja takiego nie zauważyłem.

 4. skoro są zyski to po co taka drastyczna podwyżka, przecież ZGK i tak nie planuje żadnej budowy zakładu przetwarzania czy spalarni. Czy prezes przypadkiem nie traktuje spółki jak swoją prywatną własność oraz narzuca ceny jak monopolista? Coś tu nie gra.

  • Zwolnić prawdziwego lenia ! Za 2 lata niech idzie na bezrobocie – ciekawe gdzie taka wykształcona fachura znajdzie prace 🙂

   • Proszę przedstawić SPRAWOZDANIE FINANSOWE z działalności ZGK i merytoryczne uzasadnienie podwyżki. Zyski ZGK podobno sięgają 5mln rocznie. Proszę udowodnić, że tak nie jest pokazując sprawozdanie.

  • Dobrze mnie zrozumiałeś OMEGA mnie po prostu wstrętem ogarniają słowa nienawiści z poprzedniej kampanii wyborczej i z tego co dzieje się teraz i tu .Nie podoba mi się uzależnienie radnych i miejskich i powiatu od prezydenta i starosty .Wyborcy zdecydowali o wyborze zarówno Trepki ,Janusa wiedząc ile mają lat i jakie jest ich doświadczenie życiowe. W Zawierciu po latach władzy kacyków partyjnych do życia politycznego samorządu nie weszła naturalna zmiana pokoleniowa .Można też narzekać,ale z drugiej strony tu potrzebny jest napływ świeżej krwi i zmian .Pytania należy zadawać i też należy na nie odpowiadać również w tej materii kto korzysta z dofinansowania przez gminę studiów i w jakim zakresie finansowym .Ponieważ panowie Trepka ,Janus chętnie udzielają wywiadów w mediach zawierciańskiej więc nic prostszego o zadanie im tego pytania przez dziennikarzy .W Zawierciu konieczna jest zmiana pokoleniowa jak chcemy cokolwiek zmienić .A co do tematu śmieci to mam nadzieję,że sam Prezydent lub ktoś z jego ekipy szczegółowo wyjaśni dlaczego taka cena a nie inna .

   • Jeśli informacja przedstawiana jest nie prawdziwa to powinno być dementi ewentualnie zawiadomienie organów i pozew. Tak wyborcy wybrali Trepkę i Janusa na radnych, ale nie do pracy i to w spółce miejskiej i jednostce Urzędu. Zgadzam się Linda, że powinien być zakaz zatrudniania radnych w samorządzie i zakaz kandydowania pracowników samorządowych na radnych. Owszem zmiana pokoleniowa radnych powinna być, ale powinni oni mieć jakiekolwiek doświadczenie i mieć jakąkolwiek wiedzę. Rada Miejska to nie szkoła nauki. Co do śmieci to Prezydent powie to, co będzie chciał, aby manipulować mieszkańcami miasta. Nie dowiemy się na co pójdą pieniądze z podwyżki.

  • Super mieszkam w mieszkaniu komunalnym czynsz to750 zł po podwyżkach będzie ponad 800 sąsiad z dołu ten sam metraż płaci 500 bo ma wykupione mieszkanie gdzie jest sprawiedliwość ciekawe czy prezydent czyta te komentarze tutaj wszystkie napisane polska paranoja

  • Może zamiast płakać i narzekać, że źle wybraliśmy trzeba zacząć walczyć o to aby opłaty nie wzrosły.

 5. Panie Kochany moze zapelnic inwestorami SAG=podatki i podwyzek by nie bylo! Co Pan zrobil w tym temacie i Pani Katarzyna Mikuła? Co z obwodnica? Co z kopalnia? Panie te pytania powtarzaja sie od 20 lat minimum……Pan moze zapisze sie na szkolenie do Pana Wadima Tyszkiewicza jak zrobic dobre miasto czytaj Pan Nowa Sól!

  • Dokładnie. Zarządzanie to poważne zadanie. Jak się nie potrafi, to się za to nie bierze, zostawia się mądrzejszym, lepiej doswiadczonym. Najgorsze jest to, że niektórzy tego nie rozumieją. W Zawierciu od wielu, wielu lat widać, że większość radnych, włodarzy rządzi tak, że ich dzieci trzymają się z dala od tego miasta. Czy dobry gospodarz rządzi tak, że jego dzieci mają lepsze perspektywy gdzie indziej? Dobry gospodarz to taki, którego gospodarstwo się rozwija, bogaci, a dzieci zostają w domu.

 6. Kolejna drastyczna podwyżka Pana Konarskiego. Zatrudnił Tomczaka z Zabrza, aby drenować portfele mieszkańców. Po co ta podwyżka? Z jednej strony trzeba odszkodowania płacić byłym pracownikom z budżetu, a jak się wyda to trzeba budżet napełnić. Z drugiej strony prezydent chce odświeżyć sprawę swojego dziecka poczętego z Tomczakiem tj. instalacji Fortum. Jako mieszkaniec nie zgadzam się na podwyżkę, aby Pan Konarski marnotrawił na studia dla swoich, na pomysły typu światełka świąteczne, projekty przebudowy synagogi i wydawanie na swoją ulubioną ulicę Marszałkowską.

 7. Nie wiem kto to liczył, ale mnie wychodzi, że opłata powinna wynosić góra – 24 zł.
  Ciekawe czy przyznają się do błędu, czy będą szli w zaparte ?

 8. Jaka podwyżka za śmieci . Wyliczając brakującą kwotę to wychodzi ok. 7 zł / na osobę a nie 16,50 . Ale przytoczę wypowiedz Naszych władz miasta i pana prezesa Tomczaka na portalu Jura 24 w kwestii umowy ZGK i Fortum Zabrze dotyczącej zagospodarowania tak drogiej wfrakcji kalorycznej jak to opowiadano przy poprzedniej podwyżce………

  Obie strony umowy dzierżawy podkreślały, że korzyści będą zarówno dla firmy Fortum, jak i dla miasta Zawiercie i jego mieszkańców. Prezydent Łukasz Konarski podkreślał, że dla miasta najważniejszymi korzyściami będą wpływy do budżetu Zawiercia w postaci podatków. Jego zdaniem to ważne, ponieważ zaczyna funkcjonować zastój gospodarczy powiązany z pandemią koronawirusa. Z powodu pandemii maleje liczba przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w nowe zakłady.
  W przypadku ZGK Zawiercie korzyścią będą wpływy z czynszu oraz możliwość zagospodarowania odpadów z frakcji palnej na niezwykle dobrych komercyjnie warunkach. Mieszkańców Zawiercia interesują jednak najbardziej korzyści, które to oni będą mieli ze współpracy miasta z firmą Fortum.
  Czy dzięki tej inwestycji zmniejszą się opłaty za śmieci?
  – Wszystkie nasze inwestycje i kroki pod kątem inwestycyjnym zmierzają do maksymalizacji procesów, aby ten koszt przerabiania i utylizacji był jak najtańszy. Jednym z tych elementów jest właśnie ta współpraca. Dążymy do tego, aby te opłaty były mniejsze. Jesteśmy spółką z.o.o. i działamy na rynku komercyjnym. Gminy ogłaszają przetargi. Na chwilę obecną wydaje nam się, że będziemy mieć najtańszą ofertę – dodał Krzysztof Tomczak.
  Zakład miał działać jesienią 2021 i co
  Zamiast opowiadając takie dyrdymały może najwyższy czas zabrać się do pracy.
  Zamiast nowoczesnej sortowni odpadów aby zwiększać poziomy odzysku i odzyskiwać więcej surowca ogłasza się przetarg na nowe kwatery odpadów to jest ten nowoczesny zawierciański zamknięty system zagospodarowania odpadów .

 9. My mieszkańcy nie zgadzamy się na Tak duża podwyżkę już drugą za Pana kadencji. Nie tak miała wyglądać Odnowa. Mimo że mamy swoje wysypisko to mamy płacić tak ogromne kwoty. Co robią radni wybrani przez nas. Jeszcze 2 lata rozliczymy Was.

 10. To jakaś kpina z mieszkańców. Z jakiego powodu az tak drastyczna podwyżka? Czyżby w główce Łodnowiciela pojawił się kolejny durny pomysł pakowania kasy w slumsy na Marszałkowskiej?? Po co to wszystko? Choćby te rudery pomalować 24K złotem to i tak jest to tzw. “Leczenie syfa pudrem”. A może by tak wziąć buldożer z wysypiska i zrównać ten łez padół z ziemią? Może któryś z dzieciaków, przydupasów Łodnowiciela chciałby się pobawić w demolkę, trzeba to z nimi omówić na spotkaniu wśród żelków Haribo i waty cukrowej…

 11. Wstyd, że młody idzie na studia zaoczne, taki niby zdolny. Pewnie jeszcze my mu je sfinasujemy, bo dziennych by się nie dało. Piszę my bo to z naszych podatków. Zero dostaje kasę, a tylko do zabawy farbkami się nadaje.

 12. A czy na uczelnię gdzie kubunia będzie się kształcił za nasze pieniądze poszło oficjalne pismo, że rektorzy mają pierwsi wołać do jegomościa gromkie Dzień Dobry, gdy ten tylko zerknie na nich swoim jakże wymownym spojrzeniem??

 13. Wywiad ciekawy i ja ze swojej strony zachęcam do odwiedzania publicznego Facebooka senatora Tyszkiewicza .Jedna rzecz mnie szczególnie zainteresowała czyli specjalną strefa ekonomiczna i to ,że w wielu miastach jest tylko i wyłącznie atrapą zresztą podobnie jak w Zawierciu .Dlatego liczę,że pozyskanie środków z funduszy norweskich pozwoli na jej uzbrojenie i właściwe przygotowanie dla przyszłych inwestorów .

 14. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji ,w której radni nie zabiorą głosu w konsultacjach i nie przedstawią swojego stanowiska .Za coś bierzecie pieniądze i oczywiście możecie się zgadzać ze stanowiskiem Prezydenta ale powinności Cię swoje stanowisko właściwie umotywowac. Kiedyś ta samorządność musi się narodzić i radni powinni przestać być atrapą ,której jedyne zainteresowanie polega na braniu diety i lokowaniu siebie i swojej rodziny .

 15. Podwyżki za wywóz i przerób śmieci są i będą bo niustannie wzrasta ilość wytwarzanych śmieci. Jeżeli jabłka są pakowane po 4 sztuki na piankowej tacce i opakowane folią, każdy ogórek zafoliowany, napoje niemal wyłącznie w PET, to jak ma być inaczej? Utoniemy w śmieciach, całą planetę zamienimy w smietnik, jeżeli globalne podejście się nie zmieni co do wytwarzania śmieci. Roczna ilość wytwarzanych butelek PET w Polsce jest tak duża, że z przetworzenia ich na polar, można co roku wreczać każdemu mieszkancowi naszego kraju po 5 nowych kurtek polarowych. A mowa tylko o butelkach PET. Trzeba ograniczyć ilość śmieci, wtedy nie będzie podwyżek.

 16. Damian Świderski – to skąd ty kasę bierzesz na ten lans który ciągle na FB wrzucasz? Albo na lewo zarabiasz, albo żona cię utrzymuje. Bo chyba juz nie rodzice 😉 A może cichy sponsor Peroń?

  Damian Świderski (pracownik RPWiK, który pracuje tam od kilkunastu lat i zarabia mniej niż nowo przyjęci do spółek miejskich po wyborach radni miejscy)

 17. Trzeba podziękować KONARSKIEMU i jego koledze prezesowi ZGK i stawki na śmieci spadną o jakieś 8% do tych obecnych. Żadna podwyżka nie jest uzasadniona.

 18. Tylko przylaczenie do GZM przywroci nam normalnosc! z tego co pamietam Pan Grimm optowal za przystapieniem do GZM ale Pani owczesna prezydent GZM/ i obecna Zabrza odrzucila ten wniosek! spojrzmy orawdzie e oczy jestesmy 5 kolem u wozu i to drabi iastevo woj slaskiego takie YellowStone vel White-Jurassic-Stone lobbing miast aglomeracji jest olbrzymi aMY mozemy se……

 19. Chcę przypomnieć, że gdy Pan Grim chciał podnieść opłatę za śmieci, P. Konarski wielce protestował. A teraz gdy jest prezydentem już nam druga podwyżkę chce zafundować. Co za hipokryzja?

 20. Czy te wszystkie plastiki zalegają na wysypisku czy są sprzedawane z zyskiem ? Co z obwodnicą bo władze miasta nagle zamilkły w tym temacie ?

 21. redaktor naczelny jak walnie artykuł to jakby włożył kij w mrowisko 😉
  Panie Pawle niech pan wraca, bo od kilku miesięcy wieje nudą na zawiercianskie.pl a umykają istotne tematy, które kiedyś poruszaliście (i często jako pierwsi), a obecnie to konkurencja wyprzedza was w publikacjach,

 22. dlaczego pan Tomczak traktuje ZGK jak swój prywatny folwark.
  Miasto ma 100% udziałów w spółce. Takie informacje są w biuletynie informacji publicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.