zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Lokomotywa Ty 45 w Łazach zdewastowana. Wandale powybijali szyby i uszkodzili wnętrze parowozu

Gmina Łazy poinformowała na swoim Facebooku, że stojąca w pobliżu dworca PKP lokomotywa Ty 45 została zdewastowana przez wandali. Chuligani powybijali szyby i zniszczyli wnętrze pojazdu poprzez m.in. wyrwanie wielu metalowych i drewnianych elementów.

Poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu, zamieszczonego na Facebooku gminy:

STOP dewastacji i niszczeniu lokomotywy Ty 45 w Łazach

„Stoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna…”, ciesząca oko mieszkańca i odwiedzającego Łazy – czy nie tak powinna wyglądać jedyna historia atrakcji turystycznej i jednego z niewątpliwych symboli miasta? Tymczasem parowóz Ty 45 doczekał się powybijanych szyb, urwanych metalowych i drewnianych elementów, został „wzbogacony” o śmietnik na podłodze. Po raz kolejny okazało się, że dla wandali granice nie istnieją. Chuligani nie zaprzątają sobie głowy dbałością o wspólne dobra czy monitoringiem. Tymczasem tak niewiele brakowało, a Łazy „miasto kolejarzy” zostałoby bez swojego symbolu, pamiątki świetności rozwoju kolei nie tylko w Łazach, ale również w Polsce. Łazowscy kolejarze stoczyli batalię w obronie parowozu Ty 45. Przypomnijmy, że duma naszego miasta miała stanąć w pobliżu sosnowieckiego dworca kolejowego. Łazowscy kolejarze oraz mieszkańcy byli oburzeni planami PKP Cargo. Były protesty i lokomotywa została w Łazach. Podjęto starania, aby znaleźć dla niej najbardziej dostępne dla turystów i mieszkańców miejsce. Wszyscy cieszyli się gdy podjęto decyzję o remoncie i nowej lokalizacji w centrum Łaz. Jak trudne były to działania, świadczy o tym dokumentacja fotograficzna i filmowa. Wielu zapewne już o tym zapomniało, przyzwyczajając się do widoku odrestaurowanej lokomotywy w centrum miasta. To w jej pobliżu chętnie fotografują się rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami, turyści, przedszkolacy i uczniowie z Łaz i okolicznych szkół. Cieszy fakt, że obiekt ten sprawia osobom tym radość, mogą one wejść do środka, zobaczyć jego wnętrze, wyobrazić sobie trud i ogromnie ciężką pracę ówczesnych kolejarzy, którzy przemierzali wiele tras na szlakach kolei, przewożąc nie tylko podróżnych, ale również towary.

Dlatego nie zgadzamy się na dewastację i niszczenie naszej atrakcji turystycznej i symbolu miasta Łazy. Wybite szyby, puszki po piwie, butelki po alkoholu opakowania po spożytych posiłkach, urwany fragment metalowego uchwytu do otwarcia paleniska to nie jedyne zniszczenia w tak z troską wyremontowanej wizytówce Łaz.

Apelujemy do wszystkich, nie przechodźcie obojętnie, kiedy jesteście świadkiem dewastacji!!! Powiadomcie służby!!! Dzwońcie!!! Możemy przecież zamknąć parowóz na stałe i sprawić, że nie będzie możliwe wejście do środka, ale czy o to chodzi?

MS
redakcja@zawiercianskie.pl
Fot.: Gmina Łazy Official

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.