zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Lasy Państwowe nie udzieliły przyrzeczenia dzierżawy gruntu firmie Rathdowney [AKTUALIZACJA]

W czwartek 24 października Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach wydała decyzję o nieudzieleniu przyrzeczenia dzierżawy firmie Rathdowney, która prowadzi działania zmierzające do powstania kopalni cynku i ołowiu w regionie Zawiercia.

Jaki był powód wydania decyzji?

Decyzja ta nie ma żadnego znaczenia, bo skoro rady gminy podjęły uchwały intencyjne, że nie chcą kopalni, to nawet gdyby wpłynął wniosek firmy Rathdowney do rad gmin o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, to nie miałby szans na uchwalenie – informuje nieoficjalnie przedstawiciel Lasów Państwowych.

Co to oznacza w praktyce? Jak mówi rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Sławomir Cichy, decyzja ta kończy temat planów budowy kopalni w tym rejonie.

O komentarz do decyzji Lasów Państwowych a zwłaszcza odpowiedź na pytanie, czy oznacza to rezygnację w kwestii planów budowy kopalni cynku i ołowiu poprosiliśmy również przedstawicieli kanadyjskiej firmy.

Obecnie czekamy na pisemne uzasadnienie decyzji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach w sprawie nieudzielenia przyrzeczenia dzierżawy gruntu. Po otrzymaniu i zapoznaniu się z pismem zajmiemy stanowisko w w/w sprawie – poinformował Bartosz Władimirow z firmy Rathdowney.

Zdjęcie: Facebook Nadleśnictwo Siewierz, Lasy Państwowe / fot. Agnieszka Zawada-Piątkowska

18 KOMENTARZY

 1. Słuszna decyzja. Trzeba podziękować wszystkim ludziom, którzy podjęli działania, aby ta kopalnia nie powstała. Zaczęło się od kilku ludzi a skończyło na wspólnocie wszystkich 4 miast i powiatu, włodarzy, starosty i mieszkańców.

 2. Nie cieszmy się tak od razu, gdyż boje się ze Kanadyjczycy, którzy zainwestowali już miliony USD, tak łatwo nie odpuszcza …. obym się mylił

 3. Widziałem twoją rękę jak zabierała moją rzecz .Ty mówisz upewnij się ta ręka nie jest moja .Mam film nagrany z telefonu komórkowego tam widać dokładnie kto co i jak .Taką dyskusję w nieskończoność można prowadzić z grandziarzami .

 4. Zbudowanie kopalni byłoby szaleństwiem ponieważ, kopalnią pozbawiłaby nasz region tego co najcenniejsze wody pitnej, a pod Zawierciem znajduje się jeden z największych zbiorników wody pitnej na Śląsku powstały 230 milionów lat temu. Nigdy nie wyrazi y zgody na kopalnię!!!

 5. To był szalony pomysł od początku, w tak zaludnionym regionie kopalnia rakotwórczych pierwiastków? Myśleli że mają do czynienia z ciemnotą? Ponoć dzieci w przedszkolu breloczkami przekupywali- żałosne. To nie odludne przestrzenie Kanady choć pewnie i stamtąd ich pogonili.

 6. Zawiercie jako miasto to pomyłka. Ludzie w nim mieszkający tez! Przyjeżdżam czasami z wizyta do tego „ miasta” i uwierz mi ze jest to dla mnie istna karą! Tutaj nie ma nic oprócz kilku sklepów i dwóch dróg na krzyż . Ciemnota to Wy!

 7. #WARSZAWIANKA Twoje zdanie ….ale nigdy nie zgodze sie na obrazanie kogokolwiek! Ale to sie z domu wynosi kulture szacunek wychowanie do zobaczenia w sadzie.

  • O jak chcesz brzmieć groźnie Zawiercianin …. sądem straszysz…. i myślisz ze masz doczynienia z ciemnota? „ Kończ waść, wstydu oszczędź”.

   • Nie obrażam to moja opinia dotycząca i tutaj się poprawię niektórych osób. Nie wszyscy w Zawierciu maja klapki na oczach. Nie miałam na myśli obrażać ludzi tylko niestety prawda taka ze część to ciemnota, a miasto Zawiercie to chyba najbrzydsze w jakim dotychczas byłam.

    • Zawiercianin,szkoda nerwów, ze słoikiem z warsiawki nie podyskutujesz. Tylko pytanie, po co jaśnie pani warsiawianka przyjeżdża do tej “ciemnoty”? Tam, w pięknych okolicznościach przyrody, wśród samej stolicznej “ęteligencji” siedzieć i w samozachwyt wpadać!

 8. no tak ze wsi wyjedziesz ale sloma w butach zoataje…..Pani Warszawianko zapraszam na zwiedzanie Zawiercia……Marschal jak na Pradze, Argentyna jak na Zoliborzu. Cyntrum Park prawie jak Pola Mokotowskie u nas nie ma pol-:) i takie tam zamki ze skalek wapiennych yyyyy aaaaa w Warszawie nie ups-:( a wyobraz sobie zrodal 3 rzeki w Polsce….i nie mamy rury nad nia-:) nie mamy McDonalda bo wszyscy chodza do Agatki prawie….. Warszawianko zapraszamy do krainy Jurajskich Rycerzy przeciez tu dwie ulice -:) a bym zapomnial wez sloiki bo zajeb**mamy prazonki!!! i najlepszych kijicow siatkowki na swiecie!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.