zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Kto będzie kandydował na Prezydenta Zawiercia w 2018 roku?

Do najbliższych wyborów samorządowych został niespełna rok. Zapytaliśmy m.in. kandydatów z poprzednich wyborów na Prezydenta Zawiercia (w 2014 roku) o to, czy zamierzają wystartować w 2018 roku.

W 2014 roku o fotel włodarza Zawiercia starało się sześć osób: Beata Chawuła, Witold Grim, Marek Kozieł, Krzysztof Peroń, Zbigniew Rok i Damian Świderski. Zapytaliśmy ich, czy zamierzają startować w wyborach prezydenckich w Zawierciu w przyszłym roku.

W 2014 roku odbyły się dwie tury wyborów. W pierwszej wyniki były następujące: 6384 – Witold Grim, 3288 – Marek Kozieł, 3065 – Beata Chawuła, 1993 – Damian Świderski, 1905 – Zbigniew Rok, 1841 – Krzysztof Peroń. W drugiej turze Witold Grim otrzymał 6508 (64,45% głosów), a Marek Kozieł – 3590 (35,55%).

Czy Prezydent Zawiercia Witold Grim zamierza starać się o reelekcję w 2018 roku?

– Prezydent bardzo poważnie rozważa kandydowanie na 2 kadencję, decyzja w tej sprawie zostanie podjęta do końca tygodnia – informuje rzecznik Urzędu Miasta w Zawierciu Marcin Wojciechowski.

Spośród pozostałych kandydatów tylko jedna osoba udzieliła zdecydowanej odpowiedzi – kandydować nie zamierza Marek Kozieł, obecnie dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół w Zawierciu.

Jeszcze nie wiem, ale najprawdopodobniej nie. Nie będzie najprawdopodobniej można startować na prezydenta i na radnego – mówi z kolei Damian Świderski, radny Rady Miejskiej w Zawierciu.

Poważnie rozważam kandydowanie na Prezydenta Zawiercia. Skłaniają mnie ku tej decyzji liczne rozmowy z mieszkańcami Zawiercia. Przewija się w nich pogląd, że Zawiercie pogrążone jest w stagnacji, brak mu energicznego przywództwa. Młodzi ludzie muszą stąd wyjeżdżać za pracą, chyba, że mają znajomości. Jeśli tylko zawiercianie będą gotowi na zmiany, a nowe prawo wyborcze umożliwi start niezależnym kandydatom, to podejmę rękawicę i wystartuję – mówi Krzysztof Peroń, Prezes ARK Jobs i Zawierciańskiego Forum Pracodawców.

Ubieganie się o stanowisko Prezydenta Miasta Zawiercie w 2014 roku było dla mnie ogromnym zaszczytem. Ilość głosów, jaką otrzymałam, utwierdziła mnie w przekonaniu, że znaczna część mieszkańców oczekuje zmiany pokoleniowej i wdrożenia nowoczesnych metod zarządzania miastem. Odpowiadając na Pana pytanie, czy dostąpię tego zaszczytu ponownie w 2018 roku? Czas pokaże – mówi natomiast Beata Chawuła, kierownik zawierciańskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz radna Rady Powiatu Zawierciańskiego.

W odpowiedzi na pytanie o kandydowanie Zbigniew Rok (radny Rady Powiatu Zawierciańskiego, lekarz i właściciel przychodni lekarskiej) stwierdził, że należy o to pytać Jana Zamorę (współwłaściciela nieistniejącego sklepu “Kmicic” – w jego miejscu znajduje się obecnie “Spiżarnia”).

Będę walczył o fotel Prezydenta Zawiercia, ponieważ chce rozbić nienaruszalny od lat towarzyski układ wzajemnej adoracji. Mam pytanie do moich konkurentów: co Ty zrobiłeś dla Zawiercia, czy stworzyłeś choć jedno miejsce pracy, a może tylko żyłeś z tego miasta? Bo ja od 1990 r. prowadziłem działalność gospodarczą i w czasie kiedy bezrobocie w Zawierciu przekraczało 20%, stworzyłem 50 miejsc pracy i zapłaciłem miliony złotych z tytułu podatków VAT nieruchomości dochodowego itp. A Ty co? Bo najłatwiej wydać cudze i mówić co ja zrobiłem – komentuje Jan Zamora.

O zamiar kandydowania w wyborach na Prezydenta Zawiercia zapytaliśmy również Poseł na Sejm RP Annę Nemś, byłego Prezydenta Zawiercia (i radnego Rady Powiatu Zawierciańskiego) Ryszarda Macha, a także dotychczasowego Zastępcę Prezydenta Zawiercia ds. Społecznych Łukasza Konarskiego.

Każdy uczestnik życia politycznego rozważa podobną ewentualność. Jeśli chodzi o mnie, to jeszcze nie podjęłam w tej kwestii żadnej decyzji. Jeżeli podejmę to wyzwanie, z pewnością ogłoszę swoją decyzję publicznie – mówi Poseł na Sejm RP Anna Nemś.

Mimo, że nie ma dnia, aby mieszkańcy mnie nie pytali o kandydowanie w wyborach, do czasu wyjaśnienia spraw sądowych, nie będę się wypowiadał. Odsyłam do wywiadu z Dziennika Zachodniego – mówi Ryszard Mach.

Z kolei Łukasz Konarski stwierdził, że na razie nie chce się wypowiadać w tej kwestii.

Wybory samorządowe w 2018 roku odbędą się najprawdopodobniej w listopadzie.

20 KOMENTARZY

 1. Powinnismy oczekiwac od kandydatów podania swojego wykształcenia. Zazwyczaj ten aspekt jest skrupulatnie ukrywany przez kandydatów. Moim zdaniem czlowiek taki powinien posiadac wyksztalcenie wyzsze magisterskie zdobyte na studiach dziennych na uczelni o uznanym poziomie. Jest to gwarancja iz kandydat ma dobre przygotowanie, jest ambitny. Dobrze gdyby posiadał studia podyplomowe o przydatnych na tym stanowisku profilach, jakies osiagniecia w pracy zawodowej, nie jest kojarzony z roznymi aferami, jest wiarygodny. Z tych kandydatow moze dwie osoby spelniaja te kryteria.

   • A co Ci sie tutaj nie podoba? Chcę być w miarę pewny ze dany kandydat wie, co ktos do niego mówi i rozumie co przeczytal np w Rozporządzeniu. Demokracja ma też to do siebie, ze moze być wybrany najgorszy psychopata o ile zaufaja mu wyborcy. Taki urok demokracji. Jezeli kandydat nie chce napisac nic o swoim wyksztalceniu tzn ze sie go wstydzi, wiec nie jest chociazby przez to wiarygodny.

    • Ja nie twierdzę,że nie ma Pan racji – twierdzę jedynie,że demokracja to rządy ludu- jaki lud-taki kandydat. Nie można ograniczać kandydatów.

  • Ciekawe: mgr po AWF-ie. Jak się podoba?. Gustaw proszę mi wybaczyć ale oczekiwanie Pana jest co najmniej dziwne. A może tak zacząć słuchać i rozliczać z programów wyborczych?. Zdaje się że ten mgr AWF-u nie wypełnił niczego co obiecywał w swojej kampanii.

   • mgr po AWF to jest dla mnie zupełnie inna liga 🙂
    Oczekiwałbym poważnego kandydata, który wie po co chce isc na to stanowisko, a nie tylko dla splendoru i zaspokojenia własnych ambicji. Kandydować oczywiście moze kazdy, ale tak jak napisałem wczesniej, chciałbym wiedzieć jakie dany kandydat ma wykształcenie i osiagniecia zawodowe – przeciez to nie jest zadne ograniczenie, a dla mnie istotny czynnik w ocenie kandydata. Czy to jest cos nienormalnego?

 2. Pan Peroń już w tym krótkim wywiadzie robi sobie kampanię wyborczą.
  Ludzie czasem nie lubią tak pewnych siebie i swoich racji.
  Ciekawe czy tym razem też będzie ostatni?

 3. Zamora ,,kończ waść wstydu oszczędź !!!!!! może opowiedz jak nam płaciłeś i jakie mieliśmy u ciebie warunki pracy ?? biznesmen z bożej łaski ..

 4. panie dochtorze Rok co pan wypisuje ? jaki współwłaściciel byłego KMICICA ,O ILE NAM WIADOMO TO SM.Zawiercie JEST WŁAŚCICIELEM A TEN GOŚĆ BYŁ JEJ NIESZCZĘŚCIEM,jak pan chce widzieć jak powinien sklep wyglądać zapraszam do SPIŻARNI dawna speluna kmicic po remoncie ..,a panu to ktoś j… podwiązał ze potrzebuje pan zgody ..pozdrawiamy

 5. Jestem przekonany że gdyby Ryszardowi Machowi pozwolili kandydować to nie było by nawet drugiego tury. Pomimo sprawy w sądzie nadal ma największe poparcie w Zawierciu. Ryszard na prezydenta .

 6. Jurka J. weźcie na prezydenta, było już wielu komicznych prezydentów ale nie mieliśmy jeszcze polskiego prawdziwego jasia fasoli i palił będzie na symbolicznym stosie marzanny z okazji dnia wiosny a na kazde inne święta wymyśli symboliczne szubienice albo zbuduje w ogrodzieńcu przed zamkiem autodrom i wystrzeli się w kosmos. Także brawo Jurek…brawo Ty

 7. Pytam tylko tyle mieszkańców Zawiercia i okolic , gdyż przyłączono okoliczne wioski . Administracyjnie to jest żadne miasto ale zlepek z tych wioch. Ja kiedyś też tam mieszkałem odwiedzam rodzinne strony. Ale mnie śmieszy jak słyszę ich wypowiedzi.Tam trzeba madrego i uczciwego człowieka nie ważne z jakiej opcji ważne żeby był porządnym człowiekiem jak wójt Kroczyc widać jego gospodarza gminy. Najlepiej zeby to był człowiek zPIS .

 8. Oddanie głosu na innego kandydata niż na Panią Beatę Chawułę będzie skutkowało podwyżkami cen wody i śmieci a także kolejnymi likwidacjami szkół i przedszkoli a także tworzenie MZESów które są eksperymentami bardzo dużych miast…jak Szczecin i cztery kąty zawitają na Lesną…. spaczając jednocześnie dług fryderyków

 9. Dla czytających ze zrozumieniem Zawiercie i termomodernizacja bloków mieszkalnych po dostaniu się do Rady Powiatu przez Panią Radną Beatę Chachułę w Zawierciu bloki zmieniły wygląd podobnie jak w Katowicach po wygraniu wyborów przez Marcina Krupę – dość szybko ocieplano bloki w Katowicach tak unowocześniano place zabaw czy pozbyto się zbędnych drzew, które rosły na drodze do Tych a wszystko przy spadającym zadłużeniu… (podobnie zresztą jak w Brzegu) – szybki postęp prac budowlanych to brak tzw afery Colloseum – można opłacać faktury i robić inwestycje widać można…trzeba tylko chcieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.