zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Kroczyce: ponad 200 osób przeciw nowym liniom kolejowym do CPK. Padł pomysł utworzenia stowarzyszenia przeciw torom na Jurze [ZDJĘCIA]

Również w środę 4 marca odbyło się spotkanie w Kroczycach w sprawie planów budowy linii kolejowych do mającego powstać Centralnego Portu Komunikacyjnego. W spotkaniu w Szkole Podstawowej przy ul. Sienkiewicza uczestniczył m.in. wójt gminy Stefan Pantak i łącznie 205 osób.

Spotkanie dotyczy planowanej kolei dużych prędkości przez teren gminy Kroczyce. Proszę Państwa, dostaliśmy informację, że odbywają się konsultacje społeczne planowanej trasy przebiegu tej linii. I jesteśmy bardzo zdziwieni, że praktycznie gmina Kroczyce będzie podzielona na pół. Odbył się proszę Państwa szereg spotkań, na których mieszkańcy jednogłośnie sprzeciwiali się planowanej trasie przebiegu linii dużych prędkości. My proszę Państwa mamy czas do 10 marca. 10 marca odbywa się sesja Rady Gminy, na której podejmiemy stosowną uchwałę. I chcemy do 10 marca w tych miejscowościach, przez które przebiega kolej dużych prędkości, chcemy przeprowadzić konsultacje, chcemy przegłosować to później, czy Państwo jesteście za planowaną budową czy przeciw. I to będzie wykładnik dla nas na sesji Rady Gminy, jaką podejmiemy uchwałę. Proszę Państwa, dostaliście Państwo dwie mapki. Jedna mapka jest bardzo dokładna, która dotyczy samych Kroczyc. Widzicie Państwo, że na wysokości Zajazdu Magda przecina drogę powiatową. Proszę Państwa, są planowane trzy trasy na terenie gminy Kroczyce. Jedna najbardziej taka konfliktowa to przechodzi przez Piaseczno, Skarżyce, Lgotę Murowaną, Kroczyce. I te wszystkie trasy łączą się w Pradłach, na wysokości Białej Błotnej będą wchodzić na linię CMK. Proszę Państwa na tych spotkaniach są różne głosy, że można zmodernizować istniejącą linię kolejową, niekoniecznie trzeba tę przepiękną Jurę dzielić na pół. Jeżeli, proszę Państwa, dojdzie do następnego etapu konsultacji, to uważam, że im więcej głosów będzie z Państwa strony, tym lepiej. Dlatego proszę Państwa apelujemy do Państwa, tu mamy adresy, gdzie każdy z Państwa może indywidualnie wejść w Internet i proszę Państwa swoje uwagi zgłosić. Na dzień wczorajszy takich uwag było 2,5 tys., dziś 7 tys. Tak jak Państwu powiedziałem trasa przecina Kroczyce, obok Huty Szklanej, Przyłubska, Szypowic – mówił wójt gminy Stefan Pantak.

To nie tylko moje zdanie, że się na to nie zgadzamy – mówił mieszkaniec gminy.

Dziękujemy za to spotkanie. Widziałem szerszy plan. Robią nas po prostu w balona. To nie jest tylko kolej, według mnie, szybka, bo początek linii jest w Krakowie, dziwnym trafem biegnie przez Bukowno, gdzie jest kopalnia cynku i ołowiu, biegnie przez całą Jurę i dziwnym trafem przez gminę Łazy. Niech nas tu nie robią w balona, bo owszem będą tu transportowani ludzie, ale gwarantuję Wam, że będą tu jeździć pociągi towarowe z rudą cynku, ołowiu i uranem. Jeżeli ktokolwiek zerknie w Internet, to zobaczy, że są dwie odnogi. Skoro to łączy się z CMK, to nie będą to blank nowe linie. Są dopuszczane prędkości do 200 km/h, to nie będzie szybka kolej. Jeżeli taki kit nam się wciska, że to będzie kolej dużych prędkości, to muszą być specjalne łuki. To jest zniszczenie całej Jury, bo tam gdzie są góry, będą wąwozy, bo trzeba zniwelować do odpowiedniego poziomu, a tam, gdzie są Szypowice, będzie nasyp kolejowy. Szerokość takiego toru to jest minimum 40 metrów, bo to są dwie linie. Jak się buduje nasyp, to będzie 50 metrów. Nie wierzcie w to, że pociągi szybkich kolei będą na pomostach, to są za duże przeciążenia i prędkości. Jest to całkowite zniszczenie Jury, wpuszczają nas w maliny, bo będziemy mieć transport wręcz radioaktywnych środków, mamy kurz, pył. Ja, jako mieszkaniec wsi mówię “kategorycznie nie”. Nie po to się tu przeprowadzałem 20 lat temu, żeby teraz spać w kuszetce. Wszystkie 3 trasy zaplanowane wiążą się z przebiegiem przez zamieszkane domy. Nie wierzę, że pod każdą drogą zbudują tunel. Może się okazać, że jadąc na drugą część wsi będę musiał jechać przez Siamoszyce. Gwarantuję Państwu, że naszego zdania wtedy, na innym etapie nie wezmą pod uwagę (…). Wielu z Państwa myśli o rozbudowie działki. Myślicie, że ktoś tu kupi działkę, jak będą jeździły transporty z cynkiem i podzielą wieś na pół? Wątpię. Czteroletnie dziecko by to lepiej wytyczyło – mówił mieszkaniec Szypowic.

Żyjemy z Jury, na Jurze, mamy czyste środowisko, niech tak zostanie – mówił Cezary Barczyk.

Na zebraniu w Piasecznie jeden z działkowiczów zrobił symulację i wyliczył, że skrócenie drogi dla mieszkańca Krakowa, żeby się dostać do CMK da 7 minut. Czy dla 7 minut mamy zniszczyć Jurę Krakowsko-Częstochowską?Stefan Pantak.

Ja mam gospodarstwo rolne po rodzicach, moje dzieci raczej nie będą gospodarzyć, więc mógłbym się tego pozbyć, ale jestem związany z gminą. Rozmawiałem z ludźmi, których wysiedlono, zabierano domy. Droga wybudowana, a pieniędzy za działkę nie ma. A druga sprawa: szkoda niszczyć naszą Jurę – mieszkaniec gminy.

Pan wójt doskonale wie, jak było u nas na zebraniu. Piaseczno mówi “nie”. Czy my musimy rozdzielać naszą gminę? – mieszkaniec Piaseczna.

W Europie mamy dwie jury – w Niemczech i Jura Krakowsko-Częstochowska. To jest wyjątkowe miejsce, również dla Europy. Mamy tylko dwie jury. Trzeba jeszcze dodać drogę serwisową do kolei, kolejne 10-15 metrów plus odwodnienia. Ta inwestycja jest ogromna i nie zamknie się w 50 metrach – mieszkaniec Kroczyc.

Za Pańskie działania, które Pan włożył w tę gminę – wybudował Pan remizę, szkołę, teraz jest budowana kanalizacja, Gdy przyjdzie budować szybką linię kolejową, to nam to zburzą. Nie pozwólmy na to – sołtys Szypowic.

Jest wizja witek kolejowych przebiegających centralnie przez Siamoszyce. To miejscowość rekreacyjno-sportowa, mamy źródło rzeki Krztynia. Przy takiej kolei możemy nie mieć zbiornika ani wody. Zniszczymy całkowicie nasze Siamoszyce pozwalając na budowę tej linii. Wiele mieszkańców sprowadziło się tu z całego praktycznie Śląska – Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Czeladź, uważając naszą miejscowość za trakcyjną środowiskową, bogatą w faunę i florę, występują u nas rośliny pod ścisłą ochroną. Jak nam przeprowadzą przez centrum Siamoszyc kolej, to musimy się wyprowadzić, nie wiem, pod Kroczyce. Jak Pan doktor powiedział, z transportem rudy będziemy mieli latające czujniki Geigera. Wszyscy mieszkańcy są przeciwni tej budowie. Nie pozwolimy, żeby nasza miejscowość została zrujnowana – sołtys Siamoszyc.

W latach 80. i 90. postanowiliśmy, że Kroczyce nadają się do turystyki. Są przepiękne jurajskie skały, jaskinie. Kolej w tym wydaniu nie przejdzie. Kiedyś w swoim życiu pracowałem na kolei. Tory muszą mieć obwodnice, musi być dojazd. Jednoznacznie postawiliśmy na turystykę, rozwija się Lgota Murowana, Dzibice, Siamoszyce. Kopalnia to temat trudny, ale myślę, że Zawiercie swoje zrobi i nie dopuści, żeby to powstało. Dziwię się projektantowi, bo ma CMK, nie wiem, czy ze względów politycznych, bo to Gierkówka, nie można rozszerzyć strefy CMK-i? Tutaj nie ma innych głosów – mieszkaniec gminy.

Ta linia kolejowe powstanie tylko dlatego, że powstanie CPK i te linie kolejowe mają dostarczyć jak największą liczbę podróżnych. W momencie gdy ta obwodnica powstanie będzie przecinać jeden koniec naszej miejscowości, a linia kolejowa byłaby w pobliżu – mieszkanka Siamoszyc.

Dostaliście obrazki. Ja mieszkam tu od 21 lat, mam prawie 73 lata i nie wyobrażam sobie, żeby po rozbiórce domu, który tu wybudowałem, miałbym siły gdzieś się przenieść. Wyczytałem w literaturze, że zasięg oddziaływania kolei dużych prędkości to 300 metrów. Po to planuje się obwodnicę, żeby wyprowadzić hałas z Kroczyc, a w to miejsce wprowadzić hałas z kolei? Mój stopień irytacji jest maksymalny – mieszkaniec Lgoty Murowanej.

Jestem po spotkaniu w Ogrodzieńcu. Tutaj do Pana wójta prośba, żeby zjednoczyć siły, żeby wszyscy włodarze wspólnie się zjednoczyli. My stracimy to, co tutaj posiadamy. Oni zastawiają się tym, że dadzą rekompensatę. Pani Malik na konwencji PiS w Sosnowcu powiedziała, że Jurę trzeba chronić. Mamy wybory prezydenckie. Napiszmy do kandydatów, bo zdegradują Jurę. Prezes ZGJ wystosował pismo w tej sprawie. Wiem, że burmistrz Ogrodzieńca była w Warszawie interweniować w tej sprawie. Tu jest pierwszy etap konsultacji, drugi to jest planowanie. Ustawa Sejmu ma się przyczynić do tej inwestycji. Tylko po różnego rodzajach politykach możemy interweniować. Z kopalnią walczyliśmy, wiemy jak to wygląda. Niech ktoś nie myśli, że jak mieszka na drugim końcu, to go nie dotyczy. Jeśli wprowadzą specustawę, to mogą zablokować plany zagospodarowania przestrzennego. Rzecznik powiedział, że 40% ludności będzie jeździć do CPK. Obwodnica tak, ale nie kolej. Pani wójcie spotkajcie się z włodarzami, z prezydentem miasta ZawiercieNorbert Szczepanek.

W tej sprawie głos zabrał Śląski Związek Powiatów, sądzę, że gminy, które nie tylko są na Jurze też się przyłączą, ze wspólnym głosem będzie walczyć – wójt.

Jestem młodym mieszkańcem gminy. Byłem wcześniej działkowcem. Będziemy pisać petycję do CPK, trzeba pisać do posłów i senatorów z naszego okręgu. Jeśli zablokujemy to w Sejmie, to będziemy mogli obronić naszą Jurę. Obojętnie czy posłowie są z PiSu, PO, SLD czy PSL. Moja propozycja jest jedna: żebyśmy powołali do obrony naszych terenów stowarzyszenie. Stowarzyszenie, które powiedziałoby przeciw torom na Jurze w gminie Kroczyce. Sądzę, że do tego stowarzyszenia przyłączą się Ogrodzieniec, Łazy czy inne gminy. Planujemy powołać takie stowarzyszenie w najbliższym czasie. Tutaj jesteśmy z Panem Norbertem Szczepankiem w kontakcie w tej sprawieGrzegorz Górnicki, mieszkaniec Siamoszyc.

Dziś na stronie CPK jest informacja w związku z materiałem w “Faktach”. Pierwszym etapem były regionalne konsultacje strategiczne, w których spotkali się m.in. z wojewodami, prezydentami miast. Jeżeli nie było takiego spotkania, to jesteśmy robieni w wałaNorbert Szczepanek.

Nie byliśmy zaproszeni na takie spotkanie. Proszę, zgłaszajcie uwagi. Jest to ciąg numer 7, linia 111 i 113. Mamy już linię CMK z jednej strony. Jeśli postawić wisienkę na torcie w postaci kopalni, to będzie pozamiatane. Jeśli ktoś ma agroturystykę, to z czego ona ma żyć? Nawet jak oddadzą pieniądze, ta osoba musi zmienić pracę – wójt.

Podobne spotkanie odbyło się dziś w gminie Ogrodzieniec: http://zawiercianskie.pl/aktualnosci/gmina-ogrodzieniec-mieszkancy-przeciw-planom-budowy-nowych-linii-w-ramach-cpk-zdjecia/

Również dziś, w środę 4 marca, Gościem Dnia Radia Zawiercie był Konrad Majszyk, rzecznik Centralnego Portu Komunikacyjnego. Posłuchajcie wywiadu.

Tekst i zdjęcia: Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

15 KOMENTARZY

 1. Ciekawe po co łaża na te spotkania Kiepskie imitacje stowarzyszenie Nie dla XXXXX ile wam Polaczki udajacy amerykanów płaca???

 2. Proponuje caly powiat SZA park YellowStone ***nie dotyczy miasta Zawiercie! Zawiercie zgodzi sie na kolej CPK wiecej na centrum przesiadkowe aby szybko dostc sie do Pyrzowic,Kielc Krakowa Katowic Czestochowy. w ogole wlaczcie sie do nowego woj czestochowskiego i bedzie jak bedzie czyli najbardziej zacofany powiat w slaskiem komunikacyjnie i cywilizacyjnie. Brawo-:(

 3. Uran, to już stan umysłu 🙂 Już ilu naukowcow się na ten temat wypowiadało, uczelni… NAUKA mowi, że nie ma tutaj żadnego uranu, ale lud wie swoje. Nauka swoje, a ciemnogród swoje. Taki mamy obecnie klimat.

 4. proponuje dla powiatu SZA program pasnik plus dla kazdego mieszkanca woz drabiniasty i kon….a tak serio jak chcecie drodzy mieszkancy rozwinac powiat na turystyce???? jaka macie infrastrukture pozal sie Panie-:( w Zawierciu padly zaklady powiat cofnal sie…zbiednial zyjcie dalej w skansenie…..powodzenia

  • A czy osoby komentujące, które są na “TAK” zdają sobie sprawę, że to kolej szybkich prędkości i z niczym nas nie połączy, bo nie będzie można do tego wsiąść?! W Olkuszu, Zawierciu owszem, ale jaka z tega realna korzyść dla tych wszystkich małych miejscowości? Żadna!!

  • Ten kto jest za koleją to niech się za robotę weźmie a nie uważa że kolej mu w tym pomoże. Ćwok jeden

 5. Wszystko jest dla ludzi ale jak planuje się bez wyobraźni, byle gdzie i byle jak to sprzeciw musi być. Brawo mieszkańcy że doceniają inne wartości niż tylko ślepy “rozwój” za wszelką cenę.

   • @TOM nikt tu metropolii nie chce jak wyglada powiat infrastruktura drogowa najgorsza w slaskiem, inwestycje zaklady praca Zawiercie nic zero null nowych zakladow! tak aby dojechac do pracy z innych czesci powiatu…..a nie jak teraz przesiadka Zawiercie i na Slask…infrastruktura turystyczna ha ha ha nawet informacji turystycznej w Zawierciu nie ma ponoc “brama na Jure chyba na Dziure.”….. wszystko jest to dogadania tylko z glowa….wszystkie powiaty do przodu w slaskiem tylko powiat zawiercianski na szarym koncu…..nawet powiat wloszczowski nas przegonil widac roznice zasadnicza miedzy SZA a TLW……..chodzby drogi..-:(

 6. Nie płakać później, że nie ma pracy, lub jest, ale za marne grosze. Że dzieci siedzą w UK itd.itp. , bo “tutej nima “dobrej pracy dla nich. Wszystko byśmy chcieli mieć, dobre drogi, ale…ale nie koło mnie. Dobrą pracę, za godne pieniądze…,ale zakłady pracy , to nie koło mnie…Dobre połączenia internetowe, komunikacyjne, ale jak jakiś maszt, to już nie koło mnie…,a najlepiej, żeby sąsiad miał gorzej niż ja, to wtedy jestem szczęśliwy :))))) Wieś…

 7. Kolej jest bardzo dobra, najbardziej ekologiczny środek transportu ale trzeba to projektować z głową! Nie kosztem walorów krajobrazowych Jury i cennych przyrodniczo miejsc, których już niewiele zostało dla naszych dzieci. Zniszczyć łatwo ale często są to zmiany nieodwracalne.

 8. Nie można niszczyć jury za wszelką cenę. Nie którzy żyją z rolnictwa na naszym terenie a tu takie kłody… Ci którym zależy na koleji to i tak mieszkają w centrach miast ale od ludzi którzy dziesiątki lat temu osadzili się z daleka od szumów i w ciszy natury to największy skarb żeby tak pozostało

 9. trole się już wypowiedziały dziękujemy, teraz trole słuchajcie, zabierajcie swoje 4 literki i wypad do Warszawki, a Jurę zostawcie w spokoju. Nie podoba się wam tutaj to WYPAD ! Takich sprzedajczyków jak was nam tutaj nie potrzeba !

 10. Od 30 lat rządzi ta sama ekipa w gminie Kroczyce i nie potraficie zrobić dobrego oznakowania drogi w centrum Kroczyc. Tam potrzebne jest rondo.Jak się zjedzie z głównej trasy pod sklep centrum w samym rynku Kroczyc to jest brak wyjazdu z powrotem na główną drogę tylko postawiliście znak nakazu jazdy na peryferie Kroczyc i tego nikt nie widzi a na temat koleji chcecie się wypowiadać.oJa jestem jak najbardziej za budową koleji może wreszcie wam ktoś popotrzy na ręce coście zrobili za tyle dekat brak jest dróg lokalnych i podłączy wodociągowych między innymi w Pradła ul Fryszerka wkoło lasy działki a tam nawet hydrantu niema w21 wieku ludzie biorą wodę z rzeki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.