zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Koronawirus przyczyną braku publikacji zarządzeń wójta Kroczyc od maja 2020 roku

Urzędy gmin i ich jednostki organizacyjne mają obowiązek prowadzić Biuletyny Informacji Publicznej. Znajdują się w nich dokumenty urzędowe, w tym uchwały rad gmin czy zarządzenia włodarza gminy. W Kroczycach od maja 2020 roku nikt w urzędzie nie publikuje zarządzeń wójta.

Ostatnie zarządzenie wójta dostępne na BIP-ie pochodzi z maja 2020 roku. Zostało dodane we wrześniu. Dlaczego od tamtej pory nie opublikowano pozostałych zarządzeń wójta?

Z uwagi na panującą w kraju sytuację oraz ustanowienie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Urząd Gminy Kroczyce realizuje przede wszystkim te zadania, które są niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom lub inne zadania niezbędne ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu. Urzędnicy pracują zdalnie. Ponadto w drugiej połowie 2020 r. strona BIP Gminy dostosowywana była do wymogów ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Zarządzenia Wójta Gminy Kroczyce zostaną opublikowane w miesiącach styczeń-luty 2021 r. – poinformowała Agnieszka Stolarska z Urzędu Gminy w Kroczycach.

Zapytaliśmy, jakie działania pomocowe dla mieszkańców wykonywali urzędnicy gminy, które uniemożliwiły publikację zarządzeń wójta z kilku miesięcy.

W zakresie organizacji pracy urzędu nadal obowiązują rozwiązania, które zostały przyjęte w § 22 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21.12.2020 r., tj. do dnia 31 stycznia 2021 r. wykonywanie zadań przez urząd administracji publicznej lub jednostkę organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może podlegać ograniczeniu polegającym na wykonywaniu wyłącznie zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom. Każdego dnia część pracowników stacjonarnie wykonuje swoją pracę. Nie jest bowiem możliwe wykonanie niektórych zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom w sposób zdalny. W związku z powyższym do zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom zalicza się w szczególności te, które dotyczą: 1. wydawania i sporządzania aktów stanu cywilnego, 2. zadania z zakresu ewidencji ludności i dowodów osobistych, 3. pomocy społecznej, 4. zadania z zakresu gospodarki komunalnej, przestrzennej i ochrony środowiska (wydawanie niezbędnych decyzji, zaświadczeń, wypisów i wyrysów z mpzp, przyjmowanie deklaracji na odbiór odpadów komunalnych itp.), 5. realizacji rozpoczętych inwestycji gminnych. Zaistniała sytuacja wymusza konieczność przeorganizowania pracy tak, aby zapewnić jej ciągłość, ale równocześnie zadbać o bezpieczeństwo oraz ochronę życia i zdrowia pracowników. Jest to szczególnie istotne, a zarazem trudne, w momencie, w którym druga fala epidemii przyniosła dużą liczbę zachorowań. Nadmieniam, że w ubiegłym roku nasza strona Biuletynu Informacji Publicznej podlegała także przebudowie i dostosowaniu do wymogów zapewnienia dostępności. Publikowane załączniki podlegają rygorom ustawy z dnia 4 kwietnia 2019r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Stąd publikowane treści wymagają odpowiedniego przygotowania do publikacji w BIP. Jednocześnie pragnę nadmienić, że każde zadanie jakie realizuje nasz Urząd jest ważne – w tym publikacja zarządzeń. Jak wskazano w poprzedniej korespondencji uzupełnienie brakujących zarządzeń nastąpi w miesiącach styczeń – luty br. – powiedziała przedstawicielka kroczyckiego urzędu.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: Archiwum

7 KOMENTARZY

  1. Nawet relacje filmowe z sesji dają z ogromnym opóźnieniem. Widać zaniedbania w urzędzie , na pewno też w dokumentach i nawet na tej stronie internetowej. Czym zajmuje się pani, która dostała funkcję sekretarza? Za poprzedniczki takie niedbalstwo było nie do pomyślenia.

  2. @CZAREK63, cieszcie się, że chociaż macie drogi i chodniki odśnieżone, a kasy nie wydaje się w Kroczycach na świecidełka w setkach tysięcy złotych jak to robią gminy sąsiadujące…

    • Zwykle nie róbstwo wójta, powinien podać się do dymisji, a powołać pracowitego nowego wójta, nie wspominając, o większości pracownikach gminy i Pani wscipskiej co w Kasie Urzędu Gminy siedzi, co się interesuje wszystkim ,tylko nie swoją pracą. ŻENADA I KPINY

  3. ale to przecież nie są Katowice, tylko Kroczyce. Serio urzędnicy mają ĄŻ TYLE pracy, że się zasłaniają koroną? Czy jednak wynika to z tego, że jednak wolą siedzieć w domu i popijać kawę niż pracować?

    • Witam moze ktoś spojrzy na całokształt a nie na brak zarządzeń zwykly czlowiek tego nawet nie czyta a fajnie jest miec kanalizacje i nowe drogi przeciez na to pracuje wójt i sekretarz to oni codziennie podejmują dzialania by żyło nam sie lepiej. W Katowicach pracuje sztab ludzi a w takich malych Kroczycach to garstka ludzi. Cieszmy sie ze robia dla nas taka dobra robote bo kazdy z tego korzysta. A zarzadzenia to kropla w morzu niewiem po co ten artykuł czyzby jego autor szukał taniej sensacji?

  4. Najprosciej krytykować ….😉 (nieróbstwo piszemy łącznie, trzeba by się zabrać do pracy nad ortografią zanim się coś na forum napisze) Pozdrawiam😃

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.