zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Koreański producent w Dąbrowie Górniczej. W mieście powstanie inwestycja za prawie 4 mld zł

Spółka SK ie technology rozbuduje w Dąbrowie Górniczej fabrykę separatorów do akumulatorów litowo-jonowych, wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Dzięki inwestycji, wartej 1 mld dolarów, zakład w Polsce będzie największą fabryką spółki na świecie.  

W Dąbrowie Górniczej powstaną dwie nowe fabryki separatorów baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Uzupełni to już istniejący kompleks inwestora na terenie strefy gospodarczej w Tucznawie. W związku z nowym projektem, zatrudnienie znajdzie 450 osób.

Decyzję zarządu SK ie technology przyjmujemy z ogromną satysfakcją, ponieważ potwierdza ona, że Dąbrowa Górnicza jest miastem, w którym inwestorzy mogą liczyć na samorządowe wsparcie. Budujący jest również fakt, że tak potężny koncern działający w innowacyjnej branży elektromobilności wiąże swoją przyszłość z naszym miastem – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Koreańska spółka planuje rozpocząć budowę nowych zakładów w trzecim kwartale tego roku. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2023 roku. Szacuje się, że roczna zdolność planowanych nowych zakładów wyniesie łącznie 860 mln m2 separatorów – po 430 mln m2 każdy. Separatory będące rdzeniem akumulatorów litowo-jonowych wpływają na ich bezpieczeństwo i wydajność w pojazdach elektrycznych. Stanowią nawet 20 proc. kosztów produkcji baterii. To kluczowy element wzrostu sektora pojazdów EV i akumulatorów.

SK ie technology powstała w 2019 r. z wydzielenia części separatorowej z SK Innovation, jednej z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego. Zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty. W Polsce działa od 2018 roku. Dzięki nowej inwestycji, zakład w Dąbrowie Górniczej będzie największą fabryką spółki na świecie, a całkowite nakłady inwestycyjne przekroczą 1,5 mld EUR (prawie 7 mld złotych).

O inwestycji powiedzieli:

Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii:
Kolejny etap rozwoju spółki SK Hi-Tech Battery Materials Poland potwierdza, że nasz koreański partner nastawiony jest na ciągły rozwój i globalną ekspansję na rynku baterii litowo-jonowych. Cieszę się, że dziś możemy potwierdzić, że firma swoje plany rozwoju wiąże z naszym krajem i po raz kolejny stawia na Polskę. Przypomnijmy, że spółka jako pierwsza w Korei i trzecia na świecie opracowała LiBS, czyli separator do akumulatorów litowo-jonowych będący kluczowym składnikiem akumulatorów. Firma, dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii dostarcza klientom na całym świecie nowoczesne i niestandardowe rozwiązania. A my szeroko otwieramy drzwi dla inwestorów, którzy wzmacniają ekosystem gospodarczy Polski o zaawansowane i najwyższej jakości technologie.

Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu:
Kolejna już inwestycja koreańskiej spółki w Polsce to dowód na to, że nasz kraj umacnia się na pozycji lidera elektromobilności. Jesteśmy tym bardziej zadowoleni, że inwestor zdecydował się na kolejne etapy inwestycji bez ubiegania się o pomoc publiczną. Pokazuje to, że Polska jest obecnie świetną lokalizacją do realizacji inwestycji z sektora elektromobilności, a z innymi lokalizacjami konkurujemy czynnikami takimi jak czas realizacji i łatwość procesu inwestycyjnego, świetnie wykształceni pracownicy ale też kompleksowo zorganizowanemu procesowi wsparcia projektów inwestycyjnych. Jako PAIH, włączyliśmy się w pracę z inwestorem na bardzo wczesnym etapie jego działalności w Polsce. Pod koniec 2019 podczas misji do Korei, do udziału w której zaprosiliśmy również naszych regionalnych partnerów, przekonywaliśmy władze spółki, że to z Polską powinna wiązać swoją przyszłość. Cieszy nas fakt, że firma zdecydowała o rozszerzeniu inwestycji w Dąbrowie Górniczej. SK IE Technology to strategiczny inwestor w regionie. To znak, że nawet w dobie kryzysu wywołanego pandemią pozostajemy wiarygodnym parterem w biznesie. E-mobilność to teraz globalny trend. Polska jest niezmiernie ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw do samochodów elektrycznych.

Dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.:
Niezmiernie się cieszę z decyzji SK ie tech o dalszym rozwoju działalności na terenie KSSE. Niesamowite tempo inwestycji realizowanych przez SK ie tech w Dąbrowie Górniczej, bo warto przypomnieć, że od zakupu nieruchomości na terenie KSSE w Tucznawie nie upłynęły jeszcze dwa lata, jest oszałamiające dla wszystkich, w tym i dla mnie. Również charakter i skala inwestycji, zarówno tych obecnie realizowanych (2,5 mld zł, 700 miejsc pracy) jak i właśnie ogłoszonych (4 mld zł i kolejne kilkaset miejsc pracy) ma znaczenie strategiczne nie tylko dla KSSE i Dąbrowy Górniczej, ale dla województwa śląskiego i Polski. Chciałbym podkreślić, że warto inwestować pieniądze w przygotowanie terenów inwestycyjnych, gdyż efekty mogą pojawić się bardzo szybko, czego przykład mamy właśnie na terenie KSSE w Dąbrowie Górniczej-Tucznawie.

W Tucznawie jest już sześciu dużych inwestorów. Oprócz SK ie technology, działa tam japońska fabryka NGK Ceramics, od 2017 r. produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Działki inwestycyjne posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Convert Paper (produkcja tektury) i Instanta (produkcja kawy).

Strefa gospodarcza w Tucznawie stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było strategiczną decyzją dąbrowskiego samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości.

Aktualności dla prowadzących działalność gospodarczą w mieście, a także informacje dla inwestorów zainteresowanych pozyskaniem w Dąbrowie Górniczej nowych terenów do prowadzenie biznesowych przedsięwzięć, na stronie dabrowa-gornicza.com 

MS
redakcja@zawiercianskie.pl
Fot.: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej

8 KOMENTARZY

 1. Tam się nie p…. , tylko budują i inwestują, a u nas Pan Prezes TMZZ pisze skargę do SKO ws budowy RDF, utyskiwania na budowę tloczni przez Radnych, Stowarzyszenie NIE dla kopalni… bombarduje dużą inwestycje w kopalnie. Jaki inwestor tu przyjdzie do tego zadupia?

  • w d… sobie wsadź kopalnię.. resztę można rozważać, “hi-tec” takie jak w D.G. jak najbardziej, żadnego rycia w ziemi. Powiat zawierciański jest strefą wolną od szkód górniczych i tak ma pozostać.

 2. Ostatni gasi światło na tym łez padole. My nie chcemy tutaj niczego , niczego !!!! Chcemy, żeby były tylko urzędy !! Każdy inwestor to Twój wróg. Radni powinni to usankcjonować odpowiednią uchwałą pt. “Nie chcemy niczego- każdy inwestor Twój wróg”

  • Proszę nie porównywać inwestycji w Dąbrowie z firmą Fortum i nie robić z mieszkańców jakiś “dziwaków”, którzy nie chcą żadnej inwestycji. Proszę zaprosic do Zawarcia inwestora takiego jak SK i wtedy zobaczymy, czy ludzie będą protestować.

 3. Niech mieszkańcy sami wyrobią sobie pogląd, kto najbardziej szkodzi rozwojowi naszego miasta i trudnościami na lokalnym rynku pracy.

 4. A Zawiercie czym się może pochwalić?!
  Śmieciami odpadami kopalniami ołowiu …
  Śmiech na sali!!!Jura to będzie eko dziura.
  D.G brawo kolejne miejsca pracy za godziwe wynagrodzenia.A nas to cieszy bo nie daleko 😉💪

  • Godziwe wynagrodzenie powiadasz ? Za pracę po 12 h (świątek-piątek i dwa tygodnie nocek pod rząd), stanie przy przysłowiowej taśmie w kombinezonie ufoludka, nieplanowane ale już obiecane zastępstwa, gdy ktoś z innej zmiany się wykruszy, plus kilkanaście rygorystycznych podpunktów, których nieprzestrzeganie, pozbawia dodatków do pensji 3200 zł brutto. Na pewno znajdzie się wielu chętnych i komuś to może przypasuje na dłużej, ale jest to ciężki kawałek chleba.

 5. dlaczego tak chętnie idą do Polski? bo Koreańczycy za wynagrodzenia oferowane w Polsce to nawet by nie wstali z łóżka, Niemiec nawet by nie splunął.
  Uruchamianie obozów pracy 50-60h tygodniowo za 1800zł to wizytówka tego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.