zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Konferencja prasowa KO i Lewicy w Zawierciu przeciw kopalni. Posłuchajcie co mówili posłowie, radni, włodarze Zawiercia, Łaz i Poręby oraz sekretarz Ogrodzieńca [WIDEO+AUDIO]

W środę 25 listopada przed Urzędem Miejskim w Zawierciu odbyła się konferencja prasowa zwołana przez parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Dotyczyła ona sprzeciwu wobec planów budowy kopalni cynku i ołowiu w regionie zawierciańskim.

Konferencję rozpoczął Poseł na Sejm RP z Lewicy Rafał Adamczyk. Jako pierwszy głos zabrał wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica):

_

Oto co powiedzieli: poseł Barbara Dolniak (Koalicja Obywatelska):

_

Poseł Mateusz Bochenek (Koalicja Obywatelska):

_

Rafał Porc, radny sejmiku województwa śląskiego i dyrektor (podlegającego pod powiat) Domu Pomocy Społecznej w Zawierciu:

_

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski:

_

Ryszard Spyra, burmistrz Poręby:

_

Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz:

_

Maria Milejska, sekretarz gminy Ogrodzieniec i radna powiatowa:

_

Oto, jakie pytania zadawali dziennikarze w trakcie konferencji prasowej:

_

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

_

37 KOMENTARZY

  • Faktycznie – ciekawe na jakiej podstawie można stwierdzić że mieszkańcy gminy 50 tyś są przeciwko kopalni. Na podstawie jednego stowarzyszenia? Zróbcie referendum i będzie jasne.

   To tak jak z Bocianówką. Niewielka , ale krzykliwa grupa zrobiła ryk, a cała reszta obok tej mordowni przechodzi i się nie odzywa. Polityka Pasternaków w postaci darmowych browarów dla krzykaczy się sprawdza.

   Tu podobnie – sponsorem fundacji anty kopalni jest CMC…

 1. Czarzasty nie wie o czym mówi nawet ? Jaką zgodę PiS dał na budowę kopalni? Koncesja na poszukiwanie, to nie koncesja na wydobycie. O budowie kopalni będzie można mówić, jak ktoś ją będzie chciał budować i będzie miał wszystkie ukończone badania, zmiana miejscowego planu itd. itp. Konferencja typowo wykorzystana do walki politycznej . Nadarzyła się okazja, to trzeba uderzyć w Prawo i Sprawiedliwość. Polityka, to bagno 🙂 Zero rozmowy merytorycznej.

   • Faktycznie występują o przedłużenie 2 koncesji na badania. Do tej pory zrobili kilkanaście procent deklarowanych odwiertów, w kwietniowym wniosku wystąpili o zmniejszenie ilości i obszaru, od lipca 2015 nie zrobili żadnych badań! Dlaczego więc się starają – chcą przyblokować obszar z nadzieją, że ceny metali pójdą w górę i znajdzie się jakiś inwestor z pieniędzmi.
    Tak – tylko badania które nie są potrzebne- bo były robione w polowie ubiegłego wieku.

    Jeszcze niedawno mówili, że bez zgody lokalnej społeczności nie będą budować kopalni.
    To dlaczego od 2017 roku w tajemnicy przed mieszkańcami i wladzami chcą spisać umowę przedwstępną na dzierżawę terenu pod budowę kopalni z Nadleśnictwem Siewierz?

 2. Brawo Panie Mazanek – dobre pytanie. Też się zastanawiam na jakiej podstawie twierdzą, że mieszkańcy są przeciwni? To że protestowało 100 osób? Z czego 80% powiązanych z hutą. 100 osób, to nie jest cały powiat zawiercianski. Ja popieram budowę kopalni, a jestem mieszkańcem Łaz, mój brat z Zawiercia także popiera. Tutaj musi się coś dziać, bo inaczej będzie bida.

  • W końcu robotnik czy zawiercianin?
   Kopalnia sie nie opłaca. To nie Bełchatów. Podatki są znikome, trzeba je podzielić równo po wszystkich gminach.
   Górnicy przyjdą z innych kopalni a tutaj zostanie tylko smród.
   RTH może wszystko obiecać. Co innego maja mówić? Proszę poczytać o ich innych kopalniach na świecie. Żadna nie jest dochodowa!!!
   Mazanka to trzeb a zapytać ile za artykuł mu RTH płaci:)

   • Co ty pleciesz , nie masz zielonego pojęcia o kopalni i wypisujesz bzdury. Kopalnia taka jak ta co powstanie na tym terenie to ponad 600 stałych i dobrze płatnych miejsc pracy przy wydobyciu rudy oraz około 1500 miejsc pracy w otoczeniu kopalni oraz wielu różnych podatków. A ile podatków płaci CMC , które jest zarejestrowane w Luksemburgu . a nie w Zawierciu ? Płacą tylko podatek od nieruchomości i dewastują środowisko Jury trującymi gazami i pyłami !

 3. Dobre pytanie Panie Mazanek. Też się zastanawiam na jakiej podstawie parlamentarzyści uważają , że ludzie są przeciwko kopalni . Ja jestem za kopalnią, tak jak większość moich znajomych . Niech miasto się rozwija Panie Konarski! Do roboty!

 4. Pytam wszystkich włodarzy czemu nie chcecie zarobić uczciwego referendum i zapytać czy mieszkańcy są za lub przeciw ? Na jakiej podstawie mówicie że mieszkańcy są przeciw ? Proszę konkretnie . Krzyczycie bo bronicie amerykańskiej spółki zamiast myśleć o mieszkańcach.

 5. Jestem z Łaz i jestem ZA KOPALNIĄ , garstka osób mówi w imieniu kilkudziesięciu tysięcy osób…. I do tego jeszcze radni się pod tym podpisują, nie mając pojęcia jak wiele jest osób za kopalnia. Na jakiej podstawie powtarzacie, że mieszkańcy są przeciw????.
  Serio , wierzycie ,że mieszkańcy nie chcą kopalni? Czy tylko CMC nie chce kopalni, która wysyła swoich pracowników z plakietkami.
  Panie Konarski przestań Pan być stronniczy i bać się własnego cienia!

  • Zamiast czytać prospekty reklamowe RTH poczytajcie o zagrożeniach np. dla wody.
   Najpierw odprowadzą 60 mln. m3 wody- likwidując studnie nad złożem, obniżając poziom wody nad lejem depresji (w promieniu 7 km w ciągu pierwszych 5 lat) – wg raportu technicznego opracowanego na zlecenie kanadyjskiego Rathdowney. Jak skończy się wydobycie po 8-10 latach poziom wody będzie się podnosil wypłukując zanieczyszczenia, powodując skażenie wszystkich studni nad lejem depresji.
   A podtopienia – w rejonie Markowizny jeśli wprowadzą wody do Warty, Czarnej Przemszy lub Mitręgi? Jeśli woda ma być taka czysta to dlaczego wystąpili do aPGW o możliwość niedotrzymywania norm na obszarze 2 województw?

 6. Proszę wymienić argumenty dlaczego jest pan za kopalnią? tylko bez bzdur o miejscach pracy i gigantycznych podatkach:)
  Huta walczy- dlaczego? nie dlatego ,żeby o 5% podnieść ludziom wynagrodzenia. Nie będzie wody i najwięszy pracodawca w regionie ,płacący po nad 20mln samego podatku do miasta padnie.

   • Chodzi o jakość wody,. Poxza tym, linka tu nie puszcze, proszę wpisać w googlach: HDI, the Canadian Mining Company You’ve Never Heard Of. Tam jest opis wszystkich kopalni spółki Matki RTH. proszę poczytać

   • Foka wody nie będzie co za bzdury??? Powinno się zająć tym , jakie zanieczyszczenia są właśnie przez Hutę. Mówisz , że największy pracodawca padnie… to w końcu chodzi o środowisko, czy o kasę i miejsca pracy??????? I Zawiercianin czy górnik…. jednak 2 inne osoby… troche więcej jest jednak zwolenników kopalni…

    • Skoro mówisz, że nie chodzi o kasę, to po co nam ta kopalnia? Kopania jest na 15 lat. Podatków mało co płacić będą. Utylizacja kopalni w pomorzanach kosztuje ponad 130 mln złotych. Plus pompowanie wody przez ponad 40 lat. Kto to będzie robił i kto za to płacił?
     Obecnie RTH płaci podatki chyba w luksemburgu. nawet na etapie starania sie o koncesje pokazuja , że zyski sa dla nich najwazniesze(w sumie jak dla każdego przedsiębiorcy.
     Wczoraj HDI zostało wyrzucone z kopalni na Alasce, nie maja i nie mieli żadnej dochodowej kopalni na swiecie.
     Wpisz w googlach? HDI company you’ve never heard of.- tam jest opis całej tej firemki.
     Jak przeczytasz, to wróćmy do rozmowy.
     Wiesz, mi zwisa czy CMC będzie istnieć czy nie będzie. Ja wybudowałem w tych okolicach dom i co teraz? ktoś mi za to odda? Obecnie prawo jest takie, że do 10 metrów od ogrodzenia stawów poflotacyjnych nie mozna sie budować, dalej już ok. Tak jak ja i masę ludzi tutaj , nie dopuścimy do tego.

  • Co ty FOKA za bzdury wypisujesz !!!! Huta CMC Poland Spółka z o.o. jest zarejestrowana w Luksemburgu i nie płaci podatku CIT do miasta , tylko parę groszy podatku od nieruchomości. KOPALNIA będzie zarejestrowana w Polsce, a może nawet w Zawierciu i będzie płaciła wszystkie możliwe podatki jakie płacą kopalnie w Polsce . czyli w sumie kilkanaście różnych opat . Taniej wody będzie w bród z odwodnienia górotworu i będziemy mieć najtańszą i najczystszą wodę triasową dla całego powiatu.

 7. Rządzi paltforma – jest koncesja ,Rządzi Pis -jest koncesja -tak jak obiecał Woś tak każdy z nich obieca i nie dotrzymał słowa. Nie widzę różnicy w tych twarzach i to nie przez maseczki.

 8. Gdzie się podział Pan Dors, Panie poseł Malik, Nowicka, Pan Poseł Andzel Przewodnicząca Chawuła, zastępca prezydenta Pani Benc, radni powiatowi i miejscy z PiS? Lokalni członkowie PiS pouciekali jak szczury. Prezydent Konarski powinien się zapaść pod ziemię, bo to on dopuścił PiS do władzy w mieście. Teraz PiS się zrewanżował i pokazał swoje prawdziwe oblicze kłamców i oszustów.

 9. Przybyli na protest parlamentarzyści pomylili adresy. Koncesji na poszukiwania nie udzielał Urząd Miejski w Zawierciu.
  Ministerstwo Klimatu miesci się w Warszawie, było by bliżej i skuteczniej.

 10. P.Prez. Konarski , zdradził PO , teraz zdradził PiS i przymila się do lewicy , kompletny człowiek bez zasad i kręgosłupa

  • Wsparcie posłów wszystkich opcji parlamentarnych jest konieczne. Mieszkańcy, samorządowcy mogą walczyć – ale decyzje są podejmowane w Warszawie.
   Szkoda, że nie poinformowano o spotkaiach w Zawierciu i Łazach – chętnie przyszlibyśmy porozmawiać z poslami i samorządowcami.

 11. Ludzie partii rządzącej co innego mówią zupełnie co innego robiąc. Nie wierzę w żadne zapewnienia Dorsa jaki on jest przeciwny kopalni. Gdyby Dors był przeciwny to następnego dnia po decyzji ministra oddałby legitymację członka PiS. Nic takiego się nie stało. W wywiadzie Dors powiedział, że zostanie w PiS. Na Facebooku żadnej wzmianki o sprawie kopalni. Gdyby Dors był przeciwny to dzisiaj byłby przed Urzędem Miasta. Wszyscy ludzie partii PiS są siebie warci.

 12. aktualnie to chyba najbardziej ludzie są wk….ni obłudą rządu i kłamstwami byłego ministra. Konferencje, spotkania, zamek, sejmik wojewódzkim… wszystko po to aby uzyskać pozytywny wynik w wyborach prezydenckich.
  Banda kłamców, oszustów, skupionych na doraźnym interesie politycznym i finansowym do dojenia podatników.
  I oni się dziwią , że ludzie wychodzą na ulice??

  • Spójrzmy na fakty – mamy na ręku 2 decyzje:
   – koncesja 26/2010/p – Minister Woś odmówił przedłużenia ze względu na negatywne opinie burmistrzów, wykonanie w ciągu 10 lat tylo 13% odwiertów, wystąpienie z wnioskiem o zmniejszenie ilości odwiertów i badanego obszaru, zagrożeniu dla środowiska, które pozwala odrzucić wniosek (UPGiG art. 29,1).
   – koncesja 34/2010/p – Minister Kurtyka przedłużył identyczną koncesję o 5 lat mimo tych samych uwarunkowań. Nie odniósł się do finansów spółki (art. 24, 1,4), wywiązywania się ze zobowiązań, skladanych sprawozdań, wykonanych badań.
   Nie trzeba wyobraźni, żeby ocenić jak taki miecz wiszący nad naszymi glowami wpływa na nasze samopoczucie, przyciąga inwestorów.

   • Miecz wisi nad zgrają oszołomów i opłacanych przez CMC użytecznych idiotów , którzy protestują przeciwko kopalni. Dla NAS mieszkańców Zawiercia pojawiła się nadzieja, że wreszcie kopalnia powstanie i upadek naszego miasta zostanie powstrzymany. TAK DLA KOPALNI !!!!!!! Tego chce ogromna większość mieszkańców Zawiercia i okolicy.

 13. Faktycznie występują o przedłużenie 2 koncesji na badania. Do tej pory zrobili kilkanaście procent deklarowanych odwiertów, w kwietniowym wniosku wystąpili o zmniejszenie ilości i obszaru, od lipca 2015 nie zrobili żadnych badań! Dlaczego więc się starają – chcą przyblokować obszar z nadzieją, że ceny metali pójdą w górę i znajdzie się jakiś inwestor z pieniędzmi.
  Tak – tylko badania które nie są potrzebne- bo były robione w polowie ubiegłego wieku.

  Jeszcze niedawno mówili, że bez zgody lokalnej społeczności nie będą budować kopalni.
  To dlaczego od 2017 roku w tajemnicy przed mieszkańcami i wladzami chcą spisać umowę przedwstępną na dzierżawę terenu pod budowę kopalni z Nadleśnictwem Siewierz?

 14. Dobry jest przywoływany raport Joan Kuyek z lutego 2018 roku. Jedyna eksploatowana kopalnia ma problemy finansowe – korzysta z kredytów, jest dotowana przez rząd i coś tam z rekultywają. OLZA jest zaliczana do lokalizacji, w których nie opłaca się eksploatacja ze względu na niskie ceny metali.
  Jeśli więc ktoś myśli, że inwestor pędzi na bialym koniu do Zawiercia, żeby nas uszczęsliwić kopalnią nie szkodzącą naszemu zdrowiu, środowisku, obiektom – to musi poszukać tego raju.

  • Naszemu zdrowiu szkodzą trujące pyły i gazy z huty CMC i z Odlewni. O jakiej kopalni wypisujesz te bzdety , chyba istnieje ona w twoich urojeniach. Ceny metali kolorowych są takie ,że ZGH Bolesław eksploatuje stare hałdy w okolicach Olkusza i ma 20 milionów zysku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.