zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Komunikat sanepidu: woda w Zawierciu nie nadaje się do picia

Jak poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zawierciu, w ujęciu wody na Starym Rynku wykryto bakterie coli.

Oto informacje ze strony internetowej Urzędu Miejskiego w Zawierciu:

W związku z nadzwyczajną sytuacją, na terenie wybranych osiedli Miasta Zawiercie woda jest niezdatna do spożycia.

W wodzie wykryto bakterię grupy coli. Zagrożenie występuje na terenie osiedli: Centrum, Stary Rynek, Argentyna, Borowe Pole, Zuzanka. Pozostałe osiedla mogą korzystać z wody bez problemów.

Został powołany sztab kryzysowy. Jego szefem został Sylwester Myga, dyrektor techniczny Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Beczkowozy z wodą zdatną do picia po przegotowaniu, pojawią się w wybranych lokalizacjach miasta od ok. godz. 14:00 do godz. 22:00.

– ul. Blanowska w rejonie hali sportowej
– osiedle Centrum, w rejonie ul. Wyszyńskiego (parking przy banku BOŚ)
– osiedle Zuzanka, w rejonie ul. Źródlanej – drukarnia Axon
– osiedle Argentyna, w rejonie ul. Piłsudskiego
– od godz. 16:00 kolejny beczkowóz pojawi się na osiedlu Borowe Pole, ul. Borowa – sklep Społem.

W chwili obecnej zostały podjęte działania naprawcze polegające na dezynfekcji i płukaniu sieci wodociągowej. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego pracuje na bieżąco i koordynuje akcję. Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji będzie przygotowywało kolejne komunikaty i akcje pomocowe.

Woda jest nieprzydatna do spożycia, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń oraz mycia rąk i kąpieli. Woda nie nadaje się do spożycia – nawet po przegotowaniu.

29 KOMENTARZY

 1. BRAWO PANIE KONARSKI! TAK TO JEST, KIEDY ZWALNIA SIĘ LUDZI KOMPETENTNYCH, A WSZĘDZIE WSTAWIA SWOICH KOLESI, DO TEGO GŁUPKOWATYCH, NIEDOŚWIADCZONYCH I NIEKOMPETENTNYCH!!! MIESZKAŃCY PANU TEGO NIE DARUJĄ! A PAN?! NIE ZABRAŁ PAN GŁOSU, NIE MA PANA! TO JEST SKANDAL! TAKIEGO POZIOMU ZARZĄDZANIA MIASTEM NIE BYŁO NIGDY! OSOBIŚCIE WYWIOZĘ PANA NA TACZCE Z TEGO URZĘDU, BO DO NICZEGO SIĘ PAN NIE NADAJE!

  • Bardzo proszę o interwencję w sprawie inwazji komarów, gryzą niemiłosiernie ! Inne miasta już tym się zajęły, może u nas też się da ? Błagamy pomocy !!!!

 2. my mieszkańcy Zawiercia domagamy się DYMISJI PANI PREZES (KOLEŻANECZKI KONARSKIEGO) ZE STANOWISKA PREZES WODOCIĄGÓW! PONIESIECIE ODPOWIEDZIALNOŚĆ!!!

 3. Awarie się zdarzają wszędzie. RPWiK działa, aby jej skutki zminimalizować. A Anonimowi proponuję łyknąć coś na uspokojenie.

 4. Czytać nie potrafisz? Ja tu nie widzę informacji, że jest super. A w stwierdzeniu, że awarie były, są i będą nie ma nic złego. Taka prawda, człowieku. Najważniejsze, że podejmowane są działania, aby zażegnać niebezpieczeństwo. Poświęć chwilę czasu i poczytaj. Wszystko jest w necie.

 5. Spokojnie, źródło zanieczyszczenia zostanie z pewnością wykryte. Wszystko w swoim czasie. Nie popadajmy w histerię. 🙂 Media podają informacje o likwidacji zagrożenia i o dezynfekcji miejskiego wodociągu. Mamy XXI wiek. Tego rodzaju skażenia niestety się zdarzają, ale są też na szczęście służby, które zajmują się tego typu problemami. Przypominam, że nie jesteśmy już uzależnieni od prywatnych studni i od swojej wiedzy lub niewiedzy. Dajmy działać innym.

 6. Od 3 dni wiedzą, a mieszkańców informują w Internecie. Po godzinie kapnęli się, że nie wszyscy mają Internet. Przez tą godzinę, ba 3 dni mieszkańcy pili tą skażoną wodę. Odbył się sztab kryzysowy. Gdzie Pan był Panie prezydencie Konarski? Na rybach czy grzybach? To są sprawy, które powinny Pana szczególnie interesować. Sprawy mieszkańców miasta. Pana miejsce jest na posiedzeniu sztabu kryzysowego, ale próżno było Pana tam szukać. Pańska prezes RPWiK w umowach ma numery telefonów klientów. Dlaczego nie wysłano sms-ów do klientów 3 dni temu o skażeniu lub dziś rano? Osoby, które zostały powołane na stanowiska określił Pan mianem kompetentnych. Przy tej sprawie nie widać żadnych przejawów kompetencji. Jest Pan znany ze zwalniania ludzi z pracy. Do dzieła, bo w tym przypadku należy wyciągnąć konsekwencje.

 7. Taką wodę pijemy od wielu lat, o czym pisali internauci wielokrotnie w kontekście budowy kopalni w Zawierciu. Wreszcie pękł ten kretyński mit o doskonałej wodzie w Zawierciu.

 8. Nie rozumiem dlaczego obraża się tutaj Prezydenta Konarskiego. Nie jest winny tego, że doszło do jakiejś awarii. Mam nadzieję, że szybko awaria zostanie rozwiązana i dziękuję za beczkowóz

 9. Pięć lat temu pewien internauta zamieścił w komentarzu dotyczącym budowy kopalni bardzo obszerny wynik badania wody z ujęcia na Starym Rynku. Ta studnia już dawno powinna być wyłączona z eksploatacji !!!!

 10. Może raczej warto zastanowić się, dlaczego oficjalny komunikat o skażonej wodzie Sanepid ogłosił dopiero dzisiaj. Jeśli już, to tutaj szukajmy jakiegoś ewentualnego niedopatrzenia (chociaż oczywiście nie znam się na sanepidowskich procedurach). Poza tym logicznym jest, że bez takiego oficjalnego stanowiska Sanepidu, żadne służby nie zakażą mieszkańcom spożywania wody, prawda?

 11. Niech nikt mi nie mówi że to nie jest wina władz i prezydenta. Kto przez te dni nie ujawnia informacji o zanieczyszczonej wodzie i nic z tym nie robi. Nie bierze udziału w spotkaniu sztabu. Kto teraz weźmie odpowiedzialność że przez te dni ludzie spożywali tą wodę, małe dzieci były kąpane, funkcjonowały przedszkola i szkoły gdzie dzieci miały styczności z tą wodą, pytam kto teraz weźmie odpowiedzialność za problemy zdrowotne tych wszystkich osób, pytam kto? Bo napewno nie władze, znajdą jakaś biedna osobę i wszystko zwala na nią zostanie zwolniona i będzie po sprawie. Ludzie otwórzcie oczy i zobaczcie jak jest prowadzone nasze miasto, to wstyd i hańbaa na całą Polskę.

  • Tak awarie sie zdarzają
   Ale fakt dlaczego nie informują nas od razu tylko narażają na takie niebezpieczenstwo nas nasze rodziny
   Zgadzam się w takim przypadku odpowiadają wladze za to !

 12. Konarski Chuj, wozi gnój, na gumowej taczce.
  Pije, pali.
  Konia wali.
  W dupie ma robaczka.
  Mam już objawy skażenia, także jak chujowi łeb upierdolę, to i tak gówno mi zrobią bo zdechnę na zapalenie opon mózgowych.
  Chcemy referendum, aby wyjebać z urzędu tą popierdoloną klikę, kółka wzajemnej adoracji. Nawet za Mazura nie było takiego kurestwa!

 13. A co z powietrzem w Zawierciu ? Jakoś nikt nie martwi się tym , że powietrze w naszym mieście zatrute jest totalnie przez
  gazy i pyły z Odlewni i Huty CMC ! W trakcie upałów jest śmiercionośne zagrożenie !!!!!

 14. Gratuluję Panie Prezydencie świetnie zorganizowanej i przeprowadzonej akcji usuwania skutków zanieczyszczenia wody w sieci wodociągowej niemal całego miasta w ekstremalnie trudnych warunkach upalnej pogody. Spodziewałem się większych utrudnień, ale okazało się, że służby miejskie wykazały się profesjonalną sprawnością. Jeszcze raz gratuluję i dziękuję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.