zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Komisja rewizyjna: “w Zawierciu nie ma mądrych ludzi i trzeba zatrudniać ludzi z zewnątrz?”. Udziałowcy wodociągów proszą o analizę działań urzędu

W czwartek 19 września odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Komisja rozpoczęła się od tematu realizowanych obecnie w mieście inwestycji.

Nie ma inwestycji, nie ma postępowań przetargowych – mówiła radna Ewa Mićka.

Wiele tematów zostało “wypchniętych” w ubiegłym roku, a w tym jest tego realizacja – informował przedstawiciel wydziału inwestycji i zamówień publicznych.

Ewa Mićka poprosiła przedstawiciela Centrum Organizacji Pozarządowych o przygotowanie listy fundacji i stowarzyszeń, które powstały w gminie Zawiercie w minionym roku.

Jednym z głównych tematów komisji rewizyjnej był wybuch lampy w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu, do którego doszło we wtorek 3 września. Więcej informacji o sprawie można znaleźć tutaj: http://zawiercianskie.pl/aktualnosci/podczas-treningu-viretu-cmc-w-hali-osir-u-wybuchla-lampa-czy-obiekt-wymaga-remontu/

Nieoficjalnie wiadomo, że lampa została trafiona przez piłkę, w wyniku czego doszło do rozlania kondensatora i pęknięcia szkła hartowanego. Takie szkło pęka z hukiem i rozbija się na setki kawałków. Po uderzeniu przydymiło się i zgasło światło. Na drugi dzień zamówiliśmy lampę. Nie wiem, co ma wspólnego eksplozja lampy z remontem. To było awaria niemożliwa do przewidzenia – mówił Jacek Latko, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu.

Dyrektor zarzucił publikacji na portalu zawiercianskie.pl “nieadekwatny tytuł”. Następnego dnia po zdarzeniu zawierciański OSiR nie informował o prawdopodobnym uderzeniu lampy przez piłkę.

Jaką mamy pewność, że ktoś nie uderzy piłką w inną lampę i to się nie powtórzy? – pytała Ewa Mićka.

Dyrektor OSiR-u informował, że przy użyciu zwyżki nieodpłatnie udostępnionej przez firmę Aluron będą wymieniane żarówki, zostaną wówczas sprawdzone pozostałe lampy. Jak mówił, OSiR otrzymał ofertę wymiany wszystkich lamp za kwotę 156 tys. zł brutto.

W budżecie na 2019 rok były zabezpieczone środki na rozbudowę, remont OSiR-u w wysokości 400 tys. zł. Gdyby te pieniądze były (prezydent Zawiercia na początku bieżącego roku podjął decyzję o zmniejszeniu tej kwoty do 100 tys. zł, a następnie do 62 tys. zł – red.), to może bylibyśmy szczęśliwi, żeby Pan z tych 400 tys. zł wydał te 156 tys. zł. Czy podjął Pan działania, czy zgodził się Pan z tym, że zostały rozdysponowane te pieniądze? Powinien Pan bronić tych pieniędzy – mówiła Ewa Mićka.

400 tys. zł było na rozbudowę hali. Jest projekt rozbudowy za 938 tys. zł. Byłoby uczciwie, żeby te 400 tys. zł dać OSiR-owi z powrotem – mówił Witold Grim.

Ewa Mićka pytała skarbnika miasta Marcina Gawłowicza o możliwość przywrócenia tych środków dla Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Jeżeli edukacja się rozliczy, to jak najbardziej. Sytuacja jest ustabilizowana, nie ma żadnych zaległości w budżecie – mówił skarbnik Marcin Gawłowicz.

Witold Grim pytał dyrektora OSiR-u o przygotowanie hali do nowego sezonu Aluronu Virtu CMC Zawiercie.

Żarówki zakupione, kończymy malowanie szatni. Na wysokości 1 piętra powstanie specjalne pomieszczenie z oknem na halę, robi to Aluron na własny koszt, my im pomagamy. Po przebudowie jest lepsza ewakuacja, zyskaliśmy na bezpieczeństwie – powiedział Jacek Latko.

Radny Przemysław Trepka pytał o to, jaka jest kwota zerowego PiT-u dla osób do 26. roku życia. Jak mówili przedstawiciele urzędu, w Zawierciu ta kwota jest “znikoma”.

Na zakończenie sesji przewodnicząca komisji rewizyjnej Paulina Pietras przekazała radnym pismo od udziałowców spółki Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu.

Ktoś z otoczenia ludzi urzędu kilka miesięcy temu napisał donos na mnie, że chciałem sprzedać wodociągi Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów. Sprzedaż miała dotyczyć 40% spółce również samorządowej, z tym że wyższego szczebla, 60% pozostałoby w mieście – mówił Witold Grim.

Witold Grim pytał, czy prezydent Zawiercia Łukasz Konarski mógł pozbawić załogę wodociągów swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej.

Kwestie prawne były spełnione, ale etyczne – niekoniecznie – mówiła Ewa Mićka.

Kiedyś władze wodociągów stanowiły dwie osoby, teraz cztery. W Zawierciu nie ma mądrych ludzi i trzeba zatrudniać ludzi z zewnątrz? – pytał Witold Grim.

Oto pismo udziałowców zawierciańskich wodociągów:

37 KOMENTARZY

 1. Mieliśmy Prezydenta, który tak kochał sport, że mieszkańcom wyszedł bokiem. Teraz mamy Prezydenta, który daje pracę swojemu radnemu Trepce i innym przyjezdnych, a sprawy mieszkańców ma gdzieś. Jaki punkt programu został zrealizowany. Żaden. Te 10 miesięcy to czas stracony dla Zawiercia przez Prezydenta Konarskiego.

 2. Takie miasto żal, że tylko o ,że wyniku wyborów zadecydowały głosy wyborców Ryszarda M i obrzydliwy hejt na byłego prezydenta.Nie ma tego złego co na dobre nie wyszłoby ,nikt w tym mieście nie uwierzy kampanii oszczerstw w mediach społecznościowych i festiwalu obietnic bez pokrycia.Taka lekcja rozsądku mieszkańcom Zawiercia się należy.Prezydencie każdy kij ma dwa końce.Były prezydent mógł udać się na emeryturę,a tu uważasz ,że dając pracę prezydentom Częstochowy i Siemianowic na ich wdzięczność będziesz mógł liczyć.To marne nadzieje ,w polityce liczy się skuteczność i wiarygodność i nikt i z PiS I PO przegranym nie poda ręki.

 3. Czy w tym mieście nie może być normalnie .Jasne reguły ,konkursy ,nawet tej listy zweryfikowanych członków Rad Nadzorczych nie można wcześniej przygotować i z niej korzystać .Tylko ciągłe mało jasne i podejrzane układy ,rozmowy o kanapie na sesjach.Radni weźcie się wreszcie do pracy .Konkretna uchwała i zobowiązać prezydenta do jawności .Chce remontować marszałkowską to niech przedstawi realne koszty i referendum .Prezydent ma Berendowicza to wy również skorzystajcie z pomocy profesjonalnego prawnika skoro ani Prezydent ,ani Rada nie jest w stanie sama sensownych decyzji podjąć .

 4. Panie Grim ! Gdyby Panu udało się sprzedać 40% udziałów zawierciańskiego RPWiKu katowickiemu GPW, to nasze miasto straciłoby kontrolę nad własnym przedsiębiorstwem gdyż miałoby tylko 39,35% udziałów, bo pozostałe 20,65% udziałów mają inni udziałowcy. Poza tym tłumaczenie, że udziały sprzedane byłyby innej spółce samorządowej jest tak naiwne i bezsensowne, że ręce opadają z wrażenia. MIASTO ZAWIERCIE STRACIŁOBY KONTROLĘ NAD SWOIM PRZEDSIĘBIORSTWEM BO MIAŁOBY MNIEJ UDZIAŁÓW NIŻ TA INNA SPÓŁKA SAMORZADOWA Panie Grim !!!!!!!!

 5. 20% udzialów pracowniczych miało byc wykupione w pierwszej kolejnosci przez GPW to wartośc ok. 3 min. zl. a nastepnie kolejne 20% wartosc była negocjonowana , a więc jak pisze poprzednik miasto 60% GPW 20% . jestem do dyspozycji w tej kwestii w urzędzie miasta w biurze rady

  • Powtarzam moje pytanie, czy Rada Miasta podjęła uchwałę , która upoważniała by Pana do sprzedaży wodociągów, a jeśli tak , to kiedy i którzy radni głosowali za tą uchwałą ?

 6. Panie Trepka weź się pan do roboty bo swoim okręgu nic pan nie robisz a dostać pracę bez konkursu to każdy by chciał a wielce panujący na tronie w zamku przy leśnej niech abdykuje!!!

 7. Za pieniądze ze sprzedaży naszych wodociągów Grim pewnie chciał zrobić prezent prywatnemu klubowi sportowemu i wybudować trzecią już halę sportową w Zawierciu. Bezdenna głupota, bo do tych , które już są trzeba ciągle dokładać pieniędzy. Niech wynajmujący halę klub płaci za wynajęcie .

 8. A co ma hala do wodociągów?? Weź nie siej zamętu… A co do samych wodociągów to zarząd widocznie ma problemy, które sami nie potrafią rozwiązać… Czyli kiepski zarząd i w dobie kryzysu widać kompetencje osób na stołkach…. Problemy same wystawiają kto pracuje a kto poszedł na kasę…. Żenada ?

  • Ano to ma , że ze sprzedaży wodociągów były by pieniądze-o czym pisze sam Grim- i za te pieniądze wybudowana byłaby hala sportowa dla prywaciarzy. Nie kumasz tego ?

   • Dla zachowania honoru przez obecnego i byłego włodarza miasta Zawiercie konieczne są wyjaśnienia dotyczące wodociągów ,remontu hali na blanowskiej ,budowy nowej hali i ul.marszałkowskiej .Są radni i albo są potulną maszynką do głosowania ,i pobierania jedynie diet ,albo zależy im na transparentności i jawności życia publicznego w Zawierciu i przymuszą wyżej wymienione osoby do konkretnych działań ,tu nie ma na co czekać .

  • Długo trwały te ” wstępne ” ustalenia. Ciekawi jesteśmy co ustaliliście , bo na tym portalu, ani w innych mediach nic o nich nie pisano.

 9. Ewcia tylko pieprzyć głupoty i krzyczeć potrafi. A co zrobiła przez tyle lat jak była radną. Patrzyła jak się nastawić żeby dostać lepsze stanowisko dostać.

 10. Malutki jesteś stary i nieporadny. Przez tyle lat byłeś klakierem dla rządzących a za to utrzymałeś stołeczek. Czy możesz pochwalić się sukcesem gospodarczym.???? Czy odwiedziłeś Ryśka któremu twoja rodzina tak dużo zawdzięcza, a ty osobiście najwięcej.????? Zawiercie powinno być wolne od takich osób jak ty.

 11. do Anonima, piszesz( a własciwie obrażasz) ciągle to samo jak chcesz uzyskać pełne informacje na tematy podnoszone przez Ciebie to proszę przyjdz w poniedziałek o 18 tej do kawiarni kibiców Aluronu i zaspokoję Twoją ciekawość we wszystkich podnoszonych przez Ciebie tematach. Zapraszam również Tych którzy pisza o wodociągach jezeli chcecie poznać fakty.

  • Jawność życia publicznego ,koniec wydawania naszych miejskich podatków ,po konsultacjach w barach .Panie były Prezydencie ważne jest jak się kończy i podsumowuje działalność publiczną .Może pan założyć bloga i tam w spokoju wyjaśnić swoje decyzje (będzie taniej od płatnych obwieszczeń w Kurierze Zawierciańskim )Dlaczego w ostatnim dniu urzędowania powołał pan byłego SB i tak sowicie finansowo wsparł pan jego pracę.

 12. do Zawierciaka , w pierwszej kolejnosci GPW miało wykupić ok. 20% udziałów pracowniczych wartości ok. 3 mnl. zł. Pozostałe czynności , ustalenia po zakonczeniu WYKUPU ale nie wiecej niż 20% .

  • Ja pytałem czy Rada Miasta podjęła uchwałę , która upoważniała by Pana do sprzedaży wodociągów, a jeśli tak , to kiedy i którzy radni głosowali za tą uchwałą ? Pytałem też o szczegóły tych ” wstępnych ” ustaleń , bo skoro trwały tak długo to musiało być ich więcej niż tylko procentowy skład udziałowców, tym bardziej, że nie wiadomo ilu pracowników zdecydowałoby się je sprzedać.

 13. Normalnie uśmiałęm sie z tym rozlaniem kondesatora , a one wtedy nie wybuchaja nie wiem skad wzieli pseudo elektronika do takiej diagnozy , po 2 hala nalezy do miasta i wiec wiekszosc radnych powinna byc zgoda na naprawe ( a takiego spotkania nie było a obowiazkiem dyrektora jest zgłoszenie i odpowiednia droga formalna ) hali oraz naprawa przez firmy Krzak , niech ktoś wkoncu sprostuje że Grupa Siatkarska nie ma własnej hali do dziś brak aktu notarialnego !!!! ze coś takiego posiadaja , jedynie fikcyjna umowa z OSIR !!!!!!!!!
  My placimy podatki az 38% idzie do budżetu Miasta !!!

  Co Do Wodociągów do dziś nie można tam normalnie załatwić kiedy jakiekolwiek zmiany kierowników i dyrektorów!!!

 14. do Anonima , na dyr. OSiR powoływali mnie kolejno p.Prezydent H. Górny i R. Flak , z-ca R. Macha zostałem na takiej samej zasadzie jak moim Ł. Konarski , dzieci moje rozpoczeły pracę jak Prezydentem był p. M. Mazur , mandat do Sejmiku zdobyłem bez udziału R. Macha , w 2014 r. wygrałem wybory i nie uległem namowom p. Macha aby Go powołać na stanowisko z-cy Prezydenta ds. społecznych. Ale do Ciebie i tak to nie trafi bo TY Anonimie lepiej wiesz o mojej przeszłosci zawodowej. ,

 15. Panie Prezydencie Grim, czy nie lepiej nie reagować na anonimowe obrażania? Po co wdawać się w dyskusje z kimś kto nie ma odwagi by pisać obraźliwe, pomawiające czy też dyskredytujące teksty pod własnym nazwiskiem? Szkoda nerwów i zdrowia na tego typu polemiki. Tego typu “oponentów” nigdy Pan nie przekona.
  Pozdrawiam

 16. Dziękuję panie były prezydencie za częściowe wyjaśnienia ,Zawierciu należy przywrócić godność ,honor i jawność w podejmowaniu decyzji .Wiem ,że są tacy co boją się pańskiej szczerości i będą chcieli pana przekonać ,zastraszyć co byś pan zamilkł dla nich to wygodne wymowny komentarz MAGDY .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.