zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Komisja rewizyjna: kolejne osiedla i sołectwa do powtórnych wyborów. Zdecyduje o tym rada miejska [ZDJĘCIA]

W czwartek 25 lipca odbyło się kolejne nadzwyczajne posiedzenie komisji rewizyjnej.

O tym, w których dzielnicach Zawiercia mogą być powtórzone wybory na przewodniczących osiedli i sołtysów sołectw pisaliśmy TUTAJ.

Przewodnicząca komisji Paulina Pietras wznowiła obrady, informując o materiałach dostarczonych z osiedli Centrum oraz Borowe Pole. Stwierdzono, że protokół w dzielnicy Borowe Pole jest sporządzony prawidłowo, a w Centrum nie było kworum.

W związku z tym, że tak samo było na osiedlach Warty, Kromołów, Szymańskiego, Zuzanka I, Marciszów, Blanowice, Wydra Zielona, Argentyna, Stary Rynek, chciałabym złożyć tożsamy wniosek składany w związku z tamtymi wyborami, na tamtych osiedlach i w związku z tym, że nie było kworum i tutaj na podstawie paragrafu 24, ustęp 2 statutu osiedla Centrum wnoszę o przyjecie następującego stanowiska komisji rewizyjnej: uchwały podjęte na zebraniach mieszkańców osiedla, na których stwierdzono zgodność z paragrafem 12 ustęp 1.2, że nie było wymaganego kworum oraz nie zwołano w tym samym dniu po upływie 15 minut od wyznaczonego terminu zebrania drugiego zebrania mieszkańców zostały podjęte niezgodnie z obowiązującym statutem osiedla centrum, a zatem zgodnie z paragrafem 25 ustęp 1 są nieważne – mówiła radna Ewa Mićka.

Wniosek przegłosowano 4 głosami “za” za oraz dwoma “przeciw”.

Głos zabrał Andrzej Baran, przewodniczący osiedla Borowe Pole.

Kworum by wynikało z osób zamieszkujących, a nie z zameldowania i dlatego ja się pytam, czy był zrobiony spis powszechny, czy ktoś z przewodniczących chodził ile mieszkańców mieszka, dlatego pytam się kto stwierdzał ile mieszkańców mieszka w danym osiedlu – mówił Andrzej Baran.

My dostajemy jedynie informacje o zameldowaniu, no ale na tej podstawie jest wyliczane kworum – poinformowała Paulina Pietras.

My jako komisja musimy przyjąć jakieś dane statystyczne, które są mierzalne. Jedyną mierzalną daną statystyczną w tym przypadku jest sprawdzenie liczby osób zameldowanych. Na dzień dzisiejszy, w tym przypadku nie jesteśmy w stanie nic innego zrobić, tylko sprawdzić to, co możemy sprawdzić – mówiła Ewa Mićka.

Następnie komisja przystąpiła do sprawdzania kart do głosowania celem stwierdzenia czy na wszystkich kartach znajdują się trzy nazwiska. Wynik okazał się potwierdzający.

Jedna rzecz to są dokumenty, które były dostarczone do biura rady i nie upłynął od ich dostarczenia 1 rok, natomiast druga rzecz, to są dokumenty, które wpłynęły w związku z naszą prośba teraz do biura rady i nie upłynął jeszcze termin 14 dni od ich wpłynięcia i te wszystkie dokumenty sprawdzaliśmy – mówiła Ewa Mićka.

Paulina Pietras przedstawiła uchwały, których dotyczył brak protokołu lub brak kworum. Mowa tu o osiedlach Argentyna, Blanowice oraz sołectwach Skarżyce i Łośnice.

A co jeżeli chodzi o uchwały z poprzednich wyborów jeszcze w 2015 roku, no to je też możemy unieważnić – mówił Dominik Janus.

Ale co możemy unieważnić jak nie mamy uchwały, ani niczego w związku z tą uchwałą. My mamy unieważniać konkretną uchwałę. Nie możemy sobie unieważniać wszystkiego, co nam się wymyśli – odpowiadała Ewa Mićka.

My mamy tylko ewentualnie rok czasu na odwołanie tych uchwał. One były na czarno, więc wpłynęły najprawdopodobniej w terminie, a te na czerwone wpłynęły do 22 lipca – informowała Paulina Pietras.

Czytałem, ale ogólnie nie wszystkie w ogóle wpłynęłyDominik Janus.

Ale to, że nie wszystkie wpłynęły, na to nie mamy żadnego wpływu. Co mamy unieważnić jeżeli coś nie wpłynęłoEwa Mićka.

Na przykład były zapiski że były, tylko że nie ma tegoDominik Janus.

A przeglądał pan protokół?Ewa Mićka.

Tak, przeglądałemDominik Janus.

Proszę wskazać protokół, że była uchwala, a tej uchwały nie ma. Proszę wskazać terazEwa Mićka.

W tej chwili nie jestem w stanie tego wskazaćDominik Janus.

No widzi pan, a ja jestem panu w stanie wszystko wskazać, bo ja to przeglądałam, a panu się tylko coś wydaje Ewa Mićka.

Ja też, zaraz sobie to znajdę i zaraz pani powiemDominik Janus.

To proszę skargę napisać kolejną i wtedy będziemy rozpatrywać – Ewa Mićka

Dobrze, zaraz Pani skargę napiszęDominik Janus.

Bardzo proszęEwa Mićka.

W kwestii Blanowic, Skarżyc oraz Łośnic podjęty został wniosek o następującej treści:

Uchwały podjęte na zebraniach mieszkańców osiedli na których stwierdzono, że nie było wymaganego kworum oraz nie zwołano w tym samym dniu po upływie 15 minut od wyznaczonego terminu zebrania drugiego zebrania mieszkańców, zostały podjęte niezgodnie z obowiązującym statutem osiedli, a zatem zgodnie z paragrafem 25 ustęp 1 są nieważne – brzmi treść wniosku.

Sprawą czterech uchwał i nieprawidłowości dotyczących braku podpisu członków zarządu komisja ma zająć się na kolejnym posiedzeniu.

W dalszej części zebrania Ewa Mićka poprosiła o głos w dyskusji prawnika Wojciecha Berendowicza.

Szanowni państwo, ja generalnie mam wątpliwości co do działań, które Państwo podejmujecie w zakresie badania ważności przeprowadzonych wyborów. Zarówno na zebraniach mieszkańców jak i również tych uchwał zarządów, które teraz analizujecie. Jeżeli ma to być rzetelnie zrobione to ja prześlę państwu uwagi, które mam – mówił Wojciech Berendowicz.

Następnie Paulina Pietras poinformowała o przeprowadzonej analizie na temat zainteresowania mieszkańców zebraniami na osiedlach i w sołectwach.

Pozwoliłam sobie sporządzić takie zainteresowanie mieszkańców zebraniami na osiedlach, na sołectwach. Zebrałam sobie wszystkie dostarczone nam w ciągu tych ostatnich dni dokumenty oraz te, które nie przekraczają roku, gdzie były jakieś zebrania osiedli i niestety muszę stwierdzić, że to zainteresowanie jest głównie powiedzmy „wysokie” i przekraczające ten próg 10% na sołectwach. […] To są bardzo nikłe wartości – mówiła Paulina Pietras.

Niżej, chyba 1% – dodała Ewa Mićka.

Na większości osiedli to jest granica 1-3%, poniżej 1% również zdarzały się takie spotkania – kontynuowała Paulina Pietras.

Dlatego ja mam do tego sugestię, pani przewodnicząca […] żeby po prostu jak państwo będziecie pracować na statutem osiedli, żeby było raczej wymienione w jaki sposób powiadamiać takich mieszkańców. Statut tylko mówi, że trzeba zawiadomić mieszkańców w terminie, natomiast nie mówi w jaki sposób. Jeżeli nie ma jakichś minimalnych wymogów to 2 czy 3 kartki na cale osiedle to nie jest żadne zawiadomienie […]. Jakby to opracować w ramach nowego statutu, jakieś minimalne wymogi, jeżeli to nie będzie zawarte, będziemy spotykać się z opinią, że nie zostali mieszkańcy dostatecznie poinformowani – mówił Andrzej Baran.

Obrady komisji rewizyjnej będą kontynuowane. Termin nie został jeszcze ustalony.

Tekst i zdjęcia: Karol Jarża

9 KOMENTARZY

  1. Uuuhuhu….grubo. A co w takim razie z uchwałami, które zostały zrealizowane żekomo przez źle wybranych przedstawicieli osiedli, he?? Też będą nieważne?? Skoro unieważnione mogą być sołectwa to i ich uchwały,pomysły, projekty, które nie raz są wręcz absurdalne, nieprzydatne oraz źle wykonane czasem za plecami mieszkańców….

  2. Taa…Bo pieniądze wpływają co miecha a nic się nie poprawiają warunki na osiedlach nie których a czasem bywa tak że zarządca nawet nie wie o problemach i awariach na osiedlu… Z jednej strony bardzo dobrze. Koniec z dojeniem hajsu i brakiem zainteresowania problemami i potrzebami mieszkańców….

  3. A może by tak zrobić referendum i odwołanie rady miasta z zgodnie z art. 170 Konstytucji RP wystarczy nas z 5000 podpisów do referendum , za niezrobienie NIC przez 10 miesiecy rzadzenia , oraz popierania nie wartej inwestycji sportowej w Naszym Miescie. Brak nowych inwestycji , brak poprawy bezpieczeństwa , kilka naście ul. przy drodze głównej ma złe lub nie poprawne oswietlenie nie wspominajac o chodnikach czy scieszkach rowerowych np przy DK 78 na odcinku 121km do 123km , przy sp3 pasy sa nie oswietlone , latarnie oswietlaja korony drzew , do dziś nie został naprawiony ruch na ul. Pomorskiej , brak swiateł dla pieszych na piłsudzkiego przy biedronce jazda tam jest niebezpieczna!!! Można mase tego wymieniać za co odpowiedzialana jest RADA MIASTA.

    • Popieram referendum. Widać, że się męczą, a sami nie zrezygnują. Brak im minimalnej inicjatywy w mieście, w którym jest tyle do zrobienia. Teraz będą wałkować w kółko komisję rewizyjną (to chyba na razie 3 posiedzenie).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.