zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Kolejni radni miejscy przekazali swoje diety na rzecz szpitala. Prezydent Zawiercia zdecydował o zakupie ze środków miejskich sprzętu do badania na koronawirusa [AUDIO]

W poniedziałek 30 marca dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu dziękował w Radiu Zawiercie za pomoc finansową i rzeczową dla placówki ze strony samorządowców i przedsiębiorców.

O wsparciu lokalnych samorządowców i biznesmenów mówił poniedziałkowy Gość Dnia Radia Zawiercie, którym był dyrektor placówki Piotr Zachariasiewicz (całość rozmowy do posłuchania TUTAJ):

Dyrektor dziękował za wsparcie m.in. radnym powiatowym i miejskim, którzy – oprócz Pawła Radosza – do tej pory podjęli decyzję o przekazaniu swojej diety na rzecz szpitala. Są nimi: Mariusz Golenia, Dominik Janus oraz Tomasz Pacia.

Podczas rozmowy z Małgorzatą Benc, o obecnej sytuacji pandemii, wspomniała mi o akcji radnych powiatowych na rzecz szpitala. Zapytałem: czy nie wie jakie są jeszcze pilne potrzeby w szpitalu. Podpytała w szpitalu i skontaktowała się z nią pielęgniarka z SOR, że nie mają bardzo potrzebnej teraz na oddziale pralko-suszarki. Na codzienne szybkie pranie odzieży (dezynfekcję). Skontaktowałem się w tej sprawie z panią Agatą Kalafarską, która potwierdziła po rozmowie z SOR-em, że bardzo by taki zakup pomógł i byłby bardzo przydatny. Stwierdziłem, że spróbuję pomóż. Pani Agata pomogła szybko dograć szczegóły i wysłała e-mailowo umowę darowizny na konkretny cel – zakup sprzętu AGD na SOR w związku z pandemią COVID-19. Skontaktował się ze mną w tej sprawie Tomek Pacia i Dominik Janus i po wymianie kilku wiadomości, postanowiliśmy przekazać darowizny – diety radnych, za które Szpital Powiatowy będzie mógł zakupić pralko-suszarkę na SOR – powiedział radny i przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki Mariusz Golenia w odpowiedzi na prośbę o komentarz ze strony redakcji Mediów Zawierciańskich.

Chciałem dołożyć swoją cegiełkę do walki z koronawirusem, więc razem z grupą radnych uznaliśmy, że dobrym pomysłem będzie zakup pralki do szpitala i na ten cel przekazaliśmy nasze diety, które według prawa są zwrotem kosztów za działalność radnego. A w ostatnim czasie nie ma sesji, ani komisji z powodu kwarantanny – powiedział radny Dominik Janus.

Poprosiłam radnych o udział w zbiórce (pieniędzy na zakup fartuchów ochronnych o łącznej wartości około 11 tys. zł – red.) na rzecz szpitala, naszą troską objęliśmy pracowników, zwłaszcza tych posiadających kontakt z pacjentem lub materiałem zakażonym. W tym trudnym czasie, kiedy świat zmaga się z pandemią, firmy, ludzie pomagają jak mogą nie oglądając się na innych. Dlatego moja inicjatywa spotkała się z pozytywną reakcją radnych, za co im dziękuję. Nie chodzi o to by chwalić się, robimy to, co uważamy że należy. Chcemy pomóc bo mamy świadomość, że teraz jest to najważniejsze. Pragniemy chociaż w ten sposób podziękować Pracownikom szpitala, za to co robią każdego dnia dla nas. Proszę nie robić nam reklamy, nie ona jest celem, dla mnie to potrzeba serca, a nie PR – powiedziała przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego Małgorzata Benc.

Decyzję o zakupie sprzętu dla szpitala podjął również prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski podjął decyzję o zakupie najnowocześniejszego sprzętu dla Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Urządzenie kosztuje ponad 330 tysięcy złotych i będzie wykorzystywane do badań w kierunku koronawirusa. Aparat Argenta QT-8000 z automatycznym ekstraktorem pozwala na wykonywanie jednocześnie do 98 testów. Urządzenie będzie wykorzystywane do wykonywania testów na obecność koronawirusa metodą PCR. Jest to jedyna w pełni sprawdzona metoda wykrywania obecności koronawirusa u pacjentów. Dzięki wyposażeniu w automatyczny ekstraktor, zwiększy się szybkość badania próbek oraz polepszy się bezpieczeństwo personelu wykonującego badania – czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Czy 330 tysięcy złotych pochodzących z budżetu miasta jest kwotą pierwotnie przeznaczoną na Zawierciańską Majówkę i Dni Zawiercia (łączna kwota na oba te punkty to w budżecie miasta 290 tys. zł)? Jak poinformował naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Zawierciu, kwota ta pochodzi “ze środków gminy”. Zapytaliśmy raz jeszcze, z którego punktu w budżecie został dokonany ten zakup?

Na dzisiaj odpowiedź miasta brzmi: ze środków gminy – poinformował Patryk Drabek.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

20 KOMENTARZY

 1. Pani Benc jaka zbiórka?Oddajcie swoje diety jako radni powiatowi i już!!!! a nie organizujcie jakiejś głupiej zbiórki. No ale chyba prikaz przyszedł z Nowogrodzkiej!!!!

 2. Pierwsza dobra decyzja w tej kadencji!!! Tylko nie ma za co chwalić pryncypała bo to jego wręcz obowiązek a nie tylko granie w bramie i wydawanie lekką rączką na każde swoje zachcianki bez zgody rady!!! Nie czas teraz na zabawę z Kubusiem, czas na pracę, a nie na kanapie przyjemności. Hejterzy wychwalający niech teraz milczą bo te psalmy pochwalnę wręcz ośmieszają prezydeta.

 3. Brawo. To pokazuje, że można pomagać, jeśli się chce. Apel radnego Radosza nie poszedł na marne. Szkoda, że tylko część radnych oddała diety. Szkoda, że Prezydent nie zakupił tego sprzętu wcześniej, ale lepiej późno niż wcale.

 4. Oby tylko to urządzenie do badań trafiło do szpitala jak najszybciej ,bo to jest pilna potrzeba. Znając życie wcale to nie takie pewne , jeśli nikt nie umie powiedzieć z jakich konkretnie wydatków będzie finansowane.

 5. Bencowa to diete przekazała czy tylko zorganizowała zbiórke? Teraz sie wyjaśni kto pcha sie na radnego dla kasy.

 6. Gratulacje dla tych którzy się zdecydowali wspomóc szpital. Do tych którzy tak chętnie zaglądają do cudzych kieszeni – może zanim będziecie wymagać od innych sami najpierw przeznaczcie część domowego budżetu na pomoc finansową dla szpitala. Ilu z moich przedmówców chcących diet radnych może się pochwalić podobnych gestem ??

  Szpital utrzymywany jest budżetu powiatu i to tam powinny być zabezpieczone środki w sytuacjach kryzysowych.
  Podobnie w budżecie miasta powinny być zabezpieczone środki na wypadek sytuacji kryzysowych takie jak obecnie.
  Czy są zabezpieczone i czy nie są przeznaczane na inne cele to już pytanie do odpowiednich osób w urzędzie miasta i starostwie powiatowym.

 7. Największym dramatem jest fakt, że w ogóle takie akcje jak przekazywanie diet są potrzebne. I uwaga do domagających się by pozostali radni też ofiarowali swoje diety na pomoc szpitalowi? Jakim prawem to robicie? Co to za szantaż emocjonalny? Każdy powinien pomagać z własnej woli, jeśli od kogoś są wymuszane pieniądze, obojętnie czy prawem czy naciskiem, to jest wymuszenie wyglądające jak kolejny podatek. I co z tego, że na dobry cel? Chcesz to pomagaj, chcesz, pochwal się tym, ale rób to z własnej woli.

  • do Sławek
   Nic nie zrozumiałeś z tego co napisałem. Widzę, że lubisz wydawać cudze pieniądze? Nic dziwnego, jak większość Polaków.

 8. Sławku – radnym, prezydentem, sołtysem, starostą nigdy nie byłem, nie jestem i nie chcę być.

  Jak napisałem powyżej skoro domagasz się darowizn od radnych to może pochwal się jak finansowo Ty wspomogłeś szpital i walkę z obecnym kryzysem ?
  Jak już ktoś wyżej zauważył do obowiązków włodarzy tego miasta i powiatu należy odpowiednie reagowanie na sytuacje kryzysowe i odpowiednie przygotowanie miasta i jego mieszkańców na wystąpienie takich. Wszelkie listy pochwalne jak również hejtowanie na każdym kroku władz w dobie tak poważnej sytuacji jak obecnie jest conajmniej nie na miejscu.

  • Masz jakiś problem psychiczny człowieku. Pod każdym artykułem komentarze na ten sam temat. Musisz mieć smutne życie..

 9. Decyzja wydaje się być normalną i naturalną, Pan Prezydent podjął decyzję, tym razem właściwą, pamiętajmy jednak, że to pieniążki z naszych podatków a nie z jego prywatnej kasy. Mimo wszystko podziękowania, to niewątpliwie przyczyni się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców miasta.

  • Ankieta, stanowisko ŚZGiP ws. wyborów a sam tchórz i nie powie jak inni, że nie zorganizuje bo przecież trzyma z PiS, a więc po trupach do urn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.