zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Kilkaset osób protestowało przeciw planom budowy kopalni cynku i ołowiu [AUDIO + ZDJĘCIA]

Podpisanie przez przedstawicieli Łaz, Ogrodzieńca, Poręby i Zawiercia petycji przeciw kopalni i kilkusetosobowy protest mieszkańców – to formy sprzeciwu wobec planów budowy kopalni cynku i ołowiu w naszym regionie, które miały dziś miejsce w Zawierciu.

O godzinie 15:00 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Zawierciu wspólną petycję do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra środowiska Henryka Kowalczyka podpisali: prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, burmistrz Ogrodzieńca Anna Pilarczyk-Sprycha, burmistrz Łaz Maciej Kaczyński oraz sekretarz Poręby Barbara Baran, a także posłanki Barbara Chrobak i Beata Małecka-Libera oraz radni powiatowi i radni miejscy.

Po podpisaniu petycji parlamentarzyści i samorządowcy przeszli na parking przed Miejskim Ośrodkiem Kultury „Centrum” w Zawierciu, gdzie odbył się protest kilkuset mieszkańców powiatu zawierciańskiego przeciw planom budowy kopalni cynku i ołowiu.

W trakcie protestu ogłoszono plany założenia Stowarzyszenia „Kocham Jurę”, a także zbierano podpisy pod sprzeciwem wobec kopalni.

Jesteśmy całkowicie apolityczni i dlatego prosimy o nieporuszanie w swoich wystąpieniach tematów politycznych. Prosimy również o niewspominanie o specustawie, która budzi wiele kontrowersji i niestety dzieli, a nie łączy. Jeśli ktoś z Państwa naruszy te zasady, będziemy zmuszeni do odebrania prawa głosu – mówili organizatorzy protestu.

Posłuchajcie nagrania z kilku pierwszych przemówień wygłoszonych podczas protestu:

PK

88 KOMENTARZY

 1. Szanowni mieszkańcy Zawiercia, drodzy Zawiercianie ! Czy zastanawialiście się skąd bierze się taka desperacja garstki przeciwników kopalni, że aż dzieci angażują do tej niecnej roboty przeszkadzania w budowie kopalni ? Sprawa jest prosta, bo to przebogate złoże cynku, ołowiu i srebra zostało obiecane żydom jako rekompensata ,a kopalnia i tak powstanie , tylko wybuduje ją nie Rathdowney , a jakaś żydowska firma z ameryki , która nie będzie płaciła podatków tak jak huta CMC w Zawierciu.

  • Przebogate złoża, z których mieszkańcy nie skorzystają. Stąd ta desperacja. Zostaną stawy poflotacyjne i szlam, które będą zanieczyszczać środowisko.

 2. Żałosny widok tych samorządowych kreatur , które z premedytacją podpisują tą tak zwaną petycję żeby tylko jak się da utrudnić rozwój Zawiercia i powiatu.

  • Nie dla kopalni. Sprawa jest jasna. Kopalnia to poważne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców powiatu. Na tej stronie są komentarze, że mieszkańcy utrudniają rozwój Zawiercia i powiatu. Jedyne co rozwinie się to konto firmy Rathdowney pozostawiając szkody dla Jury i dla mieszkańców powiatu. Niektóre komentarze są powieleniem tez z pisma Rathdowney skierowanego do radnych Łaz.

   • Kopalnia żadnego zagrożenia nie stwarza, bo procesy technologiczne odbywają się pod ziemią i są mokre, natomiast procesy technologiczne w hucie odbywają się w wysokich temperaturach gdzie powstają gazy i pyły, które trują mieszkańców Jury . tym się zajmij , a nie pleć o czymś czego nie ma.

    • Ekspert z AGH otwarcie powiedział na spotkaniu, że będą szkody, więc kopalnia to zagrożenie dla środowiska i życia mieszkańców. Nie siej propagandy firmy Rathdowney. Oni obiecują rzeczy nierealne, aby tylko pozyskać koncesję na wydobycie po trupach do celu. Tak się wydawało firmie Rathdowney. Firma nie spodziewała się, że napotka na sprzeciw mieszkańców. Możesz być pewny/pewna, że będę się zajmował tym, aby ta kopalnia nigdy nie powstała. Co do plecenia to serdecznie polecam Ci plecenie warkocza.

    • Nie słyszałam o kopalni, która by nie stanowiła żadnego zagrożenia dla środowiska. Powstaje problem osiadania terenu i powstania leja depresyjnego. Kopalnia, to nie tylko część podziemna ale również naziemna. Będzie zakład wzbogacania rudy z młynami i urządzeniami do flotacji ołowiu i cynku. Powstaną zbiorniki osadów poflotacyjnych, które będą szpecić krajobraz i zanieczyszczać środowisko. W procesach technologicznych wykorzystuje się różne związki chemiczne, które też nie są obojętne dla przyrody. Przetwórstwo rud zanieczyszcza powietrze, wody i gleby. Nie dla kopalni.

     • Jestem za inwestycja i rozwojem Zawiercia, Tak dla kopalni! Szkoda słów , przyszła garstka ludzi która dała się zmanipulować i wmawiają ze to całe Zawiercie .

     • To, że ty nie słyszałeś o takiej kopalni to nie znaczy , ze takiej nie ma i nie będzie. Problemu osiadanie terenu nie będzie bo teraz wypełnia się wyrobiska podsadzką hydrauliczną. Inne problemy , o których piszesz już dawno są rozwiązane. Przetwórstwo rud tylko wtedy zanieczyszcza powietrze, wodę i gleby jeżeli poddaje się je obróbce termicznej, czyli wtedy gdy mamy do czynienia z topieniem, tak jak w hucie w Zawierciu, która niemiłosiernie zatruwa powietrze, wodę i glebę.

     • Do: TECHNOLOG
      11 października 2019 o 6:43 pm

      Zapoznaj się z publikacją: „Raport techniczny opracowany zgodnie z wymaganiami instrumentu krajowego dotyczący wstępnej oceny techniczno-ekonomicznej projektu Olza (złoża Zn-Pb) w Polsce” wykonana przez SRK Consulting na zlecenie Rathdowney Resources Ltd. Nawet inwestor zajmuje się oddziaływaniem inwestycji na środowisko, tylko oczywiście ty wiesz lepiej.

  • A kopalnia to pewnie spowoduje rozwój Zawiercia? Kto jeszcze wierzy, że te miejsca pracy będą dla mieszkańców Zawiercia? Górnicy będą przywożeni z kopalni Olkusz – Pomorzany. Zakład przetwórstwa będzie powodować zapylenie środowiska. Stawy z osadami poflotacyjnymi będą szpecić krajobraz i zanieczyszczać środowisko. Będziemy płacić z naszych pieniędzy za rekultywację zamiast wspierać nowe inwestycje. Nie dla kopalni!

   • Mieszkańcy Zawiercia BĘDĄ ZATRUDNIENI , bo kopalnia Pomorzany w Olkuszu, nie jest likwidowana bo ma udokumentowanych zasobów na ponad 35 lat eksploatacji. Minister środowiska w dniu 10.09.2019 r. zatwierdził dokumentację geologiczną pola eksploatacyjnego ” Laski ” o zasobach ponad 26 mln ton, co pozwoli utrzymać wydobycie przez ponad 13 lat. W trakcie opracowania jest dokumentacja geologiczna pola ” Chechło ” i pola ” Jaroszowiec ” o podobnych zasobach, co pozwala na utrzymanie wydobycia jeszcze przez 35 lat.
    Kasę będzie miało z tego nie tylko państwo, ale także samorządy zaangażowane w ten projekt,
    Zachęcam na wycieczkę do Bolesławia i obejrzenia jak pięknie i z jak wielkim pożytkiem jest likwidowana hałda odpadów , a ci co nie chcą wystawić nosa poza Zawiercie nich obejrzą na filmie jak to się robi. ( https://youtu.be/MOJr-GVdk_U

    • Od zatwierdzonej dokumentacji do wydobycia daleka droga. Firmę ZGH „Bolesław” czeka jeszcze dopełnienie wielu wymogów formalnych, a i tak nie wiadomo, czy złoże będzie eksploatowane. Decyzja zostanie podjęta po szczegółowej analizie opłacalności całego przedsięwzięcia. Więc to nic pewnego. Po drugie, w naszym regionie nie mamy szkolnictwa o specjalności górniczej. Otwarcie kierunku górniczego i wypuszczenie pierwszych absolwentów zajmie dużo czasu. Kopalnia potrzebuje doświadczonych pracowników. Nie ma co liczyć na te miejsca pracy. Przedstawiciel Firmy Rathdowney zapewniał, że siedzibę spółki przeniesie z Katowic do Łaz i tam będą płacić podatki. Niestety, ZAWIERCIAK, ale z której strony by nie spojrzeć, to tej kasy w Zawierciu nie zobaczysz. Nie słyszałam, aby Rathdowney planował taką instalację, pozwalającą na odzyskanie cynku i ołowiu z odpadów nagromadzonych przy kopalni, w Zawierciu. Jeżeli tak, to powinni się tym chwalić, żeby uspokoić mieszkańców.

     • Skoro złoże jest już udokumentowane to znaczy, że analiza opłacalności została wykonana. Złoże to znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie infrastruktury kopalni Pomorzany skąd będzie udostępnione po zakończeniu eksploatacji pod KLUCZAMI . Gdy ruszy budowa kopalni to szkolnictwo o kierunku górniczym pojawi się w naszym regionie i zdąży przygotować absolwentów. Nie słyszałeś o takiej instalacji, bo jeszcze nie ma projektu kopalni. Dlatego te wszystkie wypowiedzi o zagrożeniach nie mają sensu dopóki nie wiemy jak będzie kopalnia zaprojektowana. Dopiero wtedy możemy mówić jakie mogą być zagrożenia, jak ich uniknąć i co negocjować z inwestorem. Histeria przeciwko kopalni wywołana przez garstkę cwaniaków, którzy obawiają się utraty kontroli nad PATOLOGICZNYM rynkiem pracy w naszym regionie, a szczególnie w Zawierciu powoduje , że firmie kanadyjskiej nie pozwala się przedstawić swoich racji na sesji w Zawierciu. W ubiegłym roku było takie spotkanie na sesji w powiecie , gdzie firma przedstawiła koncepcję budowy kopalni i ze strony radnych było tylko jedno pytanie . Radzę obejrzeć nagranie z tej sesji.

    • ZAWIERCIAK 11 października 2019 o 9:18 am
     „Skoro złoże jest już udokumentowane to znaczy, że analiza opłacalności została wykonana.”

     Nie, nie znaczy.

     Dokumentacja geologiczna złoża kopaliny dotyczy jego granic, zasobów geologicznych, warunków występowania, możliwości wydobycia. Przed wydobyciem firma musi dopełnić jeszcze wiele formalności np. sporządzić raport oddziaływania na środowisko, stworzyć projekt zagospodarowania złoża. Przedstawiciele spółki Stalprodukt S.A. stwierdzili, że nawet dopełnienie tych wszystkich wymagań formalnych nie będzie jednoznaczne z rozpoczęciem wydobycia. Decyzja o budowie kopalni na złożu „Laski 1” zostanie podjęta po szczegółowej analizie opłacalności przedsięwzięcia. Też zaglądam na strony „Przeglądu Olkuskiego”.
     Nie będzie wydobycia, to nie będzie miejsc pracy dla górników. Przyjadą do pracy w Zawierciu.

     • Analiza opłacalności jest wykonana . Przegląd Olkuski pisze o szczegółowej analizie to znaczy chcą określić poziom zysku z eksploatacji. Wydobycie będzie i górnicy z Olkusza nie przyjadą, chociaż wolałbym by przyjechali bo Zawiercie się wyludnia.

     • Decyzja o budowie kopalni na złożu „Laski 1” zostanie podjęta po szczegółowej analizie opłacalności przedsięwzięcia. Dla Pana takie sformułowanie oznacza, że to analiza jest już wykonana. No, cóż.

      Pan sobie wyobraża, że ci górnicy z kopalni Olkusz -Pomorzany, to na stałe by się przeprowadzili do Zawiercia. Naprawdę?

    • „Gdy ruszy budowa kopalni to szkolnictwo o kierunku górniczym pojawi się w naszym regionie i zdąży przygotować absolwentów.”
     Nierealna mrzonka!!!

     Kto będzie uczyć uczniów na kierunkach górniczych? Nie prowadzimy teraz takich kierunków, to i nauczycieli nie mamy. Potrzebne są pracownie z odpowiednimi pomocami. Sama kreda i tablica nie wystarczy. Kto pokryje koszty wprowadzenia nowych kierunków (górniczych) do szkół? Skąd powiat zawierciański weźmie na to pieniądze? To są olbrzymie koszty. Gdzie uczniowie będą jeździć na praktyki zawodowe i kto pokryje koszty transportu? Wg firmy Rathdowney w kopalni w Zawierciu będzie zatrudnionych od 400 do 600 osób. Nauka w technikum trwa 5 lat, a w szkole branżowej 3 lata. Otworzymy i po kilku latach zamkniemy kierunki? Kopalnia potrzebuje doświadczonych pracowników. Czy młodzież w ogóle będzie chciała się uczyć w takich zawodach? Wydobycie planowane jest na kilkanaście lat, to jakie perspektywy pracy mają po ukończeniu szkoły? Czy próbował Pan odpowiedzieć sobie na takie pytania?

     • To nie mrzonka tylko realny fakt, nauczyciele kierunków górniczych są w Katowicach, Krakowie, Sosnowcu i chętnie przyjadą do Zawiercia. Powiat zawierciański będzie miał pieniądze z subwencji oświatowej. Złoża zawierciańskie już udokumentowane mają ponad 100 mln ton , czyli na 50 lat wydobycia, więc nie martw się zamykaniem kierunków górniczych. To są odpowiedzi na Pana pytania. Oczywiście mógłbym je rozwinąć.

     • ZAWIERCIAK
      11 października 2019 o 9:38 pm
      Nauczycieli przedmiotów zawodowych brakuje. Nikt nie będzie dojeżdżać. Takie są realia szkoły. Po strajkach nauczyciele już nie pozwalają się wyzyskiwać. Subwencja oświatowa idzie za uczniem. Uczniowie musieliby przyjeżdżać spoza powiatu do szkoły w Zawierciu żeby było więcej pieniędzy z subwencji. Później u nas mieszkać, pracować? Kariera na kopalni? Jak ktoś chce pracować na kopalni, to uczy się i pracuje na Śląsku.

  • To kilkaset to takie trochę na wyrost. Zważywszy, że powiat liczy ponad 100 tys. mieszkańców to gorzej niż bardzo licho. A, że wybory za pasem to wielu chce ugrać coś na cudzych plecach bo to najlepsza droga do koryta. Samorządowcy zamiast zabrać się do produktywnego działania to wola takie hucpy. Ciekawe kiedy wreszcie mieszkańcy Zawiercie dojrzeją do tego, żeby głosować na poważnych ludzia a nie na …

   • Brawa dla wszystkich, którzy przybyli i którym los naszego regionu nie jest obojętny. „Ciemnogród” jak się ktoś wyraził, to ci którzy nie widzą zagrożenia oraz Ci którzy nic nie robią poza narzekaniem i hejtowaniem. Nie ośmieszajcie się pisząc, że kopalnia to szansa na rozwój… chyba raka.

    • Ciemnogród to ci którzy żyją w zdewastowanym środowisku, oddychają trującymi gazami i pyłami z huty i wmawiają innym, że żyją w jurajskim uzdrowisku, a zagrożenia widzą w tym czego nie ma. Ty jesteś jedną z tych i kompromitujesz się pisząc takie bzdety. KOPALNIA TO OGROMNA SZANSA NA REALNY ROZWÓJ ZAWIERCIA I POWIATU.

     • #ZAWIERCIAK
      A zwłaszcza zakładów pogrzebowych. Może zorientuj się jaki wpływ na życie ludzkie i środowisko ma kopalnia cynku,ołowiu i uranu,bo o niego tu przede wszystkim chodzi. W kłodzkim już to przerabiali.

     • Co ty pleciesz MIESZKAJĄCY o uranie . To w OLKUSZU też kopią uran ? bo jest to samo złoże co w Zawierciu

     • #ANIA
      O uranie było już wiadomo gdy w latach siedemdziesiątych odkryto to złoże i prowadzono odwierty. Jeden z odwiertów był nawet przed Pałacykiem Szymańskiego.

 3. Kogo ja widzę? Na zdjęciu 32 Ewcia ze swoim „figo fago”, przedsiębiorcą z blaszanki. Dawno się Tomcio Ociepa nie pokazywał.

  P.S. Pewnie pozazdrościła Beatce jej maskotki/maspieska Marcinka. :))

 4. Tak wygląda ciemnogród !!! Jeśli się rozpoznaje ktoś na zdjęciach to już po nim – aparat fotograficzny zabrał im duszę ….. Gdzieś to już było…. UUU. Bójcie się …..

   • Do Mieszkający – oczywiście że nie byłam bo nie jestem zaintersowana tym cyrkiem! Widzę zdjęcia Mieszkający , to wystarczy. Rzygać się chce na to cwaniactwo i atak , walka o wpływy i lokalny rynek zatrudnienia. Był ktoś przedstawicieli Huty na proteście , czy obserwował z daleka?

    • #JOLKA
     Na zdjęciach to z tej garsteczki uczestników spotkania z premierem Mazowieckim (18.V.br) zrobiono nieprzebrane tłumy więc wiarygodniej iść, samemu zobaczyć i dopiero wtedy się wypowiadać.

 5. Tak się lansuje na wybory , jak wiadomo aby petycja była ważna musi sie p[odpisać wiecej niż 50% mieszkańców gmin na których powstanie , a głosy ludzi nie z tych gmin są nieważne , takie jest prawo a my będziemy je tolerować i sprawdzać .

  ponad 55% mieszkańców jest za wiec dlaczego Miasta boją się REFERENDUM W SPRAWIE KOPALNI , bo wiedzą że ludzie zagłosuja na TAK

 6. Mieszko a co dostajesz w zamian za trollowanie? Mina Ci zrzednie , oj zrzednie! Ludzie przejrzeli na oczy! Całe te stowarzyszenia i pseudo ekologia — tania propaganda!

 7. Jakie kilkaset osób? zawiercianskie.pl tendencyjny portal niestety. Co w tym Zawierciu się dzieje? Trzeba się będzie temu przyjrzeć, kto tym wszystkim steruje i jakie ma z tego korzyści.

 8. Czy jest już jakiś oficjalny dokument mówiący o oddziaływaniu na środowisko przez kopalnię? I czy może mi ktoś powiedzieć czy na tej pikiecie był ktoś kompetentny kto zna problem ale nie jest amatorem, domorosłym specjalistą czy klakierem opłacanym za pieniądze do lokalnych rozgrywek i wyuczył się kilku formułek i klepie trzy po trzy…

  • Nie ma jeszcze raportu oddziaływania na środowisko i nie ma projektu kopalni i stosowanych technologii, więc nie ma możliwości dyskutowania o tym jakie mogą wystąpić zagrożenia , jak ich uniknąć lub zminimalizować. Oglądając zdjęcia z tej hucpy nie widziałem nikogo, kto miałby jakieś pojęcie z zakresu górnictwa i geologii. Natomiast pełno prowincjonalnych politykierów, którzy to zbiegowisko chcą wykorzystać do kręcenia swoich lodów

   • Obserwator dziękuję za odpowiedź. To daje dużo do myślenia. Wiem już na pewno na kogo nie będę w niedzielę głosował i w kolejnych wyborach do samorządu. Pozdrawiam

     • Ale pseudowersal. Robicie żałosne przedstawienie. Dokumenty są i to zamawiane bądź przygotowane przez samą firmę Rathdowney. Wasze zachowanie daje dużo do myślenia i pytanie: Komu chcecie się przysłużyć?

   • Nieprawda. Jest publikacja: „Raport techniczny opracowany zgodnie z wymaganiami instrumentu krajowego dotyczący wstępnej oceny techniczno-ekonomicznej projektu Olza (złoża Zn-Pb) w Polsce” wykonana przez SRK Consulting na zlecenie Rathdowney Resources Ltd. W raporcie opisano m.in. wygląd i pracę kopalni w oraz zakładów przetwórstwa w Zawierciu. Metoda wydobycia – system eksploatacji komorowo – filarowy, zbudowane zostaną dwie upadowe – upadowa do transportu ludzi i materiałów oraz upadowa mieszcząca przenośnik, będą stosowane typowe metody odzysku cynku i ołowiu. Podano jeszcze wiele innych informacji oraz zamieszczono rysunki. Raport dostępny w Internecie jest niestety tylko streszczeniem udostępnionym przez firmę Rathdowney. Ciekawe dlaczego nie ma w całości? Jeżeli jesteście zainteresowani tym tematem, to powinniście Raport znać, jest bodajże z 2014 roku.

    • Raport techniczny, o którym piszesz to nie jest raport oddziaływania na środowisko i nie jest projektem kopalni !!!!!! To Ty robisz żałosne przedstawienie i Twoje zachowanie daje dużo do myślenia, bo po tym co piszesz widać, że jesteś amatorem i masz tylko gazetowe wiadomości z tej branży. Więc lepiej zamilknij i nie kompromituj się.

     • Zabrakło argumentów? Nie ma się co denerwować. Wniosek ZGH „Bolesław” z 15.01.2008 r. zawiera w załączniku ekspertyzę pt. “Wpływ eksploatacji złóż rud cynku i ołowiu w rejonie zawierciańskim na wybrane komponenty środowiska naturalnego”. Z Raportu możemy się dowiedzieć, jak będzie wyglądać przyszłe wydobycie i przetwórstwo, a to już daje nam wyobrażenia o wpływie inwestycji na środowisko. Miłego snu życzę.

  • Tak jest, opracowana przez samego inwestora. ZGH „Bolesław” 15.01.2008 r. złożyły wniosek o podjęcie prac zmierzających do zmiany obowiązującego dla Zawiercia Studium w celu umożliwienia wydobycia rud cynku i ołowiu wraz z załącznikami, m.in. dołączono: wstępną koncepcję zaopatrzenia w wodę pitną rejonu zawierciańskiego w związku z planowaną budową kopalni oraz ekspertyzę pt. „Wpływ eksploatacji złóż rud cynku i ołowiu w rejonie zawierciańskim na wybrane komponenty środowiska naturalnego”.

 9. Do obserwator

  Na jakiej podstawie twierdzisz że wspomniane raporty nie powstały masz dostęp do dokumentów?
  Ze zdjęcia umiesz powiedzieć kto ma pojęcie o czym kolwiek – szacun dobry jesteś.
  Analiz było już kilkdziesiąt, sam mam kopię jednej i uwierz nie chciałbyś jej przeczytać.

  • Mam wyższe wykształcenie w tym kierunku i liczne kontakty ze środowiskiem tej branży więc jest oczywiste, że wiem więcej w tej materii niż inni. Ponieważ pochodzę i mieszkam w Zawierciu to poznałbym kogoś z tej branży, natomiast poznaję wszystkich politykierów i wiem , że nie mają pojęcia o górnictwie i geologii, a powtarzają bajdury propagandzistów. Znam też te analizy , ale żadna z nich nie odnosi się do konkretnego projektu kopalni gdyż go jeszcze nie ma. Jak się pojawi to będziemy mieli o czy dyskutować.

    • Bo organizatorzy tej hucpy nie dopuścili by mnie do głosu, tak jak to było w Łazach, a ja nie zamierzam kopać się z końmi i kobyłami które tam były.

 10. Ilu było mieszkańców ? Ok 200 , z czego większość powiązana z hutą . Zawiercie liczy blisko 50 000 mieszkańców, Łazy 16 000 , Ogrodzieniec 10000 , Poręba 10000 . Cały powiat około 200 000. Śmiem twierdzić ,że większość popiera inwestycję i taka jest prawda. Ja popieram . Widzę ,że sztucznie są kreowane protesty ,a najgorszym jest wykorzystywanie do tego dzieci.Szok. One nawet nie wiedzą dlaczego protestują.Szok.

  • Jak lokalni „politycy” kręcą swoje lody na temacie kopalni. Paliwo polityczne jest i to jest najważniejsze. Nic innego się nie liczy. Przecież tutaj nikt nie chce rozmawiać merytorycznie. Nie bądźmy lemingami i zacznijmy myślec samodzielnie. Opamietaj się narodzie.

   • Od merytorycznej dyskusji to ucieka kanadyjski inwestor. Po spotkaniu w Łazach,gdzie nie był w stanie konkretnie odpowiedzieć na żadne pytanie,odwołał wszystkie zaplanowane w regionie spotkania. Tutaj też się nikt od nich nie pojawił bojąc się kompromitacji.

    • Dyżury te informacyjne oni prowadzą już od chyba 2012.Maja cały czas otwarte biuro informacyjne. Kto chce może się dowiedzieć wszystkiego. Ale po co merytoryka, jak jest polityka.

    • Hałaśliwy i rozwydrzony tłum sterowany przez CMC nie pozwolił odpowiedzieć inwestorowi na żadne pytanie !!!! Kompromitacja organizatorów, łazowiacy wstydzą się za te chamskie zachowania gawiedzi przywiezionej z Zawiercia.

  • Do Mieszkający – nikt nie przyjdzie bo reprezentujecie bardzo niski poziom – krzyki i gwizdy to nie rozmowa . Były spotkania i konsultacje – I jednym słowem WSTYD! Dobrze ze jeszcze jajka nie fruwały . Zero meritum tylko szczekanie i buczenie. Zagłuszanie i utrudnianie wypowiedzi przez Rathdowney. Wam tylko o to chodzi to PROPAGANDA I PROWOKACJA! Kogo uświadomić jak Wam sprano berety i „wszystko wiecie”? ! I co z tego macie? Premię może czy zabawę Andrzejkowa gratis ?

  • Przeciwnik kopalni – trzeba umieć rozmawiać, a Wy zachowujecie się gorzej jak bydło!!! I kopalnia musi powstać! Rozwalić ten chory układ !

   • #JOLKA
    My nikogo od bydła nie wyzywaliśmy i nie wyzywamy. Ale zgadzam się,że trzeba umieć rozmawiać, nie na poziomie epitetów lecz argumentów.

 11. Przecwinik Kopalni , nie wyzywam tylko porównuję. Proszę nie mylić pojęć. A fakty mówią same za siebie . Jest transmisja , przecież było nagrywane – pochwalcie się jak się zachowywaliście. No plus że nie biegaliście, dziko z impetem po sali. Żenada.

  • Mieliśmy już w Polsce „pomroczność jasną”, „chorobę filipińską”, a teraz mamy nowość – „porównanie”. Od teraz każdy będzie mógł się wytłumaczyć, że nikogo nie wyzwał, a tylko porównał.

 12. Marnych „ekspertów „ maja w tym stowarzyszeniu. Wiadomo ze kopalnia musi spełniać wszelkie normy również te unijne. Nie ma mowy o zatruciu środowiska. Proszę się zająć HUTĄ – ta już istnieje i syfi od lat!!! Zatruwa powietrze , samochody ciężarowe przejeżdzające z odpadami przez centrum miasta hałas spaliny i utrudnienia. Do tego trzyma wszystkich w szachu! Co to za zależności ? Czy ktoś z tego Stowarzyszenia ma odwagę powiedzieć? Proszę zajrzeć w rejestry i będzie wszystko jasne kto tworzy to Stowarzyszenie. Ludzie, ludzie ruszcie wreszcie głowami !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.