Tymczasowe zamknięcie Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Powiatowego w Zawierciu z powodu remontu wywołało swego czasu niemało kontrowersji. Temat zaczął się w styczniu minionego roku, kiedy to pojawiły się plotki o zamiarze jego likwidacji. Wywołał on sporą dyskusję podczas sesji rady powiatu zawierciańskiego, na której wielu radnych wyraziło sprzeciw wobec stanowiska dyrektora Szpitala Powiatowego Piotra Zachariasiewicza, według którego nie da się prowadzić remontu na oddziale ginekologiczno-położniczym bez wstrzymania jego działalności. Sprzeciw wyrażały także położne, zdaniem których tymczasowe zamknięcie oddziału na czas remontu zakończy się jego całkowitą likwidacją, tak, jak miało to miejsce z Oddziałem Położniczo-Ginekologicznym w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie. Jak na chwilę obecną wygląda sytuacja zawierciańskiej „porodówki” i czy coś zmieniło się w tej sprawie?
Zapytaliśmy Szpital Powiatowy w Zawierciu, jak wygląda obecnie sytuacja z remontem oddziału.
Pierwotny harmonogram, zakładający rozpoczęcie remontu w kwietniu, uległ zmianie ze względu na sytuację epidemiczną. W marcu Oddział Położniczo-Ginekologiczny został wyznaczony do opieki nad ciężarnymi z COVID-19, co spowodowało brak zgody na czasowe wyłączenie jego działalności na okres potrzebny do wykonania prac budowlanych. Ostatecznie remont oddziału rozpoczął się we wrześniu, a decyzją Wojewody Śląskiego czasowo zawieszono udzielanie świadczeń zdrowotnych do końca lutego 2021 r. W celu zapewnienia ciągłości udzielania świadczeń w czasie trwania remontu, zadania w zakresie ginekologii, położnictwa i neonatologii przejął czasowo Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Myszkowie na mocy zawartego Porozumienia o współpracy. Dyrekcja Szpitala Powiatowego w Zawierciu zawarła również porozumienia zmieniające warunki pracy z pracownikami remontowanych oddziałów, zgodnie z którymi świadczą oni pracę na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym oraz Neonatologicznym Szpitala w Myszkowie oraz w komórkach organizacyjnych Szpitala Powiatowego w Zawierciu tj. Centralnej Sterylizacji, Centralnej Rejestracji, punktach informacyjnych Izby Przyjęć i SOR. Prace obecnie trwają, zakończenie remontu oddziału położniczo-ginekologicznego i oddziału noworodkowego przewidziane jest na koniec lutego, a otwarcie początkiem marca – mówi Marcin Wojciechowski, rzecznik Szpitala Powiatowego w Zawierciu.
Dr n. med. Adam Miśkiewicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Myszkowie potwierdza te informacje oraz dodaje, że położne ze szpitala w Zawierciu nadal pracują w szpitalu w Myszkowie:
_
Zgodnie z komunikatem podanym na stronie zawierciańskiego szpitala w lutym 2020 roku cała przebudowa wraz z wyposażeniem oddziału miała się zakończyć nie później niż w grudniu. Jak podaje rzecznik Marcin Wojciechowski, po zakończeniu planowanych prac oddział położniczo-ginekologiczny będzie mógł zaoferować przyszłym mamom znacznie bardziej komfortowe warunki oraz szerszy wachlarz możliwości przy wyborze formy porodu. Dzięki zakupowi wanny porodowej w szpitalu mają być możliwe porody w wodzie. Pojawi się również nowy fotel ginekologiczno-zabiegowy oraz koło porodowe – to rodzaj nowoczesnego łóżka porodowego, które pozwala kobiecie na przyjmowanie wygodnej pozycji w trakcie porodu – od leżącej po stojącą. Nowością ma być także system monitorowania pacjentek na sali porodowej oraz Mobilny System Monitoringu Noworodków w formie inteligentnej skarpetki, która po założeniu na stopę dziecka mierzy jego parametry życiowe. Zakupione zostaną pompy infuzyjne, stanowisko do resuscytacji noworodka, aparaty EKG, wagi, ciśnieniomierze i glukometry.
MS
redakcja@zawiercianskie.pl