zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Karolina Kindler-Skowronek została dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu. Wcześniej była kuratorem w Galerii Stara Łaźnia [AKTUALIZACJA]

W poniedziałek 2 sierpnia rozstrzygnięto konkurs na stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury “Centrum” w Zawierciu. Została nim Karolina Kindler-Skowronek, która od niespełna roku była kuratorem wystawy w Galerii Stara Łaźnia w Zawierciu. Dotychczasowy szef MOK-u, Andrzej Danecki, przeszedł na emeryturę.

Karolina Kindler-Skowronek jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (na kierunku Wzornictwo – projektowanie szkła) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego (na kierunku Edytorstwo – redakcja tekstu). Zdobytą wiedzę od prawie 20 lat wykorzystuje w swojej pracy zawodowej oraz artystycznej.  W tym czasie zajmowała się szeroko pojętą działalnością twórczą. Swoją pracę artystyczną prezentowała na ponad 30 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza granicami – m.in. w Kanadzie oraz w Czechach. Brała udział oraz współorganizowała szereg imprez artystycznych, takich jak plenery, wystawy, spotkania artystyczne, wykłady. Była kuratorem wystaw malarskich i szkła artystycznego m.in. wystawy w Galerii Muzealnej Leszka Dutki w Zawierciu w 2015 roku. Współpracuje również z kilkoma galeriami sztuki oraz instytucjami kultury m.in. Pałacem Schoena – Muzeum w Sosnowcu. Przez kilka lat pracowała w MOK jako instruktor zajęć plastycznych. W Zespole Szkół Ekonomicznych w Zawierciu uczy projektowania graficznego i reklamy, jest też grafikiem – freelancerem – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Będąc kuratorem w Galerii Stara Łaźnia im. Leszka Dutki do jej obowiązków należało kierowanie i zarządzanie placówką pod kątem artystycznym – przygotowanie planu wystaw oraz wydarzeń, nadzorowanie ekspozycji, pozyskiwanie autorów, promowanie miasta oraz zbiorów, opieka nad zbiorami szkła kryształowego oraz pozyskiwanie nowych eksponatów.

Zajmuje się też promowaniem dziedzictwa materialnego i niematerialnego miasta, a w szczególności długiej historii szklarstwa w naszym mieście oraz regionie. Wspólnie z Fundacją Fly with Art z Krakowa napisała projekt „KRYSZTAŁY ZAGŁĘBIA – projektanci hut Zagłębia” – czytamy na stronie zawierciańskiego magistratu.

Karolina Kindler-Skowronek pracę w MOK rozpocznie od 3 sierpnia.

W konkursie na dyrektora MOK-u wpłynęło 7 ofert, spośród których 5 spełniło wymogi zawarte w ogłoszeniu.

AKTUALIZACJA – WTOREK 3 SIERPNIA, GODZINA 7:55

Jakim zamierzam być dyrektorem? Otwartym na nowoczesność oraz na współpracę z mieszkańcami, oświatą i przedsiębiorcami. Planuję zmienić MOK w miejsce dla osób w każdym wieku, dając możliwość rozwijania twórczych działań na wielu płaszczyznach. Uda mi się to tylko wtedy, gdy zaangażuje się w to cały zespół, mieszkańcy oraz szereg instytucji, z którymi chcę współdziałać – powiedziała w poniedziałek 2 sierpnia nowa dyrektor MOK-u.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: UM Zawiercie

45 KOMENTARZY

 1. Olbrzymie przygotowanie i doświadczenie do kierowania i zarządzania co by nie było dużym organizmem jakim jest MOK …
  No i chyba kolejna osoba spoza Zawiercia w strukturach miasta …. Brawo Lodnowa

 2. Dokładnie. Szkoda, że Pan Stawiarz nie jest. Duże ma doświadczenie, zarządza w Kroczycach, jest świetnym artystą, od zawsze związany z Zawierciem. A tu ktoś nie wiadomo skąd, ale raczej wierny kompan odnowiciela.

 3. to takie oczywiste…śmiesznie, że dzisiaj odbyły się rozmowy kwalifikacyjne a jutro już obejmuje stanowisko. bardzo to naciągane.

 4. moglibyście pokazać kto oprócz niej startował, czy nie było lepszych kandydatów i koncepcji. miasto wybiera tylko swoich, żal

 5. Gratulacje !!!! Osobiście nie znam nowej pani dyrektor MOK ale szczerze kibicuję.Liczą się ludzie a nie skąd kto pochodzi.Niech pani się nie da tym hejtom płynącym z internetu

 6. Nie zdziwię się, gdy Pani Kindler-Skowronek okaże się kolejną koleżanką Pana Konarskiego. Nazwiska kandydatów powinny być jawne, a konkurs powinna przeprowadzać niezależna komisja, aby wygrał najlepszy kandydat. Konkurs na obecnych zasadach to jedna wielka mistyfikacja.

  • przestań się fałszywy łodnowicielu zgrywać bo wkrótce przed kolejnymi wyborami wyjdzie cała prawda o tobie i twoich kompanach Pochwal się pajacu ile to już utajonych zewnętrznych kontroli z poza miasta było w Urzędzie za panowania genialnego i sprytnego Łukasza? może dlatego właśnie zależy wam by do mediów nie dotarły te informacje, a ludzie muszą wiedzieć o tym i tak się dowiedzą część osób w Zawierciu już wie nie są ślepi i głusi widzą kto przyjeźdża kto podjeźdża i gdzie

  • Szkoda słów to swoisty nepotyzm w obstawianiu stanowisk swoimi ludźmi może niekoniecznie z rodziny ale jednak tak to wygląda .Takich kwiatków jest więcej i wcześniej czy później wyjdą.Szybkie kariery świeżo przyjętych pracowników oczywiście bez kompetencji w podmiotach podległych magistratowi tak wygląda naga prawda

 7. Nowa Pani Dyrektor w swoich wypowiedziach mogłaby posługiwać się założeniami z własnej koncepcji a nie konkurentów.

 8. Jaki Pan, taki kram. Tyle w temacie. Nowych zakładów zero, w szkołach nie przedłużanie umów długoletnim i dobrze zarządzającym dyrektorom. Likwidowanie oddziałów, łączenie większych w mniejsze. Za to PR, portale informacyjne, filmiki promujące miasto na pierwszym miejscu.

 9. Jaja jak berety, pani Kindler to w ogóle miała własną koncepcję, czy jednak po “wyborze” zaczęła czytać koncepcję pani MZ i już na starcie wcielać ją w życie?

 10. myślę że można przyjrzeć się pracy Pani KKS w Starej Łaźni.
  Od zera, w czasie pandemii stworzyła galerię jakiej w Zawierciu nie było.
  Wystawy znanych i sławnych artystów, krajowych i zagranicznych, nowoczesny sposób prezentacji (spacery wirtualne)
  w czasie pandemii pozwalały poznawać ich dzieła.
  Dodatkowo warsztaty z młodzieżą ,zajęcia plenerowe nauka witrażu i tylko dwie osoby na etacie !!!
  Dajcie szanse i oceńcie za rok.

 11. No to w MOK-u powstanie szklarnia, a może szklana pułapka lub skup szklanych butelek. Taki menadżer od szkła powinien działać na ul. Towarowej (była huta szkła). Szkoda, że kultura w Zawierciu nie ma profesjonalnego zarządcy.

  • gdyby wygrał Pan Stawarz to tylko byśmy śpiewali i to cieńko.
   alternatywą był by chór i organy w kolegiacie lub w kole gospodyń.
   Istotnie, kultura na wysokim poziomie

   • Pan Stawarz byłby o niebo lepszy. Proszę zobaczyć jak działa w Kroczycach. Każdy lubi muzykę. A tu pewnie będą tylko wystawy, jakieś warsztaty plastyczne aż do znudzenia. Ilu ludzi takie rzeczy interesują tak naprawdę? Po.co wydawać na to tyle pieniędzy? Ilu ludzi odwiedziło ta Łaźnię? Na zdjęciach widać parę osób. Ale PR jest.

  • To nie ta pani stworzyła Łaźnię, a wystawy wirtualne w czasie pandemii to standart. Jak się dostaje kasę to można wszystko sprowadzić, nie tylko zabawy z dziećmi, bo prawdziwa galeria to nie kolorowanki. Tam na etacie to wystarczyłoby 1/2 etatu tej pani, a nie aż dwa pełne etaty.

 12. Dyrektor to powinien być menadżer kultury a nie artysta, który zna się na jednej dziedzinie sztuki. Niestety teraz oferta moku będzie skrojona pod zainteresowania Pani Kinder a nie pod potrzeby mieszkańców. Na pewno byli lepsi kandydaci na to stanowisko.

 13. To tym sposobem ucierpią dwie jednostki kultury. Łaźnia straciła pasjonatkę która spełniała się jako artysta plastyk. Najwyższa ocena z działalności. MOK stracił szansę na nowoczesny rozwój. Szkoda że partykularne interesy wzięły górę.

 14. A gdzie ta Pani ma doświadczenie w zarządzaniu budżetami i projektami? Próżno szukać w jej doświadczeniu zarządzania milionowymi budżetami, przetargami publicznymi i inna dziedzina niż szkło. Gdzie znajomość kina, muzyki? Kultura i mok to nie tylko plastyka, kolorowanki i szlarstwo…

  • Dokładnie Kulturoznawca. Nie ważne doświadczenie. Najważniejsze wydaje się aby być wiernym sługą odnowicielowi Zawiercia

 15. Przykro się czyta to obszekiwanie Pani Kinder, zwłaszcza przez osoby które jej absolutnie nie znają. Jest to osoba o wyjątkowych cechach kulturotwórczych i tylko cieszyć się, że zechciała się wziąć za ten ugor jakim jest MOK. Kultura w Zawierciu to karykatura, ale co tam najważniejsi to swojacy, byle jacy ale… swojacy….

 16. Na stronie BIP urzędu miasta będzie opublikowany protokół z przeprowadzonego konkursu i może koncepcje kandydatów zgodnie z prawem dostępu do informacji publicznych. Wtedy się okaże i wyjdzie prawda.

 17. Ludzie, dajcie tej kobiecie szansę. Tak zwyczajnie, po ludzku. Z jaką łatwością przychodzi Wam krytyka, co się z nami stało?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.