zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Kardiobus przyjedzie do Zawiercie [ZAPOWIEDŹ]

Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczęła serię bezpłatnych badań profilaktycznych poświęconych diagnozie chorób serca. To już trzeci raz, gdy kardiobus wyjedzie na ulice 100 miejscowości w całym kraju, docierając także do Zawiercia, gdzie pojawi się 17 listopada.

Jak wynika z raportu GUS pt. „Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski”, choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci. Dlatego też oprócz prowadzenia zdrowego trybu życia, niezwykle ważne jest systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych.

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Mimo postępów w diagnostyce i leczeniu, w naszym kraju co roku z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego umiera około 200 tysięcy osób. Aby w pełni cieszyć się zdrowiem, bardzo ważna jest profilaktyka, czyli działanie mające na celu zapobieganie poprzez propagowanie zdrowego stylu życia, kontrolowanie czynników ryzyka, a następnie wczesne ich wykrywanie i leczenie – mówi Paweł Starczewski, lekarz, specjalista z zakresu chorób wewnętrznych, kardiolog.

W ramach badania będzie można:

  • wykonać EKG, które pozwala ocenić częstotliwość oraz miarowość pracy serca, a także rozmiar oraz położenie komór serca,
  • wykonać pomiar ciśnienia, który umożliwia rozpoznanie nadciśnienia tętniczego krwi oraz kontrolę jego leczenia,
  • sprawdzić wskaźnik BMI, który określa stopień ewentualnego nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Kardiobus będzie stacjonował w Zawierciu 17 listopada przy ulicy Sikorskiego 26 między godzinami 10.00 a 16.00, przy siedzibie partnera akcji. Następnie ruszy do Ostrowca Świętokrzyskiego. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie czternastu dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 533 542 595.

Źródło: Fundacja NEUCA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.