zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Julia Nowak z Poręby została posłanką w Parlamencie Młodych RP [ZDJĘCIA]

W sobotę 23 listopada w Warszawie odbyło się posiedzenie Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej, w którym uczestniczyło pochodząca z Poręby Julia Nowak. Tematem posiedzenia była “Rola młodzieży w zjednoczonej Europie”.

Jako parlamentarzystka pełniłam funkcję sprawozdawcy segmentu uchwały dotyczącego zrównoważonej zielonej Europy i polityki ekologicznej. Było to dla mnie niezwykle cenne doświadczenie, potwierdzające siłę polityki młodzieżowej w Polsce. Dziękuję i gratuluję organizatorom wydarzenia za stworzenie świetnego panelu do debaty dla młodych, działających ludzi! – napisała Julia Nowak na swoim Facebooku.

Julia Nowak jest studentką Uniwersytetu Wrocławskiego. Zapytaliśmy porębiankę o to, w jaki sposób została Posłem PMRP i co to dla niej oznacza?

– Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej to aparatyjna inicjatywa, zrzeszająca młode pokolenie Polaków skupionych na dialogu nad kluczowymi sprawami współczesnej Polski i Europy. W tworzenie tego wydarzenia włączył się Instytut In.Europa, patronatem honorowym objął Parlament Europejski, Komisja Europejska a także Rzecznik Praw Obywatelskich. W tym roku hasłem przewodnim obrad jest :”Rola młodzieży w zjednoczonej Europie” co wiąże się z tegoroczną 15. rocznicą przystąpienia Polski do UE. Do Parlamentu, drogą rekrutacji, zostało wybranych tylko 100 osób z kraju, które udokumentowały swoje zaangażowanie społeczne, dotychczasowe osiągnięcia i przygotowały najlepsze prace kwalifikacyjne. Zasiadam w komisji dot. ekologii – “Zrównoważona zielona Europa”. Razem z innymi posłami pracowałam nad stworzeniem segmentu uchwały poświęconemu wypracowaniu polityki ekologicznej. 23 listopada w Warszawie wspólnie będziemy debatować i głosować nad tym oraz innymi tematami ważnymi z punktu widzenia Państwa Polskiego i Europy. Pomimo tego, że studiuję i mieszkam we Wrocławiu, nie zapominam o Zawierciu i naszym regionie. Na pewno będę chciała na mównicy poruszyć temat kopalni cynku i ołowiu. Ostatnie wydarzenia, strajki i petycje mieszkańców pokazują, że trzeba wiele zmienić w myśleniu o ekologii w dobie kryzysu klimatycznego. Myślę że poruszenie tego tematu i przybliżenie go innym młodym działaczom, a także przedstawicielom instytucji europejskich wniesie pozytywne zmiany – odpowiedziała redakcji Mediów Zawierciańskich Julia Nowak.

Zdjęcia: Facebook Julia Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.