zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Jakie czynniki decydują o wysokości zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej? Poznaj odpowiedź!

Gdy nasz bliski krewny poniesie śmierć w wypadku komunikacyjnym, należy nam się od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Warto zaznaczyć, że sprawy dotyczące uzyskania takiego świadczenia są bardzo trudne, dlatego postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik. Wyjaśniamy w nim, co ma wpływ na określenie odpowiedniej kwoty zadośćuczynienia, którą powinniśmy otrzymać za śmierć osoby bliskiej.

Poznaj kryteria, które decydują o wysokości zadośćuczynienia

Wysokość zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej nie jest skonkretyzowana w artykule 446 § 4 kodeksu postępowania cywilnego, który dotyczy tego świadczenia. Aby otrzymać należność, osoba występująca z roszczeniem musi wykazać, że należy do kręgu najbliższej rodziny. Zaznaczmy, że każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. Ponadto, ustalenie świadczenia nie będzie mogło stanowić wyliczenia arytmetycznego. Przepisy nie zawierają żadnych kryteriów, jakich należy się trzymać przy określaniu wysokości kwoty za tego rodzaju krzywdę. Z art. 445 § 1 i 446 § 4 kodeksu cywilnego wynika, że kryteria ustalane są na podstawie szeregu czynników, które w przyszłości szerzej opisane będą przez orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego. Bardzo pomocny w określaniu kwoty zadośćuczynienia dla najbliższych za śmierć krewnego będzie otwarty katalog uniwersalnych kryteriów dla wszystkich stanów faktycznych. Znajdują się tutaj takie czynniki, jak: stopień krzywdy wynikający z utraty pomocy, wsparcia i opieki osoby bliskiej czy długotrwałość i stopień cierpień doznanych po takim tragicznym zdarzeniu. Pod uwagę brane jest również wiek uprawnionego do zadośćuczynienia oraz utrata czerpania przyjemności z życia.

Wykorzystaj wszystkie argumenty, aby uzyskać, jak największe zadośćuczynienie

Przydatny w wycenie świadczenia może okazać się również otwarty katalog uniwersalnych czynników związany z szeregiem zaburzeń sytuacji rodzinnej. W pierwszej kolejności sprawdza się stopień pokrewieństwa, bliskości, zażyłości, jaki występował pomiędzy osobą starającą się o zadośćuczynienie a zmarłym. Zwraca się również uwagę na potencjalny okres traumy i dochodzenia członków rodziny do normalnego funkcjonowania. Jeśli chodzi o dzieci uprawnione do otrzymania zadośćuczynienia, główne czynniki, którymi można się kierować przy żądaniu odpowiedniej wysokości świadczenia, mogą być: brak opieki ze strony rodzica i jego pomocy w przyszłym wychowaniu, cierpienia i zachwianie sfery bezpieczeństwa czy poczucie sieroctwa. Staranie się o uzyskanie odpowiedniego zadośćuczynienia jest trudną i czasochłonną sprawą, która wymaga od nas wiedzy prawniczej i umiejętności negocjacji. Dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z usług specjalistów, którzy pomogą nam uzyskać maksymalną kwotę zadośćuczynienia, na przykład Kancelarię odszkodowawczą Kompensja.

Źródło: Materiał Partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.