zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Jak zamontować, założyć sznurek do rolety rzymskiej?

Jak założyć sznurek do rolety rzymskiej, by można było ją swobodnie podnosić i opuszczać? Mechanizmy sznurkowe polecane są przede wszystkim do rolet uszytych z lekkich tkanin. Podpowiadamy, jak prawidłowo założyć sznurek.

Kiedy konieczne jest samodzielne założenie sznurka w rolecie rzymskiej

Pytanie: „Jak założyć sznurek do rolety rzymskiej?” może przerazić osoby, które planują kupno rolet. Uspokajamy. Jeśli kupujemy gotową roletę rzymską, o nic nie trzeba się martwić. Wszystkie mechanizmy są już założone. Wystarczy taką roletę przymocować do ściany za pomocą specjalnych uchwytów i można się cieszyć nową, niebanalną dekoracją okna.

Inaczej jest, jeśli chcemy uszyć roletę samodzielnie, zerwał nam się sznurek (mało prawdopodobne) lub upraliśmy rolety rzymskie i musimy założyć sznurki na nowo. Rolety pierze się średnio raz na kwartał, więc warto się do zakładania sznurków przyłożyć. Od tego będzie zależało prawidłowe działanie rolety.

Jednak tu można sobie trochę pomóc, fotografując lub filmując demontaż rolety. Późniejsze założenie sznurków będzie czynnością odwrotną.

Jak założyć sznurek do rolety rzymskiej

Zasada zakładania sznurka do rolety rzymskiej jest bardo prosta – sznurek należy przełożyć przez bloczki z rolkami. Jedyne, czego koniecznie trzeba dopilnować, to by sznurek znalazł się w wyżłobieniu krawędzi rolki i swobodnie się na niej przesuwał.

W niedużej rolecie będzie to jeden sznurek przełożony przez dwa bloczki. Jeśli roleta jest bardzo szeroka i zachodzi potrzeba zamontowania dodatkowych bloczków, liczba sznurków będzie o jeden mniejsza od liczby bloczków. W takim przypadku trzeba pamiętać, żeby końce wszystkich sznurków wychodziły na tę samą stronę – kończyły się na tym samym bloczku.

Jeśli sznurki są już przełożone przez bloczki, kolejnym krokiem będzie przełożenie ich przez kółka bądź uchwyty znajdujące się po tzw. lewej stronie rolety i zawiązanie (zablokowanie) na ostatnim. To proste zajęcie, jednak wymaga nieco precyzji i uwagi.

Sznurek do rolety rzymskiej najlepiej jest zakładać po uprzednim rozłożeniu rolety na stole lub podłodze. Powinna być całkowicie rozwinięta, w przeciwnym razie sznurki mogą zostać nieprawidłowo założone.

Rolety rzymskie – starożytna tradycja w nowoczesnym wydaniu

Tradycja zasłaniania otworów drzwiowych i okiennych kuponami materiału dla ochrony przed słońcem i kurzem pochodzi wprost ze starożytnego Rzymu. Stąd też wzięła się nazwa „roleta rzymska”. Te starożytne rolety nie były ani tak dekoracyjne, ani tak misternie montowane. Były wieszane z powodów czysto praktycznych. Czasem moczono je dla uzyskania lepszego efektu chłodzenia.

Dziś roleta rzymska to nie tylko praktyczne zasłony przed słońcem, ale przede wszystkim bardzo stylowa dekoracja okna i dopełnienie aranżacji wnętrza. W dzień roleta rzymska tworzy nad oknem dekoracyjną falbanę, nie zabierając cennej przestrzeni bo bokach framugi. Wieczorem, po rozwinięciu, wyglądem przypomina zasłonę. Jednak wiele lat minęło, zanim rolety ewoluowały do znanych dziś zasłon. Tak naprawdę klasyczne zasłony, dziś wydające się czymś oczywistym, pojawiły się na oknach pod koniec XVII wieku.

Źródło: Materiał Partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.