zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Jak mieszkańcy Zawiercia zapamiętali Krzysztofa Krawczyka? “Mam takie wspomnienie, że ojciec zawsze kołysał mnie do spania przy jego utworach – dlatego został w mojej pamięci” [SONDA]

W poniedziałek 5 kwietnia 2021 roku internet obiegła informacja o śmierci Krzysztofa Krawczyka – słynnego piosenkarza, gitarzysty i kompozytora. Muzyka pożegnało wielu dziennikarzy, polityków oraz ludzi kultury, ubolewanie nad jego śmiercią masowo wyrażali także internauci. Jak Krzysztofa Krawczyka zapamiętali mieszkańcy Zawiercia?

Zapytaliśmy ich, jakie utwory piosenkarza kojarzą najbardziej i czy mają z nim jakieś szczególnie wspomnienia. Posłuchajcie, co nam powiedzieli:

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 w Katowicach. Jego rodzice byli aktorami i śpiewakami operowymi. Na gitarze nauczył się grać samodzielnie, natomiast śpiewu uczył się w liceum Szkoły Muzycznej nr 1 im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W latach 1963–1973 i 1976 był wokalistą zespołu Trubadurzy, a w 1973 rozpoczął karierę solową. W swojej karierze śpiewał i nagrywał płyty z różnorodną muzyką od popu poprzez rhythm & bluesa, swing, soul, jazz, rock and rolla, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne aż po dance, folk, funky, reggae, muzykę cygańską i biesiadną. Jego utwory doczekały się wielu coverów śpiewanych przez innych wykonawców i zespoły m.in.: T.Love, Aleksandrę Szwed, Roberta Janowskiego, Mariusza Kalagę, Macieja Maleńczuka, Roberta Rozmusa, Stachursky’ego, Piotra Gąsowskiego, Michała Milowicza, Roberta Moskwę, Janusza Józefowicza, Nataszę Urbańską, Krzysztofa Hanke, Krzysztofa Respondka, Piotra Cugowskiego, Rafała Brzozowskiego i Sławomira Zapałę. Zmarł 5 kwietnia 2021 roku w szpitalu w Łodzi (źródło: Wikipedia).

MS
redakcja@zawiercianskie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.