zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Istniejąca od 20 lat Fundacja “Podziel się z innymi” im. Henryki Rudzkiej zostanie zlikwidowana

Istniejąca od 20 lat Fundacja “Podziel się z innymi” im. Henryki Rudzkiej działająca przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zawierciu wkrótce zostanie zlikwidowana.

W dniu 31 grudnia 2018 roku na posiedzeniu Rady i Zarządu Fundacji została podjęta uchwałą o likwidacji Fundacji i został powołany likwidator. Jaki jest powód likwidacji? Oto informacja przesłana przez likwidator Elżbietę Cygnarowską:

W roku 2018 nastąpił ciąg wydarzeń, który spowodował, że Zarząd Fundacji uległ zmianie. Zmarła osoba, która była Skarbnikiem Fundacji i odpowiadała za prowadzenie całej działalności związanej z finansami organizacji. Bardzo poważnie zachorowała Prezes Fundacji a dwie pozostałe osoby będące w Zarządzie, w roku bieżącym odchodzą na świadczenia emerytalne. Podjęte działania przez przedstawicieli Rady Fundacji i Zarządu o pozyskanie nowego Skarbnika a także osób zdeklarowanych na pracę i kontynuację działań w Fundacji, nie przyniosły rezultatów. Na zatrudnienie z pełnym wynagrodzeniem skarbnika na dłuższy okres, Fundacja nie mogła sobie pozwolić albowiem nie jest organizacja dochodową i nie posiada wystarczających środków finansowych.

Ustalono, że środki finansowe zostaną przekazane Podopiecznym Fundacji w formie pomocy finansowej na leczenie, rehabilitację i inne wydatki związane z poprawą sytuacji osób chorych, ubogich i niepełnosprawnych.

Od chwili powstania Fundacja opierała się w całości pod względem organizacyjnym na społecznej działalności pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawierciu, którzy zaangażowali się w jej prace i przez kilkanaście lat bardzo aktywnie działali na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych i potrzebujących wsparcia. Mieszkańcom Zawiercia znane były cykliczne przedsięwzięcia organizowane przez naszą Fundację, choćby; Integracyjne Spotkania Artystyczne Niepełnosprawnych, Podaruj dzieciom święta, Niepełnoprawni – Sprawnym, akcje i koncerty wspierające osoby, dla których pomoc finansowa stanowiła możliwość walki z niepełnosprawnością.

Ta dwudziestoletnia praca na rzecz osób wymagających wsparcia i możliwość dzielenia się z innymi swoją pasją, zaangażowaniem, empatią niejednokrotnie była bardzo trudna ale jakże wdzięczna. Dziękujemy wszystkim tym, którym idea niesienia pomocy, radości, uśmiechu ze strony obdarowywanych była bliska, ważna a wielu ludzi nauczyła pokory i szacunku wobec osób „sprytnych inaczej”.

Celem istniejącej od 1999 roku Fundacji “Podziel się z innymi” im. Henryki Rudzkiej było wspieranie działań na rzecz opieki nad osobami chorymi, starszymi, niepełnosprawnymi i ubogimi, przebywającymi na terenie działania fundacji.

21 KOMENTARZY

  • I oby tak się stało, zniszczyli organizacje, która najdłużej działała w Zawierciu, skupiała najwybitniejszych zawiercian, miała ogromny wkład w krzewieniu kultury naszego miasta. To wszystko zniszczono. Kto i czy ktoś za to odpowie?

 1. Odchodzą pokolenia społeczników. Dzisiaj liczy się tylko kasa -“co ja z tego będę miał?” jest hasłem przewodnim. Jeszcze udają się jakieś jednorazowe akcje , dające możliwość zabłyśnięcia lecz to,co wymaga długofalowego wysiłku i żmudnej pracy,przestało się liczyć. Nieopłacalne.

 2. Dobrze że kończą. Obecny Zarząd nie miał pojęcia o prowadzeniu Fundacji, W krótkim czasie zniszczyli dobrą organizację. Tak samo tragicznie zarządzali MOPS-em. Pani Prezes i Sekretarz nie mają o tym bladego pojęcia, ale lubią rządzić, najlepiej poprzez zastraszanie pracowników.

 3. Wszystko chcą zamknąć, kurczę nic się nie opłaca, wystarczyło by przekazać komuś kompetentnemu i wszystko by grało komuś młodemu i mądremu:)

  • Do xxxgwoli wyjaśnienia :ten zarząd działał od początku istnienia fundacji w ramach wolontariatu i wszystkie działania fundacji odbywały się dzięki jego osobistego zaangażowania i pracy.

   • Do BEZA. Jesteś w błędzie.Ten zarząd działał tylko trzy lata. Poczytaj w KRS. Ze starego składu jest tylko Pani Sekretarz. Fundację przez wiele lat prowadził wcześniejszy Dyrektor MOPS. Wtedy nie było problemów.

 4. Owszem ,tylko weź pod uwagę fakt ,że skład zarządu to pracownicy MOPS i nawet jeśli wcześniej nie byli członkami zarządu to w działania fundacji byli mocno zaangażowani i pracowali na rzecz niepełnosprawnych.Fundacja jest likwidowana ,bo nikt z młodych pracowników nie chciał podjąć trudu prowadzenia fundacji w ramach wolontariatu i tyle.

 5. Jak łatwo przychodzi ludziom krytyka innych i najprawdopodobniej tym, którzy nic nie wiedzą o prowadzeniu fundacji, jest im obce słowo odpowiedzialność i sami dla innych nie zrobili nic albo prawie nic. W tej fundacji od 20 lat działali ci sami ludzie, dla których jedyną zapłatą za pracę na rzecz innych, był ich uśmiech i radość. Czas ma do siebie, że biegnie
  a ludziom lat przybywa i przychodzi moment na oddanie pałeczki innym, przykre było to, że w danym czasie i w danym miejscu nie znalazło się tylu młodych i mądrych aby tą pałeczkę przejąć. Kończy się pewna historia i odchodzą ludzie, którzy wykonali kawał dobrej roboty i może wypadałoby im podziękować a nie obrażać i pouczać, ale widocznie taka natura ludzka. Jednak wierzę, że są w tym mieście tacy, którzy będą wspominać Fundację “Podziel się z innymi” z sympatią i wdzięcznością.

 6. W naszym mieście to chyba była najbardziej prężnie działająca organizacja pożytku publicznego, słynne ISAN-y to zapadające w pamięci piękne koncerty przygotowane przez niepełnosprawnych artystów, będzie nam ich brakowało.

 7. Żal będzie wielki żal za ISAN-em tylu niepełnosprawnych artystów mogło realizować się na scenie. Czekali na następny rok aby mogli spotkać się znów razem wystąpić i cieszyć się pełnią życia. Wielki szacun dla osób którzy to prowadzili poświęcając swój prywatny czas charytatywnie.

 8. Osoby prowadzące fundację to profesjonaliści. Dzięki Nim grupa moich podopiecznych przez 10 lat mogła uczestniczyć w Integracyjnych Spotkaniach Artystów Niepełnosprawnych. Dawali Nam mnóstwo radości i zastrzyk z energii na cały rok. Dziękujemy.

 9. A co na likwidację tej fundacji reklamowana przez prezydenta jako ekspert nowa dyrektor MOPSU? Skoro jest ekspertem, to bez problemu powinna poradzić sobie z problemami fundacji i nie dopuścić do jej likwidacji.

  • No właśnie o to chodzi, że problemem tej Fundacji była poprzednia Pani Dyrektor, z którą nikt już nie chciał współpracować, jeśli nie musiał. Podobno z obecną jest ten sam problem. Przecież ludzie tam zatrudnieni znają ją nie od dziś.

 10. Fundacja “Podziel sie z innymi” kojarzy mi się z ogromnym zaangażowaniem, sercem, empatią. Ludzie ją tworzący żyli tym, co robią. To była część ich życia, w którą włożyli swój czas i serce. To prawdziwy zaszczyt dla mnie, że poznałam tych ludzi przy okazji Integracyjnych Spotkań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych. Na Isan wszyscy czekali cały rok. To czas wytężonej pracy, artystycznych przedsięwzieć oraz integracji osób niepełnosprawnych z różnych placówek. Finiszem był wspólny koncert na scenie. Czas wzruszeń, ogromnej radości i szczęścia. To niezapomniane piękne chwile. Można uczyć się od tworzących Fundację podejścia do drugiego człowieka i bezinteresowności. Dziękuję za to, że WAS poznałam i ogromnie mi żal, że to koniec…

 11. Na prawdę żal jest Tych osób niepełnosprawnych, które cały rok żyły tym wyjazdem na ISAN. Żeby móc zrozumieć tych ludzi, trzeba zobaczyć w ich oczach radość, uśmiech gdy się spotykali co roku i łzy gdy się rozstawali po zakończeniu spotkania. Znam wiele osób, które tworzyły Fundację i wiem ile musiały włożyć pracy, zaangażowania, czasu, cierpliwości oraz miłości, ale szczęście uczestników rekompensowało wszystko. Szkoda, że już Fundacji nie będzie.

  • To nie prawda, że młodzi nie chcą pracować jako wolontariusze. Chcą, tylko potrzeba lidera, który potrafi wskazać im sens takiej pracy. Niestety, nie każdy może nim być, choć wielu tak o sobie myśli. Trzeba do tego mieć charyzmę, a tej nie zdobywa się strachem, tylko dobrym przykładem.

 12. Od lat byłem gościem miasta Zawiercie dzięki wsparciu fundacji. Śledzę wszystkie wzmianki na temat wspaniałej idei Isan to co czytam napawa mnie pewnego rodzaju smutkiem. Przykro jest czytać że nie ma ludzi niezastąpionych a z nimi odchodzą wspaniałe rzeczy które robili, że nie ma nikogo kto by mógł dalej pielęgnować ich dzieła. Isan jest wspaniałą wizytówką miasta. Czy jakieś inne miasto może poszczycić się takim przedsięwzięciem ?
  Osoby które tak łatwo krytykują pracę dotychczasowego zarządu mogłyby spróbować poprowadzić fundację – we wrześniu zaprosić nas na koncert MOK Zawiercie, a ja deklaruję że na pewno przybędę.

 13. Przykro mi słyszeć że fundacja im Henryki Rudzkiej jest w likwidacji. Wielkie podziękowania dla osób które przez tyle lat pracowały nad tym wspaniałym przedsięwzięciem.
  Nie wierze że w mieście takim jak Zawiercie nie ma ani jednej osoby która poprowadziła by to dalej zamiast likwidacji, może warto by było zastanowić co zrobić z
  żeby to wspaniałe dzieło mogło być kontynuowane.
  To wspaniała wizytówka miasta , ISAN to spotkania o wyjątkowym i niepowtarzalnym charakterze.

 14. Z Fundacją “Podziel się z innymi”( chociaż nie działała w miejscu mojego zamieszkania i pracy ) byłam związana przez kilka ostatnich lat poprzez warsztaty ISAN, w których wraz z podopiecznymi mojego DPS-u wielokrotnie brałam udział. Uważam, że ludzie działający w Fundacji to osoby oddane innym, potrzebującym pomocy i wrażliwe na ich potrzeby.
  Coroczne kilkudniowe spotkania w Hucisku, wspólna praca nad przygotowaniem widowiska, a później koncert finałowy w MDK w Zawierciu to czas, który wspominam bardzo pozytywnie i będzie mi tych spotkań zarówno z prowadzącymi, jaki z uczestnikami bardzo brakować. Dzięki Fundacji grupa teatralna działająca w moim Domu miała motywację wymyślania coraz to nowych przedstawień teatralnych na określony temat. Było to dla nas ogromnym wyzwaniem, na które czekaliśmy każdego roku. Współpraca z Fundacją rozwinęła talenty: aktorskie, wokalne, taneczne i plastyczne moich niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych, które każdego roku bardzo chętnie brały udział w spotkaniach, gdzie pod okiem profesjonalnych instruktorów mogły doskonalić to, co wcześniej przygotowaliśmy. To dzięki wspólnym spotkaniom poznaliśmy wiele wspaniałych osób, nawiązały się przyjaźnie. Bardzo Wam- członkom Fundacji dziękuję w swoim, ale również w imieniu moich podopiecznych za te piękne chwile, których nigdy nie zapomnimy i z którym zawsze będzie kojarzyć nam się miasto Zawiercie. Wielka szkoda, że Fundacja już nie będzie istnieć, ponieważ osoby, które w niej działały to wielcy społecznicy oddani innym ludziom, którzy zrobili i mogliby zrobić jeszcze wiele dobrego. Pozdrawiam bardzo serdecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.