zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Inwestycja koło MOPS-u: stojak za 90 zł zamontowany za 1631,04 zł. Co na to Urząd Miasta?

Ponad tydzień temu Facebook obiegła informacja o cenach ławek i stojaków na rowery, które zakupiono w ramach inwestycji koło Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawierciu – Przemysław Trepka, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego pytał o to, dlaczego miasto zapłaciło za powyższe elementy inwestycji znacznie więcej niż kosztują one w Internecie.

Oto wpis dotyczący budowy parkingu i placu przy zawierciańskim MOPS-ie.

W ostatnim czasie złożyłem wniosek o udostępnienie informacji o kosztorysie inwestycji przy ulicy Piłsudskiego, która jest znana z postawienia drzwi. Drzwi, które wiele osób uważa, za niepotrzebny drogi wydatek. Te drzwi przykuły uwagę wszystkich mieszkańców, więc stwierdziłem, że warto sprawdzić cały kosztorys tej inwestycji, skoro w informatorze miejskim kosztorys tej inwestycji był określany na 125 tysięcy złotych, a już kosztorys powykonawczy wyniósł 306053,97 zł brutto. Po przejrzeniu kosztorysu zdziwiły mnie bardzo koszty ławek parkowych oraz stojaka na rowery. Koszt montażu stojaka na rowery wyniósł 1631 zł 4 grosze. Znalazłem podobny do niego i to za niecałe 90 złotych. Zamiast postawić 18 stojaków po cenie 90 złotych, postawiono jeden, który wraz z montażem kosztował ponad 1600 złotych. A co z kosztami ławek ? No montaż jednej ławki w naszym mieście kosztował 2157 zł 57 groszy. Znalazłem na internecie najdroższą ławkę, identyczną jak te montowane w Zawierciu i kosz zakupu takiej ławki to 429 złotych + koszty wysyłki. Na dwie ławki wydano 4315 złotych 50 groszy, co oznacza, że możemy za to postawić 10 ławek + koszty wysyłki, ale po co ? Przecież wydajemy PIENIĄDZE PUBLICZNE. Aż strach pomyśleć ile wydano pieniędzy na te ławki w całym mieście, ponieważ ten wzór jest stawiany na każdym osiedlu. A poniżej kilka zdjęć przedstawiających obraz tej inwestycji. Dlaczego nikt nie odpowie za niegospodarność ? Dlaczego nikt nie zwraca na tak duże wydatki ? Wydaje się, że takie sprawy w ogóle nie interesują ludzi i dlatego można szastać pieniędzmi. Należy pamiętać, że w tym roku szykuje się wiele inwestycji, ze względu na rok wyborczy i nie można pozwolić na taką niegospodarność. Mam nadzieję, że nagłośnicie tą sprawą przez udostępnienia – napisał na Facebooku Przemysław Trepka.

Co na to zawierciański magistrat? Oto pełna odpowiedź, którą otrzymaliśmy od Marcina Wojciechowskiego, rzecznika Urzędu Miasta w Zawierciu:

 

 

6 KOMENTARZY

  1. Pan Trepka jak przeczyta i przy okazji się trochę doszkoli z PZP to będzie mógł się wypowiadać w sprawach inwestycji. Jeśli chodzi o symboliczny stojak na rowery czy ławkę to czy Pan śledczy sprawdził czy owe wyposażenie posiada wszystkie wymagane atesty i certyfikaty wymagane przez zamawiającego w przetargu? i tyczy się to zapewne wszystkich użytych materiałów i elementów wyposażenia.

  2. Oj dzieci nie pier……… max 500pln ze wszystkimi kosztami biurokratów, na taki stojak który zgnije po 2 latach a jak juz sie bierze znajome firmy to sa dopiero układy na które nie ma rady

    Skoro Zawiercie stac na układy i znajome firmy to tak bedzie zawsze dopuki dziadki siedza w UM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.