zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

W Informatorze Miejskim czytamy o “60 mln zł dotacji dla Zawiercia m.in. na drogi”. A chodzi o rządowe pieniądze m.in. na 500+

W najnowszym papierowym wydaniu “Informatora Miejskiego” przygotowywanego przez Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Zawierciu na trzeciej stronie znalazł się tekst, w którym czytamy, że “Miasto może pochwalić się ponad 60 milionami złotych dotacji”. Sprawdziliśmy, o jakie pieniądze chodzi. Ta kwota wynosi 63 158 879,00 zł, pochodzi z dotacji na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej i jest większa niż w roku 2019 w związku m.in. z rozszerzeniem świadczenia 500+ na pierwsze dziecko.

Prezydent Zawiercie Łukasz Konarski przedstawił projekt budżetu na przyszły rok. Miasto może pochwalić się ponad 60 milionami złotych dotacji z administracji samorządowej i za te pieniądze zostaną wyremontowane m.in. drogi w Zawierciu. O ponad 200 procent udało się natomiast zwiększyć środki z funduszy europejskich – czytamy we wstępniaku artykułu z trzeciej strony “Informatora Miejskiego”

Z kolei w tekście bezpośrednio pod wstępniakiem znajduje się wypowiedź prezydenta o obligacjach.

Niestety, nie zawsze samorządowcy mogą przekazywać jedynie pozytywne informacje. W ostatnim czasie coraz więcej zadań spada na samorządy, ale nie mamy przez to więcej pieniędzy w budżecie. Chodzi m.in. o wzrost płacy minimalnej czy też koszty związane z funkcjonowaniem oświaty. To zmusza nas do wprowadzenia odpowiedzialnych rozwiązań dla dobra Miasta i Mieszkańców – mówi prezydent Łukasz Konarski.

W ostatniej części artykułu znajduje się lista planów do realizacji w 2020 roku – m.in. “dokończenie zachodniej obwodnicy Zawiercia, jeden z największych w Polsce projektów dotyczących ochrony środowiska i rozwój Strefy Aktywności Gospodarczej”.

Redakcja Mediów Zawierciańskich zwróciła się do do zawierciańskiego magistratu z pytaniem, o jakie “60 milionów złotych dotacji z administracji samorządowej” (to cytat z tekstu) chodzi?; na czym polega wzrost o 200 procent “środków z funduszy europejskich”; a także: jeżeli wspomniane “ponad 60 mln zł” to dotacja na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej, to dlaczego w tekście użyto manipulacji polegającej na zestawieniu w jednym zdaniu informacji o przedstawieniu przez prezydenta projektu budżetu na 2020 rok ze zdaniem, iż “Miasto może pochwalić się ponad 60 milionami złotych dotacji”? I czy w następnym numerze “Informatora Miejskiego” ukaże się sprostowanie błędnej informacji?

Jeżeli chodzi o zwiększenie środków z funduszy europejskich porównywaliśmy projekt uchwały budżetowej na 2020 rok z uchwałą budżetową na 2019 r. w zakresie realizacji bieżących projektów unijnych. Z zakresu administracji rządowej będziemy mieli około 63 miliony złotych. Z zadań rządowych realizujemy przykładowo wydatki na obsługę Wydziału Spraw Obywatelskich i USC, funkcjonowanie ośrodka wsparcia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, usługi opiekuńcze i specjalistyczne, świadczenia wychowawcze, świadczenia rodzinne itp. Dodatkowo dotacje z Państwowego Funduszu Celowego (Fundusz Dróg Samorządowych) będą wynosiły 3 miliony 750 tysięcy zł. Dziękujemy za czujność, w najbliższym numerze Informatora Miejskiego poprawimy informację dotyczącą zadań zleconych z zakresu administracji rządowej – informuje rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu Monika Polak-Pałęga.

Oto najnowszych “Informator Miejski”:

18 KOMENTARZY

 1. Wydział Dialogu Społecznego – superwydział UM stworzony przez pana Konarskiego już niedługo będzie miał poważnego konkurenta

 2. Tania sensacja, zwykły “chochlik drukarski”. Jak czytamy w SJP dotacja to “bezzwrotna pomoc finansowa udzielana instytucji, organizacji, przedsiębiorstwu (rzadziej osobie) w celu poparcia określonej działalności”. Co w tym dziwnego Redaktorku? Coś się nie zgadza oprócz ponownej chęci zdyskredytowania Konarskiego, bo pewnie temu ma służyć ten artykuł.

 3. Sami sie przyznają ,ze manipulują. Propaganda jak za Gierka…. super wydział propagady

  “Dziękujemy za czujność, w najbliższym numerze Informatora Miejskiego poprawimy informację dotyczącą zadań zleconych z zakresu administracji rządowej – informuje rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu”

 4. Hehe…. A mnie śmieszy że ” niektórzy ” czyli większość wybrała sobie takiego włodarza a teraz słychać lamenty….

 5. Człowiek, który chciał, aby wszystko było krystalicznie czyste od tej czystości krystalicznie odchodzi. Tym człowiekiem jest Pan Łukasz Konarski.

   • Skoro jesteśmy przy drogach to czy ktoś mi wytłumaczy taką rzecz:
    Chodnik na ul. Stalowników długość 290m i chyba szerokość 1,5m co daje ok. 450m2 , koszt ok. 150 tys. zł. Wychodzi za metr chodnika z najtańszych materiałów ponad 330 zł/m2.
    Zlecasz firmie wyłożenie droższej kostki na posesji z wzorkami i innymi pierdołkami i płacisz ok.150 zł/m2 z materiałem a nawet taniej.
    Skąd taka różnica w cenie za metr kwadratowy ?

 6. A w Nowej Soli prezydentem był Wadim Tyszkiewicz i dało się .Pan Grim przegrał minimalnie wybory bo zaufał ludziom złym .Sam sobie odpowiedz jak wyglądałaby jego pozycja wyborcza gdyby zatrudnił we właściwym czasie pijarowców i pozbył sie Nawowców ,którzy tylko i wyłącznie wykonywali i dalej wykonują krecią robotę .Nawowcy to takie ludziki przyspawane do zapierdzkich posad i sprzedajne jak mało kto ,takie kałuże .

 7. PO ,dalej siedzieć w kącie i dalej nie wiedzieć jak potężnym orężem są media społecznościowe .Wystarczyło jednego nazwać leniem ,o drugiej pisać pogardliwie mućka a trzeciego straszyć zwolnieniem z pracy i pospuszczaliście
  Metoda glówki w dół to strusia przupadłość

 8. Haha ty jesteś zdrowo rąbnięty w dekiel. Jak byłeś na stanowisku to inaczej śpiewałeś. A co na to redaktorek który co dwa lata zmienia poglądy. Przecież dwa lata temu wrzucał odwet na byłego prezydenta teraz zaistniały bliżej nie zbadane okoliczności i dowalą obecnemu? Dużo się mówi na mieście o jego chwiejnośc piglądòw i to jakim potrafi być dla kogoś kogo dwa lata tak zagorzałej promował. Czyżby chodziło o własny interes? Bo o tym też ludzie gadają. Jeszcze bardziej o tym że serwis spadł na psy . Tak tak prawda boli to może jakiś fajny sondaż redaktorze wtedy się dowiesz prawdy która może cię zaboleć

  • A nie zauważyłeś,że p. rzecznik urzędu podziękowała redakcji za zwrócenie uwagi na pomyłkę (powiedzmy!) i obiecała sprostowanie tejże?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.