zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Kampania informacyjna przeciw budowie kopalni w regionie zawierciańskim

W lutym do skrzynek pocztowych wielu mieszkańców Zawiercia trafiły gazetki sprzeciwiające się budowie kopalni w Zawierciu.

Gazetki wydało Stowarzyszenie “Nie dla kopalni cynku i ołowiu”. Ich nakład wyniósł 30 tys. egzemplarzy. Jaki był cel wydania gazetki?

– Pomysł na wydawanie gazety zrodził się już na początku naszej działalności. W ten sposób możemy z konkretną informacją dotrzeć do mieszkańców powiatu zawierciańskiego. W pierwszym numerze pokazaliśmy zagrożenia wynikające z wydobycia rud cynku i ołowiu. Obecnie podsumowaliśmy rok naszej działalności. Jest to raczej kontynuacja działalności informacyjnej, którą cały czas prowadzimy. Forma na pewno lepsza od zwykłej ulotki, bo dająca możliwość opowiedzenia o różnych zagadnieniach – czytamy w odpowiedzi stowarzyszenia na pytanie o pomysł.

Co na to spółka Rathdowney Polska, która zamierza wybudować w naszym regionie kopalnię? Przedsiębiorstwo przekonuje, że nowoczesne kopalnie niczym nie przypominają tych budowanych dawniej, a współczesne technologie umożliwiają minimalizację wpływu na środowisko.

– Jestem przekonany, że planowana inwestycja Rathdowney przyniesie szereg korzyści dla mieszkańców, będzie też partnerem i katalizatorem dla rozwoju lokalnych firm. W kopalni oraz bezpośrednio w innych branżach współpracujących z kopalnią zatrudnienie może znaleźć od 1500 do 3000 osób (szacuje się, że na jednego pracownika zatrudnionego w kopalni przypada 3-5 pracowników firm okołogórniczych). Nasza przyszła kopalnia, to zatem wzrost lokalnego zatrudnienia oraz wydatki związane z budową i eksploatacją kopalni. To także szereg opłat na rzecz budżetu gmin: podatek od nieruchomości gruntowych zajmowanych pod działalność gospodarczą, podatki od budynków i instalacji górniczych, opłaty eksploatacyjne, opłaty za korzystanie ze środowiska. Rathdowney prowadzi regularny dialog z zainteresowanymi stronami od początku realizacji projektu. Rozmawiając z władzami regionu i jego mieszkańcami z uwagą słuchamy wszystkich obaw, ale i oczekiwań, które bierzemy pod uwagę przygotowując projekt planowanej kopalni. Zachęcamy mieszkańców, by ze swoją opinią o kopalni poczekali do czasu, gdy projekt ten zostanie przez nas zaproponowany, a nie bazowali na rozprzestrzenianych bezpodstawnych informacjach, nie znajdujących potwierdzenia w rzetelnych badaniach naukowych, czy udokumentowanej wiedzy ekspertów – mówi Robert Koński, Prezes Rathdowney Polska Sp. z o.o.

Oto gazetka wydana przez Stowarzyszenie “Nie dla kopalni cynku i ołowiu”:

15 KOMENTARZY

 1. Zawiercie to miasto na nie 🙁 Niestety nic nie chcemy a potem mówi się o największym bezrobociu, o wyludnianiu miasta. Pytam się po co w takim grajdole mieszkać?

 2. Ważne że będziecie u mnie robić a ja wam zapłace 13 pln na godzine ale musicie sami zapewnić sobie narzędzia do pracy. A ja jade na Teneryfe i będe za 2 tygodnie i jak wróce ze by mi tu żadna kopalnia nie powstała

 3. NIe dla takich stowarzyszen , my młodzi chcemy miec prace, czyms dzieci nakarmic a nie uciakac z kraju za chlebem …. Skończcie budować tandetne boiska i glupawe orliki czy boiska do skłosza i tenisa , Zawiercie nie było, nie jest i nie bedzie miastem sportu !!! … NIE dla sportu , TAK dla KOPALNI !!!

 4. W Zawierciu jest bezrobocie, a do aluron i virtu sciagaja ukraincow bo nie ma komu robic. takie bezrobocie, trzeba bylo na szkole nie rzucac kamieniami. Otworza kopalnie to sciagna gornikow z olkusza bo w Zawierciu nie ma a lopata beda ukraincy na smiecowce naginac

 5. Po przeczytaniu Informatora Stowarzyszenia i wywiadu upewniam się w proteście przeciw budowie kopalni.
  Kto na tym zarobi – inwestor. Kto nim będzie – nie wiadomo!!
  Prezes Koński może więc dużo obiecywać – nie on będzie to realizował.
  W ciągu 2 lat liczba zatrudnionych wzrosła kilkakrotnie – w 2015 roku pisali, że będzie to 500 osób z rejonu odległego o 30 km o bogatych tradycjach górniczych, dozór z Irlandii – z każdym artykułem i spotkaniem liczba się zwielokrotnia.
  Za składowanie szlamów poflotacyjnych i opłat od budowli branża uzyskała zwolnienia.
  Kolejne informacje sprzeczne z rzeczywistością.

 6. Myślisz, że kopalnia rozwiąże twoje problemy? Że będzie się w regionie żyło zdrowiej i dostatniej?
  A ile osób straci pracę w turystyce, rolnictwie, produkcji zdrowej żywności?
  O ile obniży się wartość nieruchomości?
  Skąd pociągniemy wodę takiej jakości jaką mamy w tej chwili?
  Inwestor w Raporcie na stronie kanadyjskiej firmy zapowiada, że kopalnia odpompuje z naszych studni 12x więcej wody niż zużywa cały powiat (i zrzuci do jednej z naszych rzek tę samą ilość zasolonych wód pokopalnianych), że zmagazynuje w ciągu 8 lat 11,6 mln. m3 szlamów poflotacyjnych – 17x więcej niż złożono dotychczas w całym powiecie zawierciańskim.
  Zysk będzie miał inwestor, kolejne pokolenia będą płaciły krocie za wodę, szkody w infrastrukturze (budynki, drogi, kanalizacja, gazociągi,…) – wszyscy za to zapłacimy!

  • Widze ze naczytales sie jakis smieciowatych gazetek propagandowych , moze zajmij sie tym na co obecnie miasto wydaje twoje pieniadze jako podatnika , bo jak widac je marnuje na smieci sportu , a nawet nie potrafia zmodernizowac placu zabaw kolo bocianowki na taki z wymogami i matami na ziemi …. ale na smieci sportu kasa jest….

   • Jesteś typowy Janusz co z 500+ złopie cały dzień piwo z Biedronki na promocji. Wyjdź na miasto i zobacz jaki mamy poziom sportu. Drużynę siatkarzy lidera tabeli 1 ligi z aspiracją do najwyższej PLUSLIGI, mamy Viret i mamy Wartę. Jak na 48 tyś miasto to mało sportu? dwa osiry, zajęcia dla dzieciaków organizowane przez chociażby siatkarzy. Jak się ma leniwe własne dzieci co całymi dniami w konsole ciupią no to sory… zawsze znjadzie się miliard wymówek.

 7. Kopalnia to szansa dla tego wyludniającego się miasta i tyle. Ludzie będą mieli pracę ,a co za tym idzie pieniądze..będą je wydawać w lokalnych sklepach, co dobrowadzi do rozwoju lokalnego biznesu itp. Tak kręci się gospodarka. Jestem zdcydowanym zwolennikiem powstania kopalni.

 8. Zawiercie jest za rozwojem kopalni ,a to stowarzyszenie , to sterowany ruch przez C__M__C. Grubymi nićmi szyty myk…

 9. Kopalnia zatrudni górników z Olkusza i dozór z Irlandii. A ile osób straci pracę – stawy rybne, produkcja napoi i żywności, turystyka – i wszelkie zakłady potrzebujące dobrej wody do produkcji.

 10. Rathdowney jest spółką utworzoną tylko dla projektu OLZA. Nie mają funduszy na budowę kopalni. Dążą do korzystnego sprzedania koncesji. Kto zapłaci więcej – będzie decydował.

 11. Kanadyjczycy nie zdecydowali jeszcze o budowie kopalni, nie złowili inwestora. Od kilkunastu lat mają problemy z uruchomieniem kopalni na Alasce gdzie działają 2 prężne Stowarzyszenia (jedno z nich walczy o czystą wodę do hodowli łososi). Szczęśliwie rośnie liczba przeciwników kopalni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.