zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

“Ilu Ukraińców pracuje w Zawierciu?” Dziś odbyła się sesja rady miejskiej [ZDJĘCIA]

W dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu uczestniczyło 20 radnych. Nieobecni to: Edyta Grzebieluch, Michał Szota i Jerzy Gębala.

Na początku sesji głos zabrał Prezes Zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jan Gwizd.

Chcemy wydać monografię powstania ZUTW od pierwszych dni do dzisiaj. To trochę kosztuje, a egzemplarzy musi być 1000, bo samych słuchaczy jest 700, są również instytucje współpracujące. Każda złotówka jest na wagę złota, każdy kto wspomoże wydanie monografii będzie wpisany z imienia i nazwiska – prosił o wsparcie Jan Gwizd.

Podczas dzisiejszej sesji interpelacje i zapytania złożyło 7 radnych.

Proszę o dokupienie 2-3 elementów zabawowych do placu zabaw w dzielnicy Borowe Pole – mówiła Elżbieta Kornobis-Wieczorek.

Michał Myszkowski pytał o to, na jakim etapie są rozmowy w związku z drogą kolejową między Zawierciem a Łazami, jaki jest etap remontu chodnika przy ul. Stefaniej, a także prosił o wykonanie remontu pochylni schodów przy wejściu do parku od strony Sienkiewicza oraz o wymianę uszkodzonej kamery na ul. Blanowskiej.

Podczas sesji listopadowej pytałem o ul. Huldczyńskiego – co zostało poczynione w tej kwestii? – pytał z kolei Grzegorz Przybysz.

Siedem interpelacji złożył Leopold Stawarz. Apelował on m.in. o ulokowanie dodatkowego przystanku autobusowego na ul. Mrzygłodzkiej pomiędzy skrzyżowaniem z Marciszowską i Hotelem Villa Verde, a także o montaż siłowni zewnętrznej na terenie Szkoły Podstawowej nr 11.

Proszę o zabezpieczenie wiaduktu kolejowego przed osuwaniem się ziemi. Słupki na ścieżce rowerowej zostały usunięte ze względu na odśnieżanie, teraz wjeżdżają tam auta, proszę o postawienie słupków – mówił Leopold Stawarz.

Radny prosił również, aby znaki drogowe znajdujące się przy niedawno oddanej do użytku tzw. zachodniej obwodnicy Zawiercia informowały o tym, że droga jest otwarta. Pytał on również o to, czy i kiedy rozpocznie się remont Mrzygłodzkiej, a także przekazał list od mieszkańców ul. Żwirowej z pytaniem w sprawie rozpoczęcia prac na tej ulicy.

Swoją interpelację (na piśmie) złożył również Mariusz Golenia. Jego pismo dotyczyło wyjaśnienia sytuacji mieszkańców ul. Darniowej i Gromadzkiej, którzy oddali część swojej nieruchomości pod drogę (interpelacja dotyczyła naliczania podatków dla tych mieszkańców).

Często chodzę na spacer do lasu, są szczątki wiaty w lesie za Akademią Malucha. Czy ten las należy do miasta czy Rudnik? Te resztki straszą, zdewastowana jest górna część wiaty. Uważam, że jest zbyt mało koszy na śmieci w lesie – mówiła z kolei Ewa Paluchowska.

Jako ostatni w ramach interpelacji i zapytań radnych głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kaziród. Prosił on o przeprowadzenie przeglądu ścieżek rowerowych po zimie.

Podczas sesji omawiano również sytuację na rynku pracy w powiecie zawierciańskim – w sesji wziął udział Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu Michał Krawczyk. Według danych na koniec stycznia 2017 roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 8,6%, w województwie śląskim 6,8%, a w powiecie zawierciańskim 11,6%. W ciągu ostatnich 10 miesięcy bezrobocie w naszym powiecie spadło o około 2%. Jak informował zastępca dyrektora PUP ponad 130 osób korzysta ze stażu, a największa grupa bezrobotnych to osoby w wieku od 25 do 44 lat. 2 168 bezrobotnych z gminy Zawiercie.

W pierwszej połowie kwietnia wprowadzimy system przypomnień sms-owych dla bezrobotnych – mówił Michał Krawczyk.

Jarosław Chłosta zapytał o to, ile urząd pracy wydał pozwoleń na pracę imigrantom i z jakich krajów to są ludzie.

Dotychczas wydano 200 zgód, wśród nich dominują osoby z Ukrainy – mówił Michał Krawczyk.

Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych udzielał głównie Prezydent Zawiercia, jego zastępca Marek Borowik. W odpowiedzi na interpelację Elżbiety Kornobis-Wieczorek Witold Grim zapowiedział, że zostanie sprawdzone, jakie sprzęty należy zamontować na placu zabaw.

W odpowiedzi na interpelację Michała Myszkowskiego Witold Grim poinformował, że został ogłoszony 1 przetarg na 10 projektów (w tym również ul. Stefanią), a otwarcie ofert będzie 6 kwietnia. Realizację przewidziano na początek III kwartału. Wkrótce ma zostać również wyremontowane wejście do parku od ul. Sienkiewicza. Z kolei wymianę uszkodzonej kamery na ul. Blanowskiej zapowiedział Komendant Straży Miejskiej w Zawierciu Artur Kowal.

W 2015 roku zainicjowaliśmy spotkanie z gminą Łazy i ustaliliśmy, że obie gminy są zainteresowane przejęciem drogi. Spotkaliśmy się z przedstawicielami PKP, którzy z kolei byli zainteresowani pozbyciem się drogi. Niestety część drogi ma nieuregulowany stan prawny, każda z gmin reguluje swoją część drogi, jeden jej odcinek jest własnością prywatną. Jutro o 10:00 mamy kolejne spotkanie w tej sprawie – odpowiadał na interpelację Michała Myszkowskiego Marek Borowik.

W kwestii pytania Grzegorza Przybysza o wyjazd z ul. Huldczyńskiego (radny prosił o możliwość wjazdu na rondo z tej ulicy), Marek Borowik odczytał odpowiedź Powiatowego Zarządu Dróg. Prezydent zapowiedział, że pójdzie do PZD i do policji, żeby wnioskować o utworzenie wjazdu na rondo.

W odpowiedzi na pytania zgłoszone przez Leopolda Stawarz Prezydent Zawiercia odpowiedział, że Zakład Komunikacji Miejskiej zastanawia się nad utworzeniem nowego przystanku autobusowego, są w tej sprawie informacje od przedsiębiorców. Witold Grim zapowiedział również zamiar doposażenia placu zabaw na terenie SP11 o elementy siłowni, a także że pracownicy urzędu miasta sprawdzą kwestie bezpieczeństwa przy wiadukcie kolejowym.

Remont ul. Mrzygłodzkiej należy do Wojewódzkiego Zarządu Dróg, do dziś nie wiemy, od której strony zaczną. Postaram się dowiedzieć – mówił Witold Grim.

W sprawie ul. Żwirowej głos zabrał Naczelnik Wydziału Inwestycji i Projektów UM Zawiercie.

Po jednej stronie nie ma domów, ale są działki i ich właściciele nie zgadzają się na przekazanie ani odsprzedanie ani metra kwadratowego. W związku z tym musimy skorzystać ze specustawy dla dróg, na które nie mamy pasa drogowego. Jedna z pań odwołała się do wojewody i trwa postępowanie – w związku z tym musimy poczekać na rozstrzygnięcie wojewody. Mamy na to środki, ale musimy czekać – mówił Wojciech Mikuła.

Na interpelację Ewy Paluchowskiej odpowiedział Witold Grim. Jak mówił, wkrótce zdewastowane wiaty będą rozebrane, a dodatkowe kosze na śmieci zostaną ustawione. Również Prezydent Zawiercia zapowiedział – w odpowiedzi na prośbę Pawła Kaziroda – sprawdzenie stanu ścieżek rowerowych po zimie.

W ramach wolnych wniosków Paweł Kaziród zwrócił się z apelem o większą dbałość o przyrodę.

3 KOMENTARZE

  1. Ja pytam radnych i UM Zawiercie w kiedy będzie zrobiony remont nawierzchni ul.Karlińskiej,dzielnica Karlin,mieszkam w tej dzielnicy od 1972 r.,remont był robiony 1 raz chyba na przełomie lat 1975-80,dokładnie nie pamiętam.W tej dzielnicy też mieszkają ludzie którzy pracują w mieście,robią zakupy i inne rzeczy.Po tej drodze od Kromołowa przez Karlin do Kiełkowic jeździ się jak po przysłowiowej tarze do prania,to jest Jura po której jeździ się jak w latach 50-60 ubiegłego wieku.Płacimy podatki to chyba nam się coś należy,chyba że radni i urząd traktują mieszkańców Karlina po pisowsku,jako gorszy sort.

  2. …a komu ma służyć ulica Żwirowa, czy tam jest ponad 200 numerów domostw czy tylko odlicza się do dwóch zamieszkałych, a w zasadzie do jednej posesji na rogu ulicy, tak ważnej dla naszych władz, że koło niej należało postawić dwie latarnie aby oświetlały całe obejście gospodarzy, przy czym reszta ulicy jest zupełnie bez oświetlenia? Ta ulica potrzebuje tylko lepszego utwardzenia co jest kosztem śmiesznym dla UM.
    W naszym zawierciańskim grajdole nic się nie zmienia bez względu na to kto zasiada na pierwszym fotelu w UM bo wszystko do szpiku jest nasiąknięte kolesiostwem, a nowe twarze nasiąkają bardzo szybko tym samym i robią wszystko pod siebie od władz UM po naszych radnych “statystów”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.