zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Hufiec Ziemi Zawierciańskiej wydał komunikat w sprawie wczorajszej ewakuacji obozu w Kostkowicach [WIDEO]

Wracamy do tematu wczorajszej ewakuacji obozu harcerskiego w Kostkowicach. W wyniku intensywnej burzy i ulewnego deszczu 370 uczestników obozu musiało zostać przetransportowanych w bezpieczne miejsce.

W treści oświadczenia czytamy:

Komenda Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej informuje, że w dniu 14.07.2021 w wyniku burzy przeprowadzona została ewakuacja Bazy Obozowej w Kostkowicach, ewakuowano 370 zuchów i harcerzy przebywających na ośrodku. Wszyscy uczestnicy są bezpieczni i pozostają pod opieką odpowiednich służb.

Informujemy, że pięcioro harcerzy znajduje się pod wpływem zdarzenia i są pod opieką medyczną odpowiednich służb, jednocześnie nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Ośrodek odniósł jedynie niewielkie straty w sprzęcie noclegowym, co zostało spowodowane łamiącymi się drzewami. Ewakuacja przebiegła sprawnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami zarówno państwowymi jak i wewnętrznymi regulacjami Związku Harcerstwa Polskiego. Postępowanie kadr poszczególnych obozów jak i obsługi ośrodka przez przybyłą na miejsce Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu zostało ocenione jako wzorowe.

Kadry poszczególnych obozów oraz obsługa ośrodka były przygotowane do ewakuacji dzięki wcześniejszemu przeszkoleniu, a także przeprowadzeniu dwóch obowiązkowych próbnych, ewakuacji. Jednocześnie uczestnicy wypoczynku odbyli specjalne zajęcia poświęcone bezpieczeństwu w warunkach obozowych przeprowadzonych przez kadry obozów oraz Straż Pożarną. Co więcej, Baza Obozowa Hufca Ziemi Zawierciańskiej w Kostkowicach posiada murowane budynki oraz odpowiednie oznaczenia dróg ewakuacyjnych co powoduje, że jest przygotowana do takich sytuacji.

Komenda Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej oraz kadry poszczególnych grup wypoczywających na ośrodku pozostają w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami oraz Chorągiew Śląska ZHP. Należy pamiętać, że pogoda pozostaje zmienna, na bieżąco obserwowane są wszystkie komunikaty, a działania podejmowane przez kadrę są dostosowane zarówno do otrzymanych wiadomości jak i aktualnej sytuacji.

W najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja dotycząca kontynuacji wypoczynku przez poszczególne grupy przebywające na Bazie Obozowej w Kostkowicach.

Komendant Hufca Ziemi Zawierciańskiej phm. Michał Wnuk poinformował w nagraniu wideo o bieżącej sytuacji, podziękował za dotychczasowe wsparcie i prosił o pomoc w zrzutce na zakup zniszczonego miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży w Kostkowicach: https://zrzutka.pl/3fsy5c

Oto nagranie:

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Grafika: Hufiec Ziemi Zawierciańskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.