zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Grupa wolontariuszy z MDSM w Oświęcimiu poszukuje rodziny kobiety z Zawiercia, więzionej w obozie koncentracyjnym

Na stronie Spotted: Zawiercie na Facebooku pojawiła się informacja, dotycząca poszukiwania przez wolontariuszy z  Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu rodziny Krystyny Zawieruchy. Mieszkająca niegdyś w Zawierciu kobieta była więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthoff i Neuengamme i zachowały się po niej pamiątki, które organizacja chce zwrócić jej bliskim.

Poniżej zamieszczamy treść wpisu:

Akcja Poszukiwawcza „Skradziona pamięć” #StolenMemory Arolsen Archives prowadzona jest w Polsce od 2016 roku. W ramach tej inicjatywy zwracane są pamiątki po więźniach niemieckich obozów koncentracyjnych ich rodzinom i krewnym. W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu powstała grupa wolontariuszy, która zajmuje się poszukiwaniami. Są już cztery sukcesy. Odnaleziona została rodzina Tadeusza Sieprawskiego z Krakowa, Stefana Bastera z Nielepic, Leokadii Rożniewskiej z Częstochowy i Zygmunta Jakubczyka z Sosnowca/Niwki. W zbiorach Arolsen Archives znajduje się prawie 2700 przedmiotów należących do byłych więźniów obozów koncentracyjnych, które wolontariusze chcą zwrócić ich rodzinom. Krystyna Zawierucha, urodziła się 12 kwietnia 1924 roku w Zawierciu. 31 sierpnia 1944 roku, w wieku zaledwie 20 lat, została deportowana przez nazistów z Warszawy do obozu koncentracyjnego Stutthof, gdzie została zarejestrowana pod numerem więźnia 87225. Na jej karcie personalnej więźnia podano zawód „gorseciarka”. Miesiąc później została przeniesiona do obozu Neuengamme, gdzie otrzymała numer więźnia 7831. Krystyna Zawierucha przeżyła pobyt w obozach i po wyzwoleniu trafiła pod opiekę wojsk alianckich, do szpitala im. Glynna Hughesa, urządzonego w pobliżu obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen w celu zapewnienia opieki medycznej Ocalonym. Tam zmarła zaledwie kilka dni później, 4 maja 1945 roku. Przedmioty osobiste należały do osób prześladowanych z ponad 30 krajów, zwłaszcza z Polski, Niemiec i terenów byłego Związku Radzieckiego. Osoby te reprezentowały najróżniejsze kategorie więźniów: Żydów, Sinti (w nielicznych wypadkach), tzw. „politycznych”, „aspołecznych” czy „zawodowych przestępców”. W większości jednak byli to robotnicy przymusowi z krajów Europy Wschodniej. Dla rodzin ofiar zachowane przedmioty są bezcenne. Często przywracają one pamięć o bliskich, po których nie pozostały żadne inne pamiątki. W wielu przypadkach nie wiadomo nawet, gdzie i jak zginęli. Ponadto przedmioty te odgrywają ważną rolę także dla krewnych Ocalonych, zwłaszcza tych, którzy nie mogli lub nie chcieli opowiadać o swoich losach. Za wszelką pomoc w poszukiwaniach i dotarciu do rodziny pani Krystyny Zawieruchy z Zawiercia będziemy bardzo wdzięczni! – czytamy we wpisie na Spotted: Zawiercie.

Każdy, kto jest w stanie pomóc organizacji, może się kontaktować pod nr telefonu 33 843 23 77 lub adres mailowy pasternak@mdsm.pl.

MS
redakcja@zawiercianskie.pl
Fot.: Facebook/Spotted: Zawiercie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.