zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Gmina Ogrodzieniec: mieszkańcy przeciw planom budowy nowych linii w ramach CPK [ZDJĘCIA]

W środę 4 marca w sali narad Rady Miasta i Gminy Ogrodzieniec odbyło się spotkanie z mieszkańcami gminy na temat planów budowy nowych linii kolejowych w ramach połączeń do planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać pod Warszawą.

W trakcie spotkania przebieg wszystkich proponowanych koncepcji omawiał pracownik ogrodzienieckiego urzędu.

Przebieg pierwszej koncepcji zaczyna się od węzła komunikacyjnego pod Olkuszem. Stamtąd trasa biegnie w kierunku Ryczowa. Na nasze nieszczęście autor narysował to przez środek Ryczowa. Na pewno mija się to z celem. Dalej przez Kocikową, przecina Giebło i biegnie w kierunku Mokrusa. Kolejna koncepcja to koncepcja nr 2 zaznaczona kolorem pomarańczowym. Również biegnie od węzła w Olkuszu przez Rokitno Szlacheckie, przez Józefów, przecina Fugasówkę, przecina drogę wojewódzką i dalej biegnie w kierunku Pradeł. Również jest to ingerencja w zabudowę. Trzecia koncepcja najmniej nas dotyczy, jeśli chodzi o gminę Ogrodzieniec, bo z Rokitna Szlacheckiego przecina Markowiznę i dalej biegnie terenami miasta Zawiercie. Ta koncepcja najmniej ingeruje w naszą gminę. Jak Pani burmistrz wspomniała, wykonawcy którąś z tych koncepcji będą chcieli wdrożyć w życie. Zachęcam Państwa do składania indywidualnych wniosków na stronie konsultacji CPK. Konsultacje potrwają do 10 marca – mówił Grzegorz Oruba, pracownik Urzędu Miasta i Gminy Ogrodzieniec.

Na Markowiźnie też żyją ludzie. Czy jest mapa w większej skali? – pytał uczestnik spotkania.

Na stronie CPK jest dostępna w większej rozdzielczości – mówiła zastępca burmistrz Ogrodzieńca Magdalena Sitek.

Jest jeszcze czwarta linia. Jest dostępna na stronie – dodała uczestniczka spotkania w Ogrodzieńcu.

Nie mamy jej do konsultacji. Przedstawiamy tylko te linie, które przecinają naszą gminę. Do czwartej linii powinni odnieść się mieszkańcy Zawiercia. Tych konsultacji CPK nie prowadzi gmina Ogrodzieniec tylko Centralny Port Komunikacyjny. Na dzisiejszym spotkaniu chcieliśmy się odnieść tylko do tych linii, które przecinają naszą gminę – wyjaśniała Magdalena Sitek.

To wszystko jest od 10 lutego, trwa do 10 marca. Od kiedy władze naszego urzędu wiedzą o tym? – pytał inny uczestnik spotkania.

Władze gminy dowiedziały się o tym z Facebooka, nie było żadnej oficjalnej informacji. Jest to etap konsultacji przedwstępnychMagdalena Sitek.

Czy gmina będzie składała swój wniosek w konsultacjach? – pytała mieszkanka.

Tak. Doceniamy potrzebę rozwoju komunikacji w naszym kraju, zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy tylko jedną z gmin. Dziś Pani Burmistrz nie jest na spotkaniu z nami, bo jest na spotkaniu w tej sprawie w WarszawieMagdalena Sitek.

Jak zobaczyłem mapy, to nie mogłem w to uwierzyć, że Fugasówkę, Ryczów można tak po prostu przeciąć na połowę. Dzisiaj jest wywiad w Radiu Zawiercie z rzecznikiem CPK i okazuje się, że to specjaliści robili. Pierwszy wpis, jak się dowiedziałem o tym tydzień temu, to myślałem, że będziemy mieć peron w Fugasówce, jak kiedyś we Włoszczowie. My tu jesteśmy w zasadzie wszyscy przeciw – mówił radny ogrodzieniecki Jerzy Janoska.

Ogrodzieniec swoje, Łazy swoje, Kroczyce swoje. Musimy zjednoczyć siłyNorbert Szczepanek.

Prosimy Was o to, żebyście się tam logowali, pomogli nam i wyrażali swoje zdanie na tej inwestycji – sekretarz miasta i gminy Maria Milejska.

Czy będzie uchwała w tej sprawie? – uczestniczka.

Tak, będzie sesja, ale potrzebujemy do tego mieszkańców Maria Milejska.

Nie jesteśmy przeciwni CPK, tylko temu, żeby linia kolejowa nie dzieliła miejscowości na półJerzy Janoska.

Na początku kopalnia, później obwodnica, teraz kolej. Czym sobie zasłużyliśmy? – uczestnik spotkania.

Nas faktycznie interesują te linie. To że szybkie linie mają powstać to wiemy, ale one mają łączyć te największe miasta bez przystanków. Węgry i Czechy też się starają o port. Węgry mają na to środki unijne. Jeżeli chodzi o koleje, to nie tylko nasz polski rząd będzie to budował, tylko rząd Polski i Francji. Komisja Europejska dała “zielone światło” rządowi polskiemu i francuskiemu do rozmów na ten temat. To jest przedsięwzięcie międzynarodowe (…). Na skalę europejską pierwszy raz z czymś takim się spotykam, że wszystkie sołectwa, urzędy gmin nawet się nie powiadamia, bo dowiedzieli się z Facebooka. To jest konsultacja narodowa, więc powinno być to w mediach publicznych. Musimy coś z tym zrobić, ale nie gorączkujmy się. Wczoraj w Brukseli siedziało kilka osób i grzebało w mapach. To nie potrwa rok, jak się dogadamy, to powstaną za 10 lat szybkie koleje, ale będą łączyły tylko największe aglomeracje – mieszkanka.

My nie będziemy się gorączkować, ale będziemy wyrażać swoje uwagiMaria Milejska.

Wiem, że większość skrzynek mają opcję, że dostajecie powiadomienie, że została dostarczona i została odczytana. Przez stronę, ale ze skrzynki. Tak to działa – mieszkanka.

Maria Milejska poprosiła informatyka z urzędu o informację, jak należy składać wnioski w konsultacjach CPK.

Niestety skutecznie nie da się go wysłać, bo jeśli Państwo wyślą maila za potwierdzeniem otrzymania, to ktoś może tego nie kliknąć – pracownik UMiG.

Po to spotkaliśmy się, żeby radni mogli podjąć uchwałę. Natomiast to jest mało. Musicie zgłaszać swoje sprzeciwy na stronie CPK (…). My nie zablokujemy tej budowy, ale możemy z Państwa pomocą doprowadzić do tego, żeby to trochę przesunąć – przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Ogrodzieniec Małgorzata Janoska.

Pani Ewa Malik 9 października na konwencji PiS w Sosnowcu w temacie kopalni powiedziała, że Jurę trzeba chronić. Możecie przypomnieć Pani Poseł te słowaNorbert Szczepanek.

Co zrobiliście, żeby mieszkańcy tu się zebrali oprócz umieszczeniem kartki na drzwiach urzędu? – mieszkaniec.

Czy nie ma możliwości poprowadzenia tych linii po starych śladach? – pytał inny mieszkaniec.

Chciałbym złożyć wniosek na pół formalny – żeby dziś rada miasta podjęła uchwałę przeciw planom CPK i żeby wzmocnić przekaz, żeby było nadzwyczajne posiedzenie Związku Gmin Jurajskich oraz aby uzasadnienie uwzględniało to, że każdy z tych warunków przecina piesze, konne i rowerowe szlaki. Narusza charakter zarówno turystyczny jak i przyrodniczy – mówił mieszkaniec gminy Ogrodzieniec.

Musi być zwołana sesja nadzwyczajna, a jest czas do 10 marca. Poprosił mnie prezes ZGJ i kazał przekazać, że cała organizacja podejmie decyzję o sprzeciwie w ogóle budowy tych linii. Związek Gmin Jurajskich zrzesza 52 jurajskie gminy Jerzy Janoska.

Przewodnicząca rady mówiła, że zostało wysłanych 400 smsów do mieszkańców gminy w tej sprawie. Wiadomość dotarła do mieszkańców, którzy wyrazili zgodę na otrzymywanie takich wiadomości.

W trakcie spotkania jeden z uczestników zapytał o to, kto jest przeciw planom budowy linii kolejowych. Wszyscy podnieśli ręce.

Czy możemy prosić o przekazywanie przez sołtysów tych informacji dalej? – uczestniczka.

Przekażemy te informacje do sołtysów, na parafie. Poprosimy informatyka, żeby dokładnie powiedział, jak macie przekazać swoje stanowisko, żeby dotarło do CPKMaria Milejska.

W niedzielę ustaliliśmy, że będziemy chcieli wyrazić swoje zdanie na parafii w Ryczowie. Radna wysłała pismo i Pan sołtys powiedział nam po Mszy, że Pani burmistrz zadzwoniła i powiedziała, żeby poczekać do wyjaśnienia – uczestniczka.

Myślę, że to jakieś nieporozumienieMaria Milejska.

Należy wejść na stronę cpk.pl. U góry jest zakładka “O inwestycji”, klikamy w “Strategiczne studium lokalizacyjne” i tam klikamy “Zgłoś uwagę” – wyjaśniał informatyk urzędu.

Uczestnicy pytali o to, czy nie mogą składać podpisów i aby urząd zawiózł je do Warszawy.

Musicie to zrobić sami! Chce Wam uświadomić, że to od Was zależy! – krzyczała uczestniczka.

To za co Wam płacą? – inny uczestnik.

Ja nie jestem radną – odpowiadała.

Niech informatyk tu będzie, ja mogę przywieźć swoim samochodem 100 osób. Niech ten informatyk pomoże to obsłużyć – uczestnik.

Nie ma co się przerzucać argumentami i kłócić. Szukajmy sojuszników. Oprócz Związku Gmin Jurajskich jest również Jurajski Park Krajobrazowy, jest Rada Ochrony Przyrody przy wojewodzie, są radni wojewódzcy, są organizacje ekologiczne. Czas krótki, więc zacznijmy od siebie. Ja zaraz wejdę na tę stronę. Nie czekajmy i już teraz startujmy. Żeby nie było, że jesteśmy “nie, bo nie”, to z życzliwością powiedzmy, żeby rozważyli stary ślad kolei – uczestnik.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 15:00, a zakończyło o 16:15.

Również dziś, w środę 4 marca, Gościem Dnia Radia Zawiercie był Konrad Majszyk, rzecznik Centralnego Portu Komunikacyjnego. Posłuchajcie wywiadu.

Tekst i zdjęcia: Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

16 KOMENTARZY

 1. kolej NIE kopalnia NIE …..macie racje lepiej zyc w najbiedniejszym powiecie w slaskiem zacofan komunikacyjnie i ekonomicznie np strefy ekonomiczne =praca godna a nie za niecale 2 t . Brawo???

  • Obwodnicy NIE, Kopalni NIE, Szybka kolej NIE. Ręce opadają. Nie biadolić później, że nic się nie dzieje, że bieda, że 1500 zł brutto każdego miesiąca za pracę. Żal.

   • Szkoda że Pani Brmistrz skapitulowała żenada i gratulacje wyboru władz gminy ! Żenada tory przez Jurę puszczać – wielki minus

 2. Boją się tych torów jak jakiegoś lądowiska dla obcych cywilizacji.
  Powiedział gość, że to tylko WSTĘPNY zarys. To, że kreska leci przez domy to nie znaczy, że zostaną wyburzone.
  Jest to OSTATECZNE rozwiązanie stosowane wtedy gdy nie ma innego wyjścia.
  Ale po co ja to pisze….
  Ciemny lud i tak powie “Bendom burzyć dumy!”

  • Do Zawierciowo …” Ten N.Szczepanek”… Broni Jury przed dewastacją. A po drugie jak już Zawierciowo kogoś piszesz z nazwiska to proszę się przedstawić.
   Pozdrawiam Norbert Szczepanek

   • Do Janusz. Uważa się pan za lepszego i mądrzejszego niż jest?!!! Zapewne Ci protestujący ludzie z Dąbrowy Górniczej i Mikołowa to też, wg. Szanownego Pana “Ciemny lud “.
    Dla pana wiadomości. Wśród uczestników dzisiejszego spotkania w Ogrodzieńcu byli ludzie świadomi i wykształceni, chcący przedstawić swoje racje i obawy. Chronić swój majątek i otoczenie przed dewastacją. Młodzi ludzie z zaciągniętymi kredytami na budowę domu i wizją jego utraty. Chciałby pan zająć ich miejsce? Co pan by zrobił na ich miejscu, spokojnie czekał? Wie pan o czym mówię, czy jest to panu całkiem obce? Zapraszam w okolice Ogrodzieńca, do Ryczowa czy Smolenia, na pieszą wycieczkę po szlaku orlich gniazd lub wyprawę rowerową. Może lubi pan wspinać się po skałkach, jest gdzie. Może wtedy zrozumie pan o co walczymy.
    “Ale po co ja to pisze….”

    • W Zawierciu poznali się już na panu , więc biega pan teraz po okolicznych miastach i wsiach starając się być bohaterem Jury . Może będzie jakiś wolny wakat na stanowisko prezesa w kolejnym stowarzyszeniu panie prześcieradło.

  • To że uważasz sie za miastowego to nie znaczy że jesteś mądrzejszy.Przykro mi mineły czasy że ludzie ze wsi są ciemni i głupi.Ciekawe jakbyś zareagował słysząc ze zburzą twój dom.Jestem bardzo ciekawa.
   Zanim kogoś ocenisz spójrz na siebie.Pozdrawiam

  • Janusz to ty jesteś z tych memow Janusz i Halinka bo poziom ten sam
   A uważasz że co się stanie z domami które są na planie budowy kolei przez każdą miejscowość będzie wiadukt kolejowy czy tunel weź się człowieku zastanów co mówisz tu chodzi o dorobek całego życia dla mieszkańców i Dziwisz się że ktoś jest niezadowolony i nie akceptuje takich planów ale oczywiście jak najbardziej są za te osoby które zamieszkują w miejscowościach gdzie plany budowy kolei nie przewidują i najwięcej mają do powiedzenia a to że ktoś zrobił plan łącząc miejscowości linia kolejowa gdzie nie będzie żadnej stacji dla mieszkańców bo jedna ma być w Olkuszu a druga w Włoszczowie łożyć dla mieszkańców tych miejscowości żadna

 3. A co niby da szybka kolej naszym mieszkańcom, skoro najbliższy przystanek gdzie bedzie mozna wsiasc to Katowice ??? wszyscy sie stad wyprowadza

 4. Wszystkim tym którzy są zachwyceni planami ckp życzę szybkiej kolei pod własnym oknem!!! Ciekawe w jaki sposób dla mieszkańców ma to być na korzyść jak nie będzie możliwości nawet skorzystania z tych linii?Najlepiej komentować sytuację w której się nie jest… Brak słów! Ciekawe czy łatwo było by podjąć decyzję o nagłej przeprowadzce mając kredyty do spłacenia bądź tyle co wybudowany dom‼️tu chodzi o przyszłość naszą i naszych dzieci ? trollom dziękujemy za zbyteczne komentarze

  • Nie rosmieszjak mnie ws….. nieu…….. mieszkam przy cmk w dzibicach i sie do tego przyzwyczaiłem…

   NIe udawajcie głupich Firma X która ma Nie XXXX XXXXX i maja nowe teorie spiskowe , jak zawsze wysane z palca .

   Kopalnia i tak Bedzie !!! Jest na to Referendum !!!

 5. ola Boga kolyj bydom budowac…..chwytomy za grabie kosy lodpolomy wozy i to drabiniaste lonuce i dawaj szturmujemy CPK………MY CHCEMY SKANSEN A NIE CYWILIZACJE I ROZWOJ

  • Czytając takie wpisy, zawsze mnie zastanawia jaka trauma człowieka w życiu spotkała, że potrafi być, aż tak cyniczny i wrogi do drugiego człowieka. Szkoda mi Pana. Proszę uważać, bo któregoś dnia faktycznie spotka pan na swojej drodze kosmitów, ale wtedy tylko specjalista uratuje. Kompleksy i głupota jak nic wychodzą. Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.