zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

“Głos Regionów” TVP3 “na żywo” z Zawiercia. Mieszkańcy regionu przeciw kopalni cynku i ołowiu [ZDJĘCIA]

Ponad tysiąc osób wzięło udział w programie “na żywo” TVP3 “Głos Regionów”, który odbył się w niedzielę 27 października przed Urzędem Miejskim w Zawierciu.

W programie uczestniczyli m.in. poseł na Sejm RP Danuta Nowicka oraz posłanka dwóch kadencji w latach 2011-2019 Anna Nemś, prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, burmistrz Ogrodzieńca Anna Pilarczyk-Sprycha, burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, radni miejscy z Zawiercia i Łaz, a także Stowarzyszenie Jurajskich Motocyklistów.

Przedstawiciele firmy Rathdowney nie uczestniczyli w programie.

Cały program można zobaczyć tutaj:

https://regiony.tvp.pl/12220577/glos-regionow

PK

51 KOMENTARZY

 1. Brawo dla mieszkańców Zawiercia i nie tylko, pokazaliście że w grupie siła. Brawo dla radnego z Łaz p. Furman (o ile się nie mylę) za konstruktywną wypowiedź. Co do wypowiedzi włodarzy miast Łazy Ogrodzieniec i Zawiercia to najsłabiej wypadł Konarski który nawet wypowiedzieć się nie potrafił masakra ….

 2. Pan prezydent Konarski wybitnym oratorem nie był i nie będzie .W życiu liczy się skuteczność i na tym spotkaniu wszyscy jego uczestnicy wypadli dobrze poszedł jasny przekaz od mieszkańców powiatu zawierciańskiego NIE dla kopalni .To nie było malkontencie spotkanie polityczne ,ziew dla twoich wywodów .

 3. Trzeba mieć plewy w głowie ,żeby używać słowa wiocha w stosunku do uczestników tego spotkania .Obrażasz jak zwykle .Jedni żyją dla innych a ty w jednym celu wrzucając ciągle fekalia w swoich POSTACH .

  • Nazwać tą hałastrę wiochą to komplement , bo to dzikie zbiegowisko to gorzej niż przysiółek . Ciągle te samę gęby na tych głupawych zbiegowiskach. Ciekawe kto organizuje te zbiegowiska i ile płaci tym kukiełkom.

 4. Dzięki za częściowe wyjaśnienie W.F bo trochę ciężko się w tym wszystkim połapać. Ale jak na kogoś kto ma plewy w głowie to i tak dużo wiem :-).

  • #ZAWIERCIANKA
   “Samochwała w kącie stała i tak wciąż opowiadała:
   Jestem zdolna niesłychanie,najpiękniejsze mam ubranie,
   moja buzia tryska zdrowiem,jak coś powiem, to już powiem…”
   Polecam lekturę wierszyka Jana Brzechwy, z morałem do przemyślenia.

 5. Tylko kto ogląda jakieś tvp3…? Nawet nie wiedziałem, że mam taki program.
  Popieram! w Zawierciu ma być jak było i po co komu jakieś zmiany!

 6. Emerycie szanowny kopalnia nie będzie generowała miejsc pracy .Jeśli powstanie to dojdzie do likwidacji gospodarstw agroturystycznych ,hoteli ,bo kto przyjedzie na Jurę wtedy plus kłopoty z wodą .Zawiercianie chcą nowych inwestycji podobnych do tych w Gliwicach-Opel ,czy w Tychach -Fiat ,o tym wszystkim mówiono przed zawierciańskim magistratem .Nie chcemy być śmietnikiem Europy .Nie daj się zwieść spryciarzom niby z Kanady ,chyba że do nich należysz lub jesteś takim PROWOKATOREM.

  • Co ma wspólnego kopalnia z kilkoma gospodarstwami agroturystycznymi i hotelami, w których kwateruje się kilku ludzi na jedną noc. Wy już jesteście nie tylko śmietnikiem, ale rezerwatem, do którego może kiedyś przyjadą turyści żeby oglądać was i rzucać wam będą orzeszki i inne ochłapy.

   • Może w Zawierciu potrzebne jest referendum.. okaże się czego chcą mieszkańcy. Przed magistratem była dosyć liczna grupa ludzi ale to jakiś 1%? Oprócz Pana profesora nikt tam merytorycznie się nie wypowiadał. Padały tylko ogólnikowe slogany, że kopalnia to samo zło. Fajnie byłoby zaprosić ekspertów z tej dziedziny. Nie jestem zwolennikiem kopalni ale może warto posłuchać również zwolenników.

    • Kopalnia to samo zło. Byli eksperci i wypowiedzieli się negatywnie o kopalni. Rathdowney twierdzi, że konsultacje z mieszkańcami są ważne. Przecież to nie mieszkańcy odwołali konsultacji tylko Rathdowney odwołał. Dostali zaproszenie i odmówili udziału. Nieobecni głosu nie mają.

     • Nie kłam bezczelnie ty oszuście bo żaden ekspert nie wypowiadał się negatywnie o kopalni i żaden , który ma jakąś wiedzę na ten temat nie wypowie się przeciwko kopalni. Kopalnia to 600 miejsc pracy w samej kopalni i ponad 2000 w firmach pracujących na rzecz kopalni. Dwanaście lat temu kopalnia Pomorzany rozpoczęła po konsultacji z mieszkańcami eksploatację pod Kluczami pola górniczego KLUCZE 1. Kończy się już eksploatacja tego pola i żadne z tych nieszczęść, którymi straszą SZUBRAWCY nie wystąpiły. Dwa stawy w centrum Klucz jak były tak są i woda z nich nie zniknęła, bloki stoją i nie zawaliły się , powietrze jest czyste, a nawet w dzielnicy Jaroszowiec jest mikroklimat i dlatego szpital dla chorych na płuca został rozbudowany i zmodernizowany. NIE WIERZCIE LUDZIE TYM OSZUSTOM KTÓRZY BEZCZELNIE KŁAMIĄ NA TEMAT KOPALNI !!!!! Wystarczy jechać do Klucz i zobaczyć na własne oczy jaka jest prawda !!!!!

     • @ZAWIERCIAK27 października 2019 o 10:07 pm

      widać lubisz liczby i chyba umiesz liczby to mam coś dla ciebie :
      dochody gmin na mieszkańca
      Olkusz 2 018,72 zł ; Klucze 1 860,43zł; Bolesław 2999 zł;

      i teraz uwaga Zawiercie 3713zł
      no faktycznie te krainy w pobliżu kopalni to miodem i mlekiem płynące, bogactwo wylewa się z każdej strony a ludzie ciągną tam żeby się osiedlić.
      Forsa wyjedzie do Kanada albo Luksemburga, a okoliczne gminy zostaną ze szkodami górniczymi zniszczeniem środowiska i kilkoma dodatkowymi chorobami do obecnego wachlarza.
      “Miejsca” pracy dla kilkuset osób i zaślepienie zyskiem są dla niektórych ważniejsze niż środowisko życia około 70 tys. ludzi, no brawo. Nie dość że huta i odlewania kopcą i smrodzą to jeszcze syf kopalniany chcecie tu dołożyć. To się nie dziwcie że ludzie są wkurzeni na was.

 7. Zawierciak czy Klucze są bogatą miejscowością? Idąc tym tokiem myślenia to Klucze, Olkusz powinny być krainami mlekiem i miodem płynące, czy tak jest….nikt o tym nie słyszał!!! Czy w tych miejscowościach dochodów na jednego mieszkańca jest wyższy niż w Zawierciu?

  • Mówimy o szkodach i nieszczęściach jakie rzekomo będą gdy powstanie kopalnia ! ŻADNYCH SZKÓD I NIESZCZĘŚĆ NIE BĘDZIE BO NIE MA TAKICH ANI W OLKUSZU ANI W KLUCZACH. Szkody w Bukownie dotyczą HUTY CYNKU ! Tak samo straszliwe zanieczyszczenia gleby, wody i powietrza powoduje huta CMC, która zarejestrowana jest w Luksemburgu i tam odprowadza podatki, a syf zostawia w Zawierciu. Gdyby dochody w Zawierciu były wyższe niż w Olkuszu to ludzie nie uciekaliby z Zawiercia tylko z Olkusza, a jest odwrotnie . Systematycznie ubywa mieszkańców Zawiercia i jest nas zawierciaków już poniżej 50tyś. , a w Olkuszu ciągle przybywa ludzi.

 8. Zawierciak przestań bredzić. Fakty są takie, że był profesor i ekspert od środowiska. Polecam podróż do Bukowna. Obejrzyj sobie. Sam ekspert Rathdowney wprost powiedział, że będą szkody górnicze. Powtarzasz bzdury z propagandowego pisma Rathdowneya do radnych Łaz. Lasy Państwowe odmówiły udzielenia przyrzeczenia dzierżawy. Jeśli bardzo lubisz obrażać innych i sprawia Ci to przyjemność to ulżyj sobie frustrację z powodu tego, że ta kopalnia nigdy nie powstanie.

  • Powtarzam po raz kolejny, szkody w Bukownie dotyczą HUTY ! To ty obrażasz innych rozpowszechniając kłamstwa propagandy ZAWIERCIAŃSKIEJ OSMIORNICY ! Kopalnia powstanie bo takie są potrzeby gospodarcze nie tylko regionu , ale także kraju i takie są oczekiwania mieszkańców Zawiercia i Ziemi Zawierciańskiej.

   • Szkody w Bukownie są przez kopalnię i to jest fakt. Jeśli nie akceptujesz faktów to już twoja sprawa. Kopalnia nie powstanie i bardzo dobrze. Nikogo nie obrażam w przeciwieństwie do Ciebie. To Ty używasz epitetów, bo nie masz żadnych argumentów za budową kopalni. Razem z firmą Końskiego Rathdowney nie możesz przełknąć, że Zawiercie potrzebuje rozwoju gospodarczego bez kopalni. Moje oczekiwanie jako mieszkańca Zawiercia to wyraźnie i definitywne nie dla kopalni.

     • Naucz się czytać ze zrozumieniem. Odkąd szkody górnicze są przez hutników? Wszystko w Twojej wyobraźni. Jeśli tak bardzo kochasz kopalnię cynku i ołowiu to droga wolna do Pomorzan, nikt z Zawiercian nie będzie siłą zatrzymywać.

 9. Ciekawa jestem czy Ci ludzie , ta specyficzna grupa ćwiczy głos przed tymi swoimi występami? Zero tremy i wyją lepiej niż syreny strażackie . Pełen podziw bez zachwytu.

 10. A ja nie chcę żeby wyły w moim imieniu, nie wyraziłam na to zgody i nie utożsamiam się z tą grupą. Za leczenie płacę sama, a Tobie kto płaci ?

 11. Skoro w strefie aktywności gospodarczej, stworzonej za pieniądze (o IRONIO) i dla dania szansy MIEJSCOWEJ ludności, pracują głównie Ukraińcy – to kopalnia (zakład pracy) też podaży za modą i uszanuje głupotę polactwa – zyski do Kanady, praca dla zamiejscowych, a ewentualne i całkiem prawdopodobne szkody dla środowiska w gratisie dla mieszkańców ? Tu nawet nie ma o czym dyskutować.

  • Zainteresuj się tym gdzie idą zyski z huty CMC, bo wczoraj opublikowano wyniki ekonomiczno-finansowe CMC , oraz huty CMC w Zawierciu. Zysk operacyjny EBITA wyniósił w ubiegłym roku 130 milionów, a w tym tylko 100. Znaczący spadek, a ponadto huta zarejestrowana jest w Luksemburgu i ten zysk pójdzie do Luksemburga, natomiast Rathdowney Poland Sp. z o.o. jest zarejestrowana jest w Polsce i wszystkie podatki i zyski zostaną w Polsce.

 12. Lubisz przygody to wybierz się z wycieczką do Czarnobyla ,lub wzorem byłego ministra PO Nowaka postaraj się o ukraińskie obywatelstwo i rozkoszy doznawaj jedząc gigantyczne truskawki z Czarnobyla .Nam w Zawierciu nie potrzeba stawu poflotacyjnego wpisz w google i zobaczysz jakie to cudo .

 13. Ci niby Kanadyjczycy zainwestowali duże pieniądze w badania geologiczne i jak mówią Zawiercianie próbowali czy też dali paru lokalnym politykom i warszawskim na waciki .Ból ich rozumiem ,ale też nie rozumiem tych ,którzy nawet nie mając realnych korzyści wspierają na forach działania wspierające kopalnię .Zajmijcie się swoimi rodzinami ,walczcie z takim zaangażowaniem o ścieżki rowerowe i wszystkim w tej naszej lokalnej społeczności będzie żyli lepiej .

  • Właśnie zajmujemy się naszymi rodzinami i walczymy z pełnym zaangażowaniem nie tylko o ścieżki rowerowe, ale także o obwodnicę, o czyste powietrze bez smogu i trujących pyłów i gazów z huty, o miejsca pracy , aby nasze dzieci nie uciekały z Zawiercia i nie musiały zmywać talerzy, zamiatać ulic i wykonywać innych podłych prac na zachodzie .

  • No własnie problem w tym, że nie rozumiesz, że ktoś może myśleć inaczej niż Ty. Widzieliśmy grupkę przeciwników a ilu jest zwolenników ? Argumenty, padające z ust osób, które nie mają pojęcia o tym jak działa taka kopalnia są mało przekonywujące – tak bo tak i koniec. Szkoda faktycznie, że nie było wczoraj przedstawicieli tej firmy ale obawiam się, że raczej nie byłoby możliwości prowadzenia merytorycznej dyskusji.

   • Ja doskonale rozumiem, że ktoś może myśleć inaczej niż ja, ale od tego jest dyskusja i przedstawianie argumentów opartych na faktach, na wiedzy fachowej a nie kłamstwach i propagandzie uprawianej przez przeciwników kopalni, którzy nie przedstawili ani jednego argumentu opartego na faktach i wiedzy naukowej. Ci zacietrzewieni ludzie ” widzą ” zagrożenia których niema , a jednocześnie nie widzą tego co jest. W tej chwili w Zawierciu śmierdzi niemiłosiernie gazami emitowanymi przez hutę, niedługo będzie widać chmury pyłów, ale oni tego nie widzą, z tym nie walczą.

    • Kogo wczoraj nie było? Firmy Rathdowney i zwolenników kopalni. Trzeba było przyjść i powiedzieć swoje argumenty, a nie tutaj wylewać swoje żale. Z tego co wiadomo to Rathdowney, który ma “konsultacje w swoim DNA” był zaproszony wcześniej niż mieszkańcy. Z konsultacji nie skorzystał.

    • Racja,śmierdzi i tumany dymu wiszą nad ulicami, zwłaszcza wieczorami i w nocy. Tylko,że źródłem są piece w prywatnych domach i spalane w nich wszelkiego rodzaju badziewie.

 14. Doświadczenia ,które nabywali i nabywają mieszkańcy naszego powiatu w walce z kopalnia ,są olbrzymie i mam nadzieję ,że spełni się mój sen i tu w Zawierciu narodzą sie wreszcie struktury demokratycznego społeczeństwa .To miasto i powiat ma olbrzymią potencję i wreszcie budzi się ze snu .

 15. Wszystkie komentarze pisane anonimowo nie liczą się!!! Jak chcesz wyrazić swoją opinię to wyraź ją w swoim prawdziwym imieniu, bo takie elaboraty może pisać jedna i ta sama osoba, która pisze sama ze sobą hehehhheeeeehe heheheeeee

 16. Popieram budowę kopalni i popieram merytoryczną dyskusję na ten temat. Nie popieram grupy krzykaczy opłacanych przez hutę , bo to do niczego nie prowadzi. W Olkuszu wydobywają , jest to największy pracodawca…nikt tam nie umiera. Zachorowalność na różne choroby jest tam statystycznie taka sama , jak w Zakopanem , Szczecinie, Juracie, Ustroniu , Warszawie… Więc o co chodzi ??? Kończcie z histerią i ośmieszaniem się.

 17. I do zwolenników uranu . Pan dr. hab. prof. Jerzy Cabała z UŚ wyraźnie powiedział ,że nie ma tutaj żadnego uranu. Jak firma Rathdowney mówiła ,że nie ma , to kłamała . Teraz mówi ktoś inny i też kłamie ?? Ludzie opamiętajcie się. Są plotki , głupota ludzka i jest nauka. Postawmy na to drugie ,a będzie nam się żyło lepiej.

 18. Tam gdzie Irena Grala swoje kawiarenki niedaleko rokitna właściciele beczek z paliwem z przczyny planuja budowę kopalni elktromisu parafi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.