zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Gdy zwykły wąż do wody to za mało. Wyroby do zastosowań specjalnych

Szereg procesów wytwórczych, jakie toczą się w różnego rodzaju mniejszych i większych zakładach, nie mógłby się odbywać bez wody. Jej dostarczanie odbywa się jednak niejednokrotnie w sposób, który wymaga specjalnego przygotowania służącej do tego infrastruktury. Znajdują się w niej bowiem różnego rodzaju substancje chemiczne, albo jest ona podgrzana do bardzo wysokiej temperatury lub pod dużym ciśnieniem. Nieprzerwana praca takich instalacji wymaga więc m.in. właściwego wyboru węży.

Wysokie ciśnienie, chemia, temperatura. Wszystkie stają się niegroźne

 Choć otaczające nas wokół tworzywa z reguły niespecjalnie radzą sobie z wytrzymaniem np. wysokiej temperatury, to warto wiedzieć, że tam, gdzie jest to konieczne, już od dawna są stosowane takie, dla których nie jest to żaden problem. Materiałem bardzo powszechnie stosowanym do produkcji specjalistycznych węży przemysłowych jest EPDM, czyli terpolimer etyleowo-propylenowo-dienowy. To rodzaj gumy, której odporność na skrajne warunki jest wprost zadziwiająca. Z jednej strony nie robią na niej wrażenia temperatury dalece przekraczające 100°C, z drugiej nawet przy tych spadających do -50°C zachowa ona sprężystość. Jest ponadto niewrażliwa na działanie mydła i detergentów, olejów, smarów i innych substancji, w tym także np. ozonu, który kauczuk naturalny już niszczy.

To pozwala na tworzenie węży, które niewzruszenie, przez bardzo długi czas mogą skutecznie służyć do przesyłania wody nawet bardzo gorącej, lub pełnej agresywnej chemii, używanej np. do czyszczenia wyrobów, czy elementów urządzeń produkcyjnych. Z tego rodzaju gumy wykonuje się też węże służącego do transportu wody lub innych substancji o przeznaczeniu spożywczym.

Jeśli danemu wężowi nie będzie groził kontakt np. z olejami czy benzyną, można zastosować też taki wykonany z gumy SBR, czyli kauczuku butadienowo-sterynowego. Nie są im straszne m.in. kwasy ani zasady nieorganiczne, a także alkohole czy wysoka temperatura.

To każdego zadania znajdzie się dzisiaj właściwy wąż

Odpowiednio dobrane materiały to część sekretu wielkiej wytrzymałości, jaka charakteryzuje każdy wąż do wody przeznaczony do użytku w szczególnie wymagających warunkach. Reszta to jego odpowiednia konstrukcja, w tym wzmacniające oploty wewnętrzne, odpowiadająca konkretnemu przeznaczeniu. O tym, jak duży jest ich wybór można przekonać się np. przeglądając ofertę specjalizującego się w tego rodzaju wyposażeniu technicznym sklepu MiDaTech. Konstruując, modernizując, lub reperując jakąkolwiek instalację, warto zasięgać porad specjalistów, którzy pomogą dobrać taki wąż, który na pewno nie zawiedzie.

Źródło: Materiał Partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.