zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

GDDKiA: kolejny przetarg na budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia. Na razie na odcinek do Kromołowa

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w piątek 28 czerwca ogłosiła kolejny przetarg na budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia.

Przypomnijmy, budowa obwodnicy została podzielona na dwa odcinki – Siewierz-Zawiercie Kromołów oraz Zawiercie Kromołów-Zawiercie Żerkowice. Ogłoszone w grudniu 2018 roku dwa przetargi zostały w maju 2019 r. unieważnione, ponieważ oferty znacznie przewyższały kwotę przygotowaną na ten cel przez GDDKiA.

W ramach grudniowych przetargów na całość inwestycji, czyli na oba odcinki, GDDKiA przeznaczył łączną kwotę około 430 mln zł, podczas gdy najniższe oferty opiewały na łączną kwotę 623 mln zł. Najniższa oferta na realizację pierwszego odcinka wyniosła 435 mln zł (inwestor miał na to 287 mln zł), na budowę drugiego – 187 mln zł (GDDKiA chciał dać 142 mln zł).

Ogłoszony w piątek 28 czerwca przetarg dotyczy tylko jednego odcinka – do Kromołowa. Zakres robót pierwszego odcinka pozostaje bez zmian. Co więc się zmieniło?

Uszczegółowiono dane dotyczące posadowienia obiektów nad PKP; dopuszczono zmianę technologii wykonania przejazdów na obiektach w postaci gruntowo-powłokowej; zastosowano nowe Warunki Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych; planowane jest jeszcze dokonanie zmiany niwelety na krótkim odcinku poprze obniżenie jej, więc te elementy powinny wpłynąć na obniżenie cen w przetargu – informuje Marek Prusak, Starszy specjalista ds. komunikacji społecznej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddziału w Katowicach.

Przewidywany termin podpisania umowy to grudzień 2019 r., a zakończenia realizacji – 2023 r. Czy i kiedy zostanie ogłoszony przetarg dla drugiego odcinka obwodnicy od Kromołowa do Żerkowic?

Dla odcinka m. Zawiercie (Kromołów – Żerkowice) – od km 122+500 do km 130+135 trwają przygotowania do ponownego ogłoszenia przetargu przez katowicki oddział GDDKiA – mówi przedstawiciel katowickiego GDDKiA.

Oferty na budowę pierwszego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia można składać do piątku 2 sierpnia 2019 r. Tego samego dnia nastąpi otwarcie złożonych ofert.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.