zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Galeria Muzealna Leszka Dutki od jesieni w dawnej łaźni. Do tego czasu obrazy Leszka Dutki będą w piwnicy [ZDJĘCIA]

Od kilku miesięcy Galerii Muzealnej Leszka Dutki przy ul. Leśnej już nie ma. Została przeniesiona. Docelowo do budynku dawnej łaźni koło ronda przy ZUS-ie, tymczasowo eksponaty GMLD są przechowywane w piwnicy jednego z budynków należących do miasta.

W styczniu obrazy śp. Leszka Dutki – któremu poświęcona jest zawierciańska galeria muzealna – zostały przetransportowane do piwnicy jednego z miejskich budynków. W pomieszczeniu, w którym znajdują się obrazy jest higrometr (przyrząd służący do mierzenia wilgotności) i termometr, a obrazy są owinięte papierem bezkwasowym i leżą na podkładkach.

Prezydent zamierza umieścić Galerię Muzealną Leszka Dutki w budynku dawnej łaźni. W sierpniu ma zakończyć się jej remont, jesienią zostaną przetransportowane eksponaty do nowej siedziby GMLD.

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Galeria Muzealna Leszka Dutki jest miejscem niezwykle potrzebnym. Plany zakładają, że zostanie przeniesiona do budynku dawnej łaźni na osiedlu TAZ w Zawierciu. Oczywiście budynek ten przejdzie gruntowną modernizację. W ramach inwestycji przewidziano między innymi roboty ogólnobudowlane (tynki, stolarka, posadzki, dach), rekonstrukcję elementów metalowych (balustrady, kraty, ramy witrażowe), prace w zakresie przyłącza kanalizacji sanitarnej i deszczowej, roboty dotyczące nawierzchni zewnętrznych i małej architektury. Wykonane zostaną również prace w zakresie instalacji elektrycznej, c.o., gazu, wentylacji i klimatyzacji. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 30 sierpnia. Informuję ponadto, że projekt obejmuje również wyposażenie budynku dawnej łaźni przewidziane w ramach kolejnego postępowania przetargowego na dostawę mebli oraz sprzętu AGD RTV – informuje Monika Polak-Pałęga, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Remont budynku dawnej łaźni odbywa się w ramach projektu „Modernizacja i adaptacja zdegradowanego budynku dawnej łaźni na osiedlu TAZ w Zawierciu”.

Projekt ten jest realizowany w ramach zadania „Kompleksowa rewitalizacja osiedla TAZ w Zawierciu”, RPO WSL na lata 2014-2020, w ramach działania „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych”, poddziałanie „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – ZIT”. 28 grudnia 2018 r. została zawarta umowa z wykonawcą na kwotę 3 222 542,26 zł brutto. Dofinansowanie na projekt ze środków Unii Europejskiej wynosi 2 783 668,53 zł brutto oraz z budżetu państwa 327 490,41 zł brutto w ramach kontraktu terytorialnego – informuje rzecznik zawierciańskiego magistratu.

14 KOMENTARZY

  1. Mój Boże, nie ma miejsca w przedszkolach dla dzieci, nie ma miejsca w żłobkach, w mieście syf na ulicach piach po pachy, chodniki dziurawe, a nowy prezydent wydaje lekką ręka ponad 3 mln zł na remont 1 nikomu nie potrzebnego budynku! Skandal! Niedługo już wszyscy stad wyjadą i się nie dziwie jak tu żyć w tym mieście! Chyba tylko im się dobrze żyje (władzy)…kompletnymi bzdurami się zajmujecie!

  2. Anonimie, widać że na kulturze to się wcale a wcale nie znasz. Cóż zrobić 500+ chciałoby tylko dzieci rodzić, a poza tym już nic w mieście nie ma być. To będzie miejsce spotkań kulturalnych, a kto to był Leszek Dutka to nie ma sensu tłumaczyć bo wiadomo kogo reprezentujesz człowieku.

  3. Galeria Leszka Dudki w byłej łaźni? szkoda ze z braku miejsca nie przezucą do kamienicy na marszałkowskiej. Da sie robić koncerty w bramie. Mozna zrobić galerię. Wstyd.
    A gdzie będzie siedzibę miała izba pamieci? Przezciez w łazni miało być muzeum miejskie?

  4. Jak dla mnie poroniony pomysł, cała ta łaźnia. Galeria w łaźni jeszcze gorzej. Nie jestem zadowolony z poczynań nowych władz Zawiercia, wychodzi brak kompetencji do rządzenia.

  5. W grudniu 2018 roku odchodzący prezes wodociągów przyznał podwyżkę “swoim”17 osobom,plus nagrody,przypominam ,że wodociągi są spółką miejską.Czy to jest sprawiedliwe ?panie prezydencie.

  6. Zapytajcie Grima ile odlewnia chciala za Palacyk na Lesnej. I dlaczego wtedy go nie kupiono? Porownajcie tą cenę do remontu łaźni i przy okazji powierzchnie tych budynkow.

  7. Jak najbardziej słuszna inicjatywa, piękny zabytkowy budynek jakich niewiele w Zawierciu zasługuje na remont. A umieszczenie w nim galerii artysty to bardzo dobry pomysł. Ignorantom negującym projekt polecam wczytać się w tekst artykułu a dowiecie się tam skąd pochodzą fundusze ale wam janusze do szczęścia wystarczy pewnie tylko karkówka z grilla i jakiś podły trunek pseudo alkoholowy za 500+. Kto by tam z was myślał o jakiejś kulturze czy innych “fanaberiach”…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.