zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Od dziś nowe przepisy ruchu drogowego dla hulajnóg elektrycznych. Co się zmienia?

Dzisiaj, tj. w czwartek 20 maja wchodzą w życie nowe przepisy, dotyczące korzystania m.in. z elektrycznych hulajnóg. Co dokładnie się zmieniło?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że powstała nowa grupa kierującymi pojazdami, gdyż elektryczne hulajnogi zostały określone jako “pojazdy”. To nakłada bezpośrednio na kierujących określone zasady postępowania i odpowiedzialność karną.

Jak parkujemy?

Zaparkować możemy w miejscu wyznaczonym przez zarządcę drogi (parking, spot hot i inne), ale jeśli takiego miejsca nie ma, to zostawiamy hulajnogę elektryczną w następujący sposób:

· jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika czyli najbardziej oddalonej od jezdni,
· równolegle do chodnika,
· pozostawiając, tak jak w przypadku parkowania aut i innych pojazdów, minimum 1,5 m szerokości chodnika dla pieszych.

Wszystkie te warunki powinny być spełnione jednocześnie.

Nie wolno parkować na przystankach komunikacji miejskiej (15 m odległości), również na przejścia dla pieszych (10 m odległości), na mostach oraz w jakikolwiek sposób utrudniający dostęp do budynków lub innych prawidłowo zaparkowanych pojazdów.

Jak jeździmy?

Przede wszystkim ostrożnie i „z głową”. Przepisy stanowią w szczegółach, że można jechać po jezdni, ale tylko wyłącznie po takiej, gdzie dopuszczalna prędkość to maksymalnie 30 km/h. Kierujący elektrycznymi hulajnogami, co dotąd nie było w ogóle ujęte w przepisach, mają korzystać z dróg rowerowych. Maksymalna prędkość na drodze rowerowej dla hulajnogi elektrycznej to 20 km/h. Jeśli kierujący chce skorzystać z chodnika musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowywać szczególną ostrożność w stosunku do niego, ustępować mu pierwszeństwa oraz nie utrudniać ruchu pieszych.

A co jeśli popełniono wykroczenie?

W myśl nowych przepisów kierujący hulajnogą kieruje pojazdem, więc ich złamanie będzie miało swoje konsekwencje.  Za trzymanie telefonu lub mikrofonu zapłaci 200 zł. Jechanie we dwie osoby na jednym pojeździe to kara 100 zł. 300 – 500 zł mandatu można otrzymać za jazdę po drodze publicznej niezgodnie z przepisami czy prowadzenie po alkoholu lub innych substancjach.

MS
redakcja@zawiercianskie.pl
Źródło: blinkee.city/materiały prasowe

3 KOMENTARZE

  1. kolejna fikcja na papierku, kto sprawdzi prędkość hulajnogi, samochody parkują jak chcą na chodnikach i nikt tego nie przestrzega 1,5m

  2. Egzaminy jak na prawo jazdy powinny być na hulajnogi. A nie że dzieci jeżdżą pochodnikach przejeżdżając przez pasy a potem kierowca samochodu będzie winien jak gówniarze wjadą pod samochód.

  3. A co z przejściami dla pieszych? Jeżdżący na hulajnogach traktują je jak ulicę i mają bardzo duże pretensje do kierowców samochodów, że im nie ustępują pierwszeństwa (jadąc z prędkością 20 km/h nawet nie próbują hamować i wjeżdżają na “pasy” bez dania możliwości kierowcom, żeby się zatrzymać). Już nie wspomnę o niewybrednych komentarzach, kiedy im się zwróci uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.