zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Dziś odbyła się kolejna rozprawa w związku z wypadkiem Karoliny Bebel. Wyrok Sądu w Zawierciu został podtrzymany

W piątek 12 marca odbyła się kolejna rozprawa karna w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, dotycząca wypadku Karoliny Bebel z Zawiercia. Sąd podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Zawierciu. Poinformowała o tym na Facebooku Jadwiga Rok z grupy „OBUDŹ SIĘ – bazarek dla Karoli„.

Poniżej prezentujemy pełną treść posta:

Witam. Dziś tj.12.03.3021r.odbyła się kolejna rozprawa karna w Sądzie w Częstochowie. Sąd podtrzymał wyrok Sądu w Zawierciu. Mam wielką nadzieję że to już była ostatnia rozprawa i nie będzie więcej apelacji a sprawca wypadku Karoli zostanie ukarany. I wywiąże się z nałożonej na niego kary…

Przypomnijmy, do wypadku doszło 6 września 2018 roku. 58-letni austriacki prawnik Roland G. jechał ul. Armii Krajowej od strony Borowego Pola w kierunku Blanowic. Na skrzyżowaniu z ulicą Glinianą wymusił pierwszeństwo na prawidłowo jadącym kierowcy osobowego forda od Rudnik ulica Glinianą. W fordzie znajdowały się 3 osoby. Najciężej poszkodowaną została Karolina Bebel, która przez wiele miesięcy po wypadku była w stanie śpiączki, obecnie potrzebuje stałej opieki i trwa jej kosztowna rehabilitacja.

W dniu 22 sierpnia 2019 roku przed zawierciańskim sądem zapadł wyrok w sprawie Rolanda G. skazujący go m.in. na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz 150 tys. zł nawiązki. W styczniu 2020 r. druga instancja utrzymała go w mocy. Z kolei w kwietniu 2020 roku adwokat reprezentująca Rolanda G. złożyła wniosek o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym orzeczeniem wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonalności orzeczenia.

Co było powodem decyzji o wznowieniu postępowania?

– Doręczenie skazanemu zawiadomienia o terminie pierwszej rozprawy w postępowaniu pierwszoinstancyjnym w inny sposób niż osobiście i zarazem niepouczenie go o możliwości wydania orzeczenia pod jego nieobecność, w efekcie czego skazany nie wiedział o żadnym terminie rozprawy oraz możliwości wydania orzeczenia pod jego nieobecność – czytamy w uzasadnieniu wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

W poniedziałek 28 września 2020 z kolei w Sądzie Rejonowym w Zawierciu zapadł wyrok we wznowionej rozprawie, podtrzymujący orzeczenie sądu z 22 sierpnia.

MS
redakcja@zawiercianskie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.