zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Dziś Barbórka: ilu górników pochodzi z Zawiercia?

4 grudnia, czyli imieniny Barbary, w branży górniczej jest najważniejszym w roku świętem. Wśród świętujących są również górnicy z Zawiercia i powiatu.

Jednym z górników pochodzących z Zawiercia jest Kamil Seredyński. Jest po studiach i technikum górniczym, które rozpoczął już z tytułem magistra w kieszeni. Od 5 lat pracuje w KWK “Pokój” w Rudzie Śląskiej.

– W ciągu 5 lat zrobiłem cieślę górniczego, operatora kombajnu, kurs obsługi przenośników taśmowych i zgrzebłowych, a od miesiąca jestem już przodowym. Jeśli chodzi o tradycję górniczą, to w mojej rodzinie był tylko jeden górnik z Myszkowa, a od 6 lat jest jeszcze teść, który jest emerytowanym ratownikiem górniczym – mówi Kamil Seredyński.

Czego można życzyć górnikom z okazji ich święta?

– Z okazji Barbórki wszystkim górnikom należy życzyć: Błogosławieństwa św. Barbary, szczęścia górniczego i tyle wyjazdów co zjazdów – mówi górnik z Zawiercia.

Św. Barbara, dziewica i męczennica, jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy: górników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, więźniów, kamieniarzy oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Tekst: Paweł Kmiecik
Zdjęcie: Kris Duda/flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.