zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Zawierciu [ZDJĘCIA]

Dziś w całej Polsce obchodzimy Narodowe Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. W uroczystości włączyło się również Zawiercie.

Reklama

Zawierciańskie uroczystości ku czci “żołnierzy wyklętych” odbyły się na Skwerze im. Armii Krajowej (naprzeciwko przychodni przy ul. Powstańców Śląskich). W uroczystościach wziął udział m.in. Prezydent Zawiercia Witold Grim, Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kaziród, Radna Rady Miejskiej Małgorzata Benc oraz dyrektorzy zawierciańskich szkół i przedstawiciele lokalnych instytucji.

Uroczystość poprowadził Michał Oleś. Rozpoczęła się ona od krótkiej prelekcji Prezesa Społecznej Rady Kombatantów Włodzimierza Gorzelaka.

– W polskiej historii były dotychczas białe kartki – wymazano z nich “żołnierzy wyklętych”. Tysiącami ginęli nie tylko w walce, ale w więzieniach i katowniach. To były krwawe czasy narzuconej Polsce dyktaturze przez jednego z dwóch śmiertelnych wrogów. Myślimy dzisiaj o tych, którzy walczyli o wolną Polskę i chylimy im czoła. Ich poświęcenie nie poszło na marne, miało głęboki sens – mówił Włodzimierz Gorzelak.

Po prelekcji uczestnicy wydarzenia uczcili minutą ciszy “żołnierzy wyklętych”, a następnie uczniowie z Zespołu Szkół im. Oskara Langego oraz Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki zaprezentowali część artystyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.