zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Dyrekcja SP9 lekceważy pytania mediów i milczy, a później zarzuca kłamstwo i skarży się, że “informacje ukazujące się w mediach nie były konsultowane ze szkołą”. Ciąg dalszy sporu w sprawie klasy sportowej

W środę 25 sierpnia o godzinie 12:00 rozpocznie się kolejna, pierwsza powakacyjna, sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. Z kolei na 8:20 naprędce zaplanowano spotkanie władz miasta, Szkoły Podstawowej nr 9 w Zawierciu i Klubu Piłkarskiego Warta Zawiercie w sprawie dalszych losów klasy sportowej w SP9.

O sprawie pisaliśmy wielokrotnie (najnowszy artykuł jest z 10 sierpnia).  Zdaniem mieszkańców, klub, który w 2017 roku zawarł porozumienie ze szkołą o naborze do klasy sportowej, “omylnie traktuje nas jako członków swojego klubu i każe płacić za zajęcia w ramach klasy sportowej”. Rodzice uczniów uważali również, że KP Warta Zawiercie nie wywiązuje się ze wszystkich swoich zobowiązań (np. nie zapewnia 3 treningów tygodniowo), a jednocześnie nie chce ustąpić rodzicom i zmniejszyć wymaganych przez siebie opłat. Z kolei SP9 podkreśla wysokie koszty związane z utrzymaniem klasy.

Krótko o historii

Prezydent Zawiercia kadencji 2014-2018 i obecnie radny miejski Witold Grim w lipcu poinformował o obradach Komisji Rewizyjnej z końca czerwca w sprawie klasy sportowej (do dziś – wtorek 24 sierpnia – nie pojawiło się na stronie zawiercie.sesja.pl nagranie z tamtej komisji). Były włodarz miasta zarzucił dyrektor SP9 i radne powiatowej Dorocie Pytlik kłamstwo w sprawie funkcjonowania klasy sportowej.

– Dlaczego kłamie Pani Dorota Pytlik? Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 Dorota Pytlik moim zdaniem bojąc się reakcji rodziców oraz opinii publicznej w akcie desperacji skłamała trzy razy odrębnymi pismami informując: 12.07 br rodziców, 13.07 br Komisje Rewizyjną i Komisję Społeczną „że klasa sportowa istnieje i nie przewiduje się jej rozwiązania”. Zastanawiam się czy kłamała świadomie czy z niewiedzy? Zarówno jedno, jak i drugie dyskwalifikuje Panią Pytlik jako dyrektora szkoły tym bardziej że niedawno Pan Prezydent Łukasz Konarski powierzył jej (bez konkursu) kierowanie szkołą na kolejne pięć lat. Muszę uświadomić Pani Dyrektor, co sądzę, że będzie niebywale trudne, iż osobiście, bez konsultacji z rodzicami (kardynalny błąd) rozwiązała klasę sportową poprzez złożenie w Urzędzie Miasta w ustawowym terminie (30 kwietnia br.) arkusza organizacyjnego szkoły na rok 2021/2022, w którym nie uwzględniła klasy sportowej. To jest niezaprzeczalny fakt do sprawdzenia w Urzędzie Miasta. Nie rozumiem zupełnie, dlaczego Pani dyrektor brnie w kłamstwa – napisał Witold Grim.

W lipcowej Komisji Społecznej w tej samej sprawie nie uczestniczył nikt z dyrekcji SP9.

Najnowsze informacje

We wtorek 27 lipca redakcja zawiercianskie.pl zwróciła się do dyrektor SP9 w Zawierciu z pytaniem o dalsze losy tej klasy. Pytanie wysłaliśmy mailem na dwa adresy, a także poinformowaliśmy o tym smsem dyrektor placówki. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy do dziś. Dyrektor jedynie stwierdziła poprzez wewnętrzną platformę komunikacji z nauczycielami (Librus Synergia) w komunikacie sprzed kilkunastu dni, że “informacje ukazujące się w mediach nie były konsultowane ze szkołą i są nieprawdziwe”.

Z pewnością szefowa SP9 ma rację stwierdzając, że “informacje ukazujące się w mediach nie były konsultowane ze szkołą”. Jedynym jednak tego powodem jest to, że Dorota Pytlik nie odpowiedziała od niespełna miesiąca na żadne nasze pytanie. Brak odpowiedzi na pytania mediów nie obarcza jednak winą mediów, tylko osobę, która odpowiedzi nie udziela i pytania lekceważy. Z kolei stwierdzenie, że “informacje (…) są nieprawdziwe” jest przewrotnym stwierdzeniem sugerującym, że media kłamią. Jego przewrotność polega na tym, iż lekceważąc media i nie udzielając im żadnych informacji doprowadza się do tego, że w publikacji medialnej nie ma stanowiska szkoły, a więc materiał – z wyłącznej winy dyrekcji szkoły – nie jest pełny, a o to dyrekcja szkoły obwinia media (sic!!!).

Spotkanie w sprawie “funkcjonowania klasy sportowej w roku szkolnym 2021/2022” zaplanowano na środę 25 sierpnia, na godzinę… 8:20. Czy rodzice uczniów poinformowani w ostatniej chwili będą w stanie wziąć dzień wolnego w pracy i przyjść na spotkanie? To pytanie retoryczne.

Wkrótce więcej informacji o środowym spotkaniu w sprawie klasy sportowej w SP9.

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

6 KOMENTARZY

  1. Pani dyrektor rozwiązuje klasę sportową gdyż rodzice domagali się wglądu w dokumentację finansową do czego jako sponsorzy tej klasy mają pełne prawo. Tylko wtedy wyszłyby na jaw wszystkie wałki.

  2. Ale po co w tej szkole taka klasa? Szkoła zapewnia jakichkolwiek wykwalifikowanych trenerów, czy tylko wuefiste? Jak dzieciak jest zdolny, to są szkoły mistrzostwa sportowego. Lepiej niech dzieciaki się fizyki uczą, bo to jest przyszłość, a kompleksy tatuśka, aby mieć Messiego w domu, można zaspokoić w lokalnej szkółce piłkarskiej lub na podwórku kopiąc szmacianke.

  3. Dokładnie, nic dodać nic ująć. Propaganda i tyle. Zebranie z dnia na dzień, żeby było jak najmniej rodziców.
    Szkoda, że zebrania nie zrobili w nocy, w końcu rządzący lubią te godziny…

  4. Obligatoryjnym obowiązkiem dyrektorki szkoły jest udzielanie informacji i odpowiadanie na pytania rodziców i mediów. Ona nie może robić żadnej łaski w tym zakresie. Pełni funkcje publiczną i pobiera za to nasze (podatników, rodziców) pieniądze. Jak tego nie rozumie, to powinna jak najszybciej podać się do dymisji lub zostać z hukiem odwołana. To co ta pani wyprawia za zgodą i aprobatą włodarza, to istne bezprawie i bezczelność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.