zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Dr Tomasz Męcik-Kronenberg otrzymał Odznakę Honorową “Primus in Agendo”

Dr n.med. Tomasz Męcik-Kronenberg z Katedry i Zakładu Patomorfologii Wydziału Lekarskiego w Zabrzu SUM Odznakę Honorową „Primus in Agendo”, tj. „Pierwszy w działaniu”. Odznaka jest nadawana przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.   

Uroczystość wręczenia Odznaki Honorowej odbyła się 15 lutego, w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej w Warszawie.

„Pierwszy w działaniu” – to przesłanie najlepiej oddaje Pana codzienne poświęcenie na rzecz społeczności lokalnej. Przyznanie tego zaszczytnego wyróżnienia jest jednocześnie docenieniem Pana profesjonalizmu i oddania w przeprowadzaniu trudnych akcji poszukiwawczo-ratowniczych, a także bezinteresownego zaangażowania na rzecz potrzebujących i słabszych –podkreśliła podczas uroczystości wręczenia odznaki Europoseł Jadwiga Wiśniewska.  

Europoseł Jadwiga Wiśniewska zwróciła także uwagę na szereg innych inicjatyw podejmowanych na co dzień przez laureata, który m.in. zainicjował akcję „Senior bez Koronawirusa” i od początku pandemii aktywnie działa na rzecz osób w podeszłym wieku, angażując w tę pomoc młodych ludzi.

To nie pierwszy raz, kiedy dr n.med. Tomasz Męcik-Kronenberg otrzymał nagrodę za swoje działania. W 2019 został również laureatem nagrody „Animus Fortis” w kategorii indywidualnej za rok 2018 za działalność ratowniczą. Ponadto od lat współpracuje z międzynarodową organizacją „Missing People” oraz jej polskim odpowiednikiem, Fundacją „ITAKA”. Jako dowódca Sekcji Wspomagającej Działania Poszukiwawcze z psami Straży Pożarnej uczestniczył w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, m.in. podczas katastrofy kolejowej pod Szczekocinami w 2012 r. Jest przewodnikiem dwóch psów ze specjalnością terenową: poszukiwanie zwłok. Jest także współtwórcą i współorganizatorem międzynarodowego programu szkoleń dla zespołów poszukiwawczych z psami. Od 22 lat szkoli ludzi, realizując różnego rodzaju multidyscyplinarne szkolenia ratownicze.

MS
redakcja@zawiercianskie.pl
Fot. i info.: materiały prasowe

7 KOMENTARZY

 1. 20 lat temu dziesiątki mieszkanek powiatu były wzywane do komendy Policji w sprawie rzekomych wizyt lekarskich w gabinecie ginekologicznym, znajdującym się obok drzwi doktora stomatologa. Kiedyś był zarzut o współudział wyłudzenia środków z NFZ a dziś nagroda z ramienia PIS.

  • Jak masz jaja to przedstaw się i napisz tak pod swoim imieniem i nazwiskiem. Zapewne tego nie zrobisz bo nie masz kszty honoru.

   • Po co ta agresja? Przecież było głośno o sprawie opisywanej powyżej, ale nie znamy jej finału… Nie wiemy czy były to zwykłe pomówienia, czy sytuacja miała miejsce. Nikt nie oczernił tutaj imienia Pana Doktora. Zwrócił jedynie uwagę na fakt, iż takie zarzuty owemu stawiano. Nikt też nie podważył, że Pan Doktor jest świetnym lekarzem, super ratownikiem, a przede wszystkim człowiekiem o dobrym sercu i całe swoje życie poświęcił misji czynienia dobra. Nawet jeśli to prawda to wiadomo, nikt z nas nie jest idealny. Każdy ma coś za uszami, szczególnie z czasów młodości.
    Odnośnie rzucania tekstami “jak masz jaja…” to nazwisko z Twojego nicku jest tak samo wiarygodne jak obietnice PiSu.

    • Ja się przedstawiłem. Nie wierzysz to już twój problem 😁 nie trudno to sprawdzić w internecie. Inteligencją widać nie blyszczysz 🧐🤔😆

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.